طراحی سیستم اطفا حریق آیروسل

طراحی سیستم اطفا حریق آیروسل

آتش‌سوزی یکی از حوادث مرگبار و خطرناک است که سالانه زندگی افراد بسیاری را تهدید می‌کند. برای پیشگیری از وقوع این حادثه خطرناک ابزارهای بسیاری وجود دارد که سیستم اطفا حریق آیروسل را می‌توان یکی از بهترین و مناسب‌ترین آنها دانست. طراحی سیستم اطفا حریق آئروسل به گونه‌ای است که استفاده از هیچگونه ضرری برای محیط‌زیست ندارد، اما در مورد سیستم اطفا حریق آئروسل چه می‌دانید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

آشنایی با سیستم اطفا حریق آئروسل

سیستم مهارکننده آئروسل از ترکیب مواد گازی و ذرات ریز تشکیل شده است که می‌توان آن را یکی از ابزارهای خاص برای خاموش کردن آتش دانست. ذرات موجود در این سیستم در هنگام تخلیه در حالت بخار هستند. به بیان دیگر در هنگام آتش‌سوزی، زنجیره‌ای از ذرات گازی و مواد جامد برای مهار آتش به‌وسیله این سیستم تخلیه می‌شوند. برای شعله‌ور شدن آتش به 3 عامل اصلی گرما، اکسیژن و سوخت نیاز است، پس این سیستم برای مهار آتش عامل گرما را از بین می‌برد.

سیستم اطفا حریق آئروسل ذرات بزرگی را آزاد می‌کند که به کاهش گرمای آتش و درنهایت خاموش شدن آن کمک می‌کند. در سیستم اطفا حریق آئروسل برای توزیع تدریجی در قسمت خروجی سیستم یک شبکه وجود دارد. سیستم آئروسل با استفاده از تشخیص دود یا حرارت به صورت دستی یا خودکار فعال می‌شود.

به‌طورکلی این مهارکننده با کمک ضربه الکتریکی تبدیل شیمیایی گاز و جامد را شروع می‌کند. بعد از فعال‌شدن، ترکیب جامد موجود در سیستم اطفا حریق آئروسل با سیستمی مهارکننده در حال گسترش تبدیل خواهد شد که با عبور از بخش خنک‌کننده، از قسمت خروجی کپسول آتش‌نشانی خارج می‌شود و درنهایت آتش را مهار می‌کند.

سیستم مهار آتش آئروسل برای مکان‌های حساس کاربرد دارد

طراحی سیستم مهارکننده آتش آئروسل چگونه است؟

در طراحی این سیستم بسیار مناسب برای مهار آتش به نکات مهمی توجه شده است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از مهم‌ترین نکات طراحی این سیستم می‌توان دقت به میزان تراکم ذرات پخش‌شده در نزدیکی شعله را نام برد. به بیان دیگر هر چقدر عامل مهارکننده آئروسل با سرعت بیشتری در اطراف شعله پخش شود، با سرعت بیشتری آتش خاموش خواهد شد. به همین علت در طراحی سیستم خاموش‌کننده آئروسل، نوع سوخت و مواد احتراق‌پذیر موجود در محیط اهمیت بالایی دارند. همچنین در طراحی این سیستم موارد زیر نیز بسیار اهمیت دارند:
 • سایز سیلندر آیروسلی که در اتاق استفاده می‌شود باید به‌صورتی باشد که قبل از برخورد با زمین و پس از تخلیه فرصت تبدیل شدن به غبار و گاز و همچنین فرصت سرد شدن را داشته باشد.
 • زمان تخلیه گاز آئروسل نیز بسیار اهمیت دارد و باید به گونه‌ای باشد که برای مهار آتش در مدت 10 دقیقه در محیط موردنظر پخش شود.
 • فاصله سیلندر از تجهیزات نیز یکی دیگر از نکات مهم است؛ زیرا گازی که از قسمت خروجی سیلندر خارج می‌شود داغ بوده و این فاصله باید به حدی باشد تا در هنگام خروج تقریباً سرد شود.

