دتکتور کابلی حرارتی LHD چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

دتکتور کابلی حرارتی LHD در مناطقی که سایر ابزارهای تشخیصی ممکن است در معرض آسیب یا ناکارآمد باشند، یک گزینه ایده‌آل است. این نوع دتکتور از سیم یا کابل به جای ترموستات برای تشخیص گرمای ناشی از آتش استفاده می‌کند. دتکتورهای LHD وسیله‌ای همه‌کاره و با انعطاف‌پذیری بالا هستند که آن‌ها را به ابزاری مناسب در بسیاری از کاربردها تبدیل می‌کند. دتکتور کابلی حرارتی یک آشکارساز پیوسته بوده که برای تشخیص گرما در امتداد کابل حسگر طراحی شده است. این کابل حسگر از دو بخش هادی تشکیل شده است که هر دو توسط پلیمرهای حساس به حرارت عایق شده‌اند.

دتکتور کابلی حرارتی LHD چیست؟

دتکتور کابلی حرارتی LHD تشخیص سریع و مطمئن آتش یا گرمای بیش از حد را فراهم می‌کند. دتکتورهای کابلی حرارتی یکی از کم‌هزینه‌ترین، کارآمدترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین تجهیزات برای کمک به تشخیص زودهنگام آتش‌سوزی هستند. این بدان خاطر است که علاوه بر حساسیت بالا نسبت به تغییرات سریع دما در هر نقطه از کابل، آشکارساز کابلی حرارتی LHD به سرعت نصب می‌شود و به حداقل تعمیرات و نگهداری نیاز دارد.

این نوع دتکتور حرارتی از آنجایی که تحت تأثیر جریان هوا، مواد شیمیایی خطرناک یا آلاینده‌ها قرار نمی‌گیرد، برای بیشتر محیط‌ها و مناطقی که دتکتورهای سنتی ممکن است عملکرد ضعیفی داشته باشند، مناسب است.

سیستم‌های تشخیص حرارت خطی معمولاً از حداقل یک کابل LHD و یک کنترلر تشکیل می‌شوند. کابل حسگر حرارت در امتداد یا اطراف ناحیه‌ای که قرار است محافظت شود، نصب می‌گردد. کابل‌های حسگر حرارت با انواع پوشش‌های بیرونی موجود هستند که آن‌ها را برای طیف وسیعی از کاربردهای مختلف مناسب می‌سازد.

دتکتور کابلی حرارتی LHD چگونه کار می‌کند؟

چنانکه در ابتدا اشاره شد، کابل حرارتی LHD از دو قطعه رسانا تشکیل می‌شود که با پلیمرهای حساس به حرارت عایق می‌شوند. پلیمر حساس به حرارت توسط یک پوشش بیرونی محافظت می‌شود. در زیر این پوشش، یک جفت هادی فولادی قرار دارد.

هنگامی که دمای محیط به دمای ثابت دتکتور برسد یا از آن فراتر برود، پلیمر ذوب می‌شود. با ذوب شدن پلیمر، هادی‌های فولادی با یکدیگر تماس برقرار کرده و یک جریان الکتریکی ایجاد می‌کنند که سپس، سیگنالی را به عنوان علامت هشدار به کنترل پنل اعلام حریق ارسال می‌کند.

هنگامی که سیگنال ارسال شد، کنترل پنل اعلام حریق پس از صدور هشدار، سیستم اطفا حریق را فعال می‌سازد. به عنوان مثال، اگر دتکتور LHD به سیستم اعلام حریقی وصل باشد که به عنوان راه‌انداز اسپرینکلرها عمل می‌کند، هنگامی که آتش کابل را ذوب می‌نماید، سری‌های اسپرینکلر فعال می‌شوند تا آب به داخل محیط جریان پیدا کند.

کاربرد آشکارساز کابلی حرارتی LHD

کابل‌های LHD با مواد مختلفی برای کاربردهای خاص پوشانده می‌شوند و برای استفاده در محیط‌های مختلف مناسب هستند. این بدان دلیل است که تحت تأثیر جریان هوا، مواد شیمیایی خطرناک و… قرار نمی‌گیرند و به این ترتیب، خطر خرابی و هشدارهای کاذب را به حداقل می‌رسانند. این امر به نوبه خود، منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

LHD برای مناطقی که تجهیزات الکترونیکی ممکن است بهترین انتخاب نباشند، ایده‌آل است. دتکتورهای LHD به ویژه برای محل‌های با دسترسی محدود که عملیات تعمیر و نگهداری دشوار است، مناسب هستند.

از جمله کاربردهای دتکتور کابلی حرارتی LHD عبارتند از:

 • تونل‌ها. آتش‌سوزی در تونل‌ها می‌تواند خطرات جدی برای زیرساخت‌ تونل ایجاد کند. با ترکیب LHD با فناوری آدرس‌پذیر، می‌توان علاوه بر تشخیص زودهنگام، محل آتش‌سوزی را دقیقاً مشخص کرد.
 • صنایع نفت و گاز. دتکتورهای کابلی حرارتی LHD همراه با یک سیستم اطفا حریق سطح بالا، در بهبود ضریب ایمنی در صنایع نفت و گاز، به خصوص برای مخازن دارای سقف شناور و ثابت، عملکرد بسیار مؤثری دارند.
 • ساختمان‌ها / زیرساخت‌ها. از پارکینگ‌های عمومی تا آشپزخانه‌های صنعتی، LHD اغلب در کاربردهای زیرساختی مانند سردخانه‌ها، پله‌های برقی، تونل‌های دسترسی، اتاق‌های سرور، ایستگاه‌های راه‌آهن ‌و مترو استفاده می‌شود.
 • صنایع. دتکتور کابلی حرارتی به ویژه در محیط‌های چالش‌برانگیز، خطرناک و با دسترسی محدود مانند صنایع بازیافت زباله، کارخانه‌های تقطیر و کاربردهای دریایی مفید است.
 • نیروگاه. نیروگاه‌های مختلف مانند نیروگاه‌های خورشیدی، ترانسفورماتورها، تونل‌های انتقال برق و… از جمله موارد پرکاربرد دتکتورهای کابلی حرارتی LHD هستند.

