دهه های اخیر دوره سیاهی برای اراضی جنگلی زمین بوده است. آمار نشان می دهد که در کشور ایران، سالانه حدود ۱۰ هزارهکتار از جنگل ها دچار حریق شده اند. علاوه بر از دست رفتن منابع عظیم جنگل ها،آلودگی های جانبی این آتش سوزی ها نیز همواره تهدید کننده محیط زیست است. در این میان، نشت های عظیم نفتی، سهم اندکی از آلودگی های زیست محیطی را به خود اختصاص میدهند؛ اما همین سهم اندک خسارات زیادی را به محیط زیست وارد می کند و این باعثبه
وجود آمدن نگرانی های زیادی شده است. طبق آمارهای ارائه شد از سوی موسسات جهانی از
سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ میلادی در حدود ۱۹۶ هزار تن مواد نفتی در اثر حوادثی که برای نفت کش ها پیش آمده، وارد دریا شده است.

 

در این میان معمولا هیچ گونه توجهی نسبت به خسارات وارده به محیط زیست در نظر گرفته نمی شود. آن دسته از ابزارهای اطفای حریق که در دید اول بسیار مطلوب به نظر می رسند، می توانند در چرخه ی خود بازسازی طبیعت، ایجاد اختلال کنند. به همین خاطر، عملیات اصلاح و پاکسازی محیط زیست به صورت قابل توجهی پر هزینه می شود. اما استفاده از محصولات بیوورسال این مشکل را برطرف کرده است. محصولات بیوورسال دارای موادی سازگار با محیط زیست، در ابزارهای اطفای حریق و پاکسازی آلودگی های نفتی هستند. به وسیله این محصولات می توان از هزینه های مالی و زیستی، جلوگیری کرد.
محصولات بیوورسال بر مبنای مواد فعال کننده سطح، دارای خاصیت فروسایی هستند که با تحریک و تکثیر میکروارگانیسم حاضر در سطوح مورد نظر، فرآیند بیولوژیکی فروسایی را سریع می کنند. از این رو بلافاصله پس از استفاده از این محصولات، فرآیند فروسایی زیستی وارد عمل شده و با هدف حفاظت از محیط زیست باعث ایجاد تعادل در چرخه زیستی طبیعت می شود.