مقایسه ی خاموش کننده ی BC و ABC پودری

مقایسه ی خاموش کننده ی BC و ABC پودری

 

قدرت خاموش کنندگی:

خاموش کننده پودری ABC با پودر مونو آمونیوم فسفات، نسبت به خاموش کننده پودری BC قدرت خاموش کنندگی بسیار بالاتری را دارا است و کلاس های حریق بیشتری را تحت پوشش قرار می دهد. خاموش کننده پودر و گاز ABC، آتش های کلاس A را هم اطفا می کند.

نفوذ و بازگشت آتش پس از اطفا:

معمولا پس از اطفای حریق به وسیله خاموش کننده پودری، حریق دوباره شعله ور می شود. استفاده از خاموش کننده پودر و گاز ABC می تواند به این موضوع کمک کند و مانع از بازگشت دوباره حریق شود.

مشکل کلوخگی و جذب رطوبت:

یکی از مشکلات رایج در خاموش کننده پودری، مشکل کلوخگی است. کلوخه شدن یا به اصطلاح کلوخگی زمانی پیش می آید که پودر خاموش کننده، رطوبت را جذب کرده و به یکدیگر می چسبند. طبق استاندار ملی ایران به شماره ۳۴۳۴، پودرهای خاموش کننده آتش نوع BC نسبت به خاموش کننده پودری ABC، دو برابر بیشتر رطوبت را جذب می کنند بنابراین مشکل کلوخگلی آن ها نیز ۲ برابر بیشتر است.

دمای ذوب خاموش کننده پودر و گاز:

ماده اصلی خاموش کننده پودری ABC یعنی مونو آمونیوم فسفات، در دمای ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود و سطح محل پاشش را پوشش می دهد. در مقابل آن، ذوب شدن سدیم بی کربنات در خاموش کننده پودری BC، در دمای ۲۷۰ درجه و پتاسیم بی کربنات در ۱۰۰ درجه سانتی گراد است و هیچ تغییری در مکانیزم خاموش کنندگی به خصوص کلاس A ایجاد نمی کند.

خاموش کردن آتش:

خاموش کننده پودر و گاز به وسیله چسبیدن بر روی محل در حال سوختن، باعث قطع شدن واکنش های زنجیره ای و سرد شدن و اطفا حریق می شوند. در خاموش کننده پودری BC، بی کربنات سدیم و بی کربنات پتاسیم زمانی که حرارت می بینند، وارد یک واکنش تجزیه گرماگیر می شوند و کربن دی اکسید آزاد می کنند. این کربن دی اکسید آزاد شده نیز کمک به خاموش شدن آتش می کند.

رسانایی الکتریکی:

طبق استاندارد ۳۴۳۴، حد رسانایی الکتریکی برای خاموش کننده های پودری ۵ کیلوولت است. این ویژگی نارسانایی الکتریکی برای خاموش کننده های پودر و گاز الزامی می باشد. به منظور امنیت بیشتر و عدم برق گرفتگی، در دنیا تولیدکنندگان خاموش کننده پودر و گاز باکیفیت، میزان نارسایی آن را بسیار بالاتر در نظر می گیرند.

مشکل خوردگی:

مشکل خوردگی در انواع کپسول های آتش نشانی به علت تاثیر ماده خاموش کننده در داخل آن وجود دارد. برای حل این مشکل و جلوگیری از خوردگی بدنه کپسول آتش نشانی ، از پوششی داخلی یا از ورق های استیل ضد زنگ استفاده می کنند.

پست قبلی

ویژگی های کپسول آتش نشانی آب و گاز

پست بعدی

مزایا سیستم اطفای حریق آیروسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.