سیستم اطفا حریق، ابزاری ضروری برای هر مکانی است

معرفی موارد استفاده و کاربردهای سیستم مهارکننده آتش آئروسل

از موارد استفاده و کاربردهای این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از سیستم‎‌های اطفا حریق به عنوان سامانه مهارکننده برای استفاده موضعی و سامانه غرقه‌سازی کامل آتش استفاده می‌کنند.
 • برای غرقه‌سازی کامل یا مهار آتش باید آیروسل‌های موردنیاز برای مهار آتش در فضا مشخص شوند. همچنین با توجه به طراحی سیستم اطفا حریق آئروسل به صورت کاملاً حرفه‌ای برای مکان‌های حساس مانند موارد زیر این سیستم اطفا حریق نیز کاربرد دارد:
 • اتاق کنترل
 • انبارهای مواد شیمیایی
 • صتعت گاز، نفت و پتروشیمی
 • حفاظت از ژنراتور و موتور برق
 • صنعت دریانوردی و بنادر
 • صنعت ارتباطات و مخابرات
 • مکان‌های مجهز به بردهای الکتریکی

توجه داشته باشید که برای انتخاب کپسول آئروسل باید به ایزوله بودن محیط، ابعاد محیط، تعداد هواکش و فن، تعداد رک‌های اتاق، کف و سقف کاذب، تجهیزات و مواد موجود در محیط، ارتفاع، طول و عرض کپسول آئروسل باید در نظر داشته باشید.

سیستم آئروسل قادر به مهار انواع آتش در هر مکانی است

عملکرد سیستم اطفا حریق آئروسل و نحوه مهار آتش

در قسمت‌های قبل سعی کردیم شما را با طراحی سیستم اطفا حریق آئروسل آشنا کنیم. به‌طورکلی بعد از فعال شدن سیستم مهارکننده آئروسل در این سیستم واکنشی شروع می‌شود که در آن با آزادسازی آئروسل، آن‌ها را به رادیکال‌های آزاد آتش‌سوزی متصل می‌کنند. آیروسل‌های تولیدشده با روش‌های خنک‌کننده یا حذف اکسیژن، شعله‌های آتش را مهار نمی‌کنند، پس با متصل شدن به رادیکال‌های آزاد شعله‌های آتش آن را مهار می‌کنند.

درواقع ذرات بسیارریز آئروسل به صورت معلق در یک گاز قرار دارند، پس نسبت سطح مکان آتش گرفته‌شده به جرم واکنش زیاد خواهد بود. به عبارت دیگر برای مهار شعله‌های آتش می‌توان میزان مواد فعال لازم را کاهش داد. در این ابعاد ذرات برای مدتی طولانی معلق خواهند ماند و درنهایت با سرازیر شدن به جریان‌های همرفت طبیعی، میزان اثربخشی عامل خاموش‌کننده را افزایش می‌دهند.

سیستم آئروسل با قدرت و سرعتی بالا شعله‌های آتش را مهار می‌کند

شرکت تولیدی صنعتی تدبیر؛ پیشگام در طراحی سیستم اطفا حریق آئروسل با کیفیت عالی

سیستم اطفا حریق آئروسل ابزاری بسیار مناسب و کاربردی برای مهار شعله‌های آتش است. این سیستم برای مهار شعله‌های آتش در مکان‌های حساس کاربرد دارد. شرکت تولیدی صنعتی تدبیر، شرکتی معتبر و با سابقه‌ای طولانی در زمینه تولید انواع ابزارهای مهارکننده آتش است.

این شرکت بهترین و با کیفیت‌ترین ژنراتور سیستم اطفا حریق آئروسل در داخل کشور را طراحی و تولید می‌کند. ناگفته نماند که این شرکت تمامی محصولات خود را به سراسر کشور و همچنین به کشورهای همسایه مانند عراق، آذربایجان و… عرضه می‌کند.

پست قبلی

مزایا و معایب سیستم اطفا آیروسل

پست بعدی

ضرورت وجود کپسول آتش نشانی در ساختمان‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.