پودر خاموش کننده ی آتش نشانی چند منظوره ی ABC

پودر خاموش کننده ی آتش نشانی چند منظوره ی ABC

از پودر مونو آمونیوم فسفات به منظور اطفای حریق کلاس های B، A و C استفاده می شود. مونو آمونیوم جذب رطوبت پایین تری نسبت به بی کربنات سدیم و بی کربنات پتاسیم دارد. به دلیل افزودنی ها مانند سیلیکون های روغنی، مقاومت به کلوخگی بالایی در پودر مونو آمونیوم فسفات وجود دارد.

نحوه عملکرد پودر خاموش کننده ABC

پودر خاموش کننده مونو آمونیوم فسفات در دمای ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود و در این حالت واکنش های زنجیره ای حریق را می شکند و با خفه کردن و سرد کردن آن، آتش را خاموش می کند. این ماده با ذوب شدن، سطح حریق را می پوشاند. در انتها لایه ای از این خاموش کننده ذوب شده، با سرد شدن سخت می شود و باقی می ماند.

معایب استفاده از خاموش کننده پودر و گاز

از نقاط ضعف پودرهای ABC، امکان آسیب رساندن به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی است. جامعیت اثربخشی که این پودرها دارند باعث شده تا به پودرهای چند منظوره شهرت یافته است و هم در اماکن مسکونی و شهری و هم در مجموعه های صنعتی کاربرد پیدا کنند.

مزایای استفاده از خاموش کننده پودر و گاز

خاموش کننده پودر و گاز ABC، طبق استاندارد بیش از ۵۰۰۰ ولت نارسایی الکتریکی دارد. بنابراین این ویژگی، در لحظات ابتدایی آتش سوزی که جریان برق ساختمان هنوز قطع نشده است و به دلیل برق گرفتگی امکان استفاده از آب وجود ندارد، به وسیله خاموش کننده پودر و گاز می توان از گسترش آتش جلوگیری کرد.

پودر مونو آمونیوم فسفات مانند پودرهای بی کربنات سدیم و پتاسیم، غیر سمی و سازگار با محیط زیست است. این پودر بیش ترین قدرت خاموش کنندگی را برای همه کلاس های آتش دارا می باشد.

طبق استاندارد ملی ایران به شماره ۳۴۳۴، حداقل خلوص پودر مونو آمونیوم فسفات برای خاموش کننده های ABC باید ۷۰٪ باشد که می تواند برای مصارف صنعتی با خلوص بالاتر نیز استفاده شود.

 

پست قبلی

قیمت شارژ کپسول آتش نشانی بیوورسال

پست بعدی

ویژگی های کپسول آتش نشانی آب و گاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.