مزایای دتکتور کابلی حرارتی LHD

دتکتورهای کابلی حرارتی LHD مزایای زیادی دارند. یکی از مزایای اصلی این آشکارسازها، قدرت تشخیص پیوسته حرارت تا متراژ ۳ کیلومتر است. کابل‌های LHD همچنین بسیار مقاوم و بادوام هستند. برعکس، دتکتورهای حرارتی نقطه‌ای میدان تشخیص پیوسته دتکتورهای کابلی حرارتی LHD را ارائه نمی‌دهند، مقاومت زیادی ندارند و به راحتی آسیب‌پذیر هستند.

مزایای دتکتور کابلی حرارتی LHD عبارتند از:

 • هشدار کاذب کمتر
 • قابلیت همگام‌سازی با رابط‌ها و ماژول‌هایی که منبع و دمای خطر را شناسایی می‌کنند
 •  مقاوم در برابر شرایط محیطی سخت
 • قابل نصب در محیط‌های بیرونی در مقابل تابش نور مستقیم خورشید و مقاوم در برابر سایش مکانیکی
 • نصب و نگهداری آسان
 • هزینه نصب پایین
 • پوشش خطر در هر نقطه از کابل برای ارائه حداکثر محافظت
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • قابلیت تشخیص پیوسته حرارت تا متراژ ۳ کیلومتر

نصب، تست و نگهداری دتکتورهای LHD

دتکتورهای کابلی حرارتی LHD بایستی توسط یک متخصص حفاظت از حریق نصب شوند. نگهداری از این نوع آشکارسازهای حرارتی آسان است که آن‌ها را به گزینه‌ای ایده‌آل برای تشخیص زودهنگام حریق برای بسیاری از صاحبان ساختمان‌ها تبدیل می‌کند.

دستورالعمل‌ها و پارامترهای بسیاری در مورد نصب، تست و نگهداری کلی آشکارسازهای LHD توسط NFPA تنظیم شده است. یک متخصص حفاظت از حریق از این پروتکل برای نصب دتکتور LHD پیروی می‌کند که شامل تست تداوم آشکارساز حرارتی خطی با اهم‌متر جهت تضمین عملکرد صحیح آن است.

انواع دتکتور کابلی حرارتی LHD

دتکتور کابلی حرارتی LHD به دو نوع طبقه‌بندی می‌شود که عبارتند از:

 • دتکتور کابلی حرارتی LHD دیجیتال
 • دتکتور کابلی حرارتی LHD آنالوگ

تفلوت اصلی بین دتکتورهای LHD دیجیتال و آنالوگ آن است که اگرچه هر دو سیستم توسط حرارت فعال می‌شوند، اما نوع آنالوگ از تغییر مقاومت پلیمر برای فعال‌سازی زنگ هشدار استفاده می‌کند و این در حالی است که دتکتور LHD دیجیتال از مکانیسم ذوب شدن فیزیکی پلیمر بهره می‌برد تا زنگ هشدار را فعال کند.

دتکتور کابلی حرارتی LHD دیجیتال

دتکتور کابلی حرارتی LHD دیجیتال اغلب به عنوان دتکتور کابلی حرارتی LHD غیرقابل ریست نامیده می‌شود. این بدان خاطر است که پس از رسیدن دما به سطح هشدار، یک تغییر فیزیکی در کابل حرارتی رخ می‌دهد و برای تنظیم مجدد سیستم، بخش فعال‌شده کابل به دنبال شرایط آتش‌سوزی یا گرمای بیش از حد، باید تعویض شود.

LHD دیجیتال از دو سیم با هسته فلزی تشکیل شده است که در دمای مشخصی با هم تماس پیدا می‌کنند و با انجام این کار، یک اتصال کوتاه ایجاد می‌شود. این امر زنگ هشدار را در واحد رابط یا کنترل پنل اعلام حریق به صدا درمی‌آورد.

اساساً، دتکتور کابلی حرارتی LHD زمانی از نوع دیجیتال است که فقط می‌تواند در دو حالت باشد؛ خاموش یا هشدار. مرحله‌ای بین این دو وجود ندارد و نمی‌توان آن را پس از فعال شدن حالت هشدار، به وضعیت خاموش برگرداند.

دتکتور کابلی حرارتی LHD آنالوگ

دتکتورهای کابلی حرارتی LHD آنالوگ معمولاً به عنوان دتکتور LHD ریست‌پذیر یا قابل تنظیم مجدد شناخته می‌شوند، زیرا سیستم را می‌توان پس از وقوع آتش‌سوزی بازیابی کرد. البته، این به شرطی است که کابل حرارتی در معرض دمای بالاتر از ۱۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار نگرفته باشد.

واحد کنترل‌کننده به جای تغییر فیزیکی، تغییرات مقاومت را در تمام طول کابل اندازه‌گیری می‌کند. هنگامی که مقاومت در امتداد کابل به زیر حد آستانه تعیین‌شده برسد، سیگنالی به پانل کنترل سیستم اعلام حریق ارسال می‌شود که در نهایت، زنگ هشدار را فعال می‌سازد.

سؤالات متداول دتکتور کابلی حرارتی LHD

پست قبلی

دتکتور اعلام حریق چیست؟

پست بعدی

سیستم اطفا حریق سقفی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *