پودر و گاز

خاموش کننده پودر و گاز تدبیر

برای خرید کپسول پودر و گاز تدبیر از فروشگاه این شرکت دیدن کنید!

خاموش کننده های پودر و گاز

در کپسول های پودر و گاز پودر خاموش کننده وجود دارد که این پودر مخلوطی از گرد بعضی از مواد شیمیایی می باشند که از آن برای خاموش کردن آتش استفاده می کنند و یکی از مهم ترین موارد در ایمنی و آتشنشانی هستند. در گذشته برای اینکه بتوانند از پودر خاموش کننده استفاده کنند آن را به درون قوطی هایی با اشکال مختلف می ریختند  و آن را در جاهای مناسبی قرار می دادند و هنگامی که آتش سوزی شروع می شد، درب قوطی را باز می کردند و پودر را بر روی آتش می پاشیدند. با گذشت زمان قوطی های پودری به کپسول های پودر و گاز تبدیل شدند.

پودرهای خاموش کننده به چند دسته تقسیم می شوند؟

 • پودر شیمیایی که از آن برای مهار کردن حریق غیر فلزات کلاس A و B و C استفاده می کنند.
 • پودر خشک که برای مهار کردن حریق فلزات کلاس D استفاده می شود.

پودر شیمیایی به دو  دسته تقسیم می شوند:

 • پودر شیمیایی معمولی: این پودر از بی کربنات سدیم، بی کربنات پتاسیم، بی کربنات اوره پتاسیم و پتاسیم کلراید تشکیل شده است. از این پودر برای مهار آتش کلاس های B و C استفاده می کنند.
 • پودر شیمیایی چند منظوره: این پودر از فسفات آمونیوم تشکیل شده است و از آن برای مهار آتش کلاس های B و C استفاده می شود.

 

پودر خشک به دو دسته تقسیم می شود:

از این پودر خشک برای مهار آتش سوزی فلزاتی که قابل اشتعال می باشند، مانند سدیم، منیزیم، آلومینیوم و … استفاده می کنند. پودر خشک به دو دسته تقسیم می شود.

نوع S: نوع S پودر خشک ترکیبی از کلرور سدیم، کلرور پتاسیم و کلرور باریم است که اگر بر روی آتش استفاده شود، پوسته ای ضخیم را روی آتش ایجاد می کند که باعث مهار آتش حریق می شود.

نوع C: پودر خشک نوع C ترکیبی از گل خشک و گرافیت و کلرور سدیم و خون خشک شده حیوانات می باشد. نوع دیگری از پودر خشک وجود دارد که به پایه آن سدیم کلراید و ترموپلاستیک نیز اضافه شده است.

کپسول پودر و گاز تدبیر

خاموش کننده های پودر و گاز تدبیر

خاموش کننده های پودر و گاز تدبیر در اوزان استاندارد ۵۰،۲۵،۱۲،۶،۴،۲ کیلویی تولید و عرضه می گردد.

پودر و گاز BC تدبیر: این نوع از کپسول ها برای اطفا حریق مایعات قابل اشتعال و گازها شناخته شده است که در اماکن عمومی به وفور مشاهده می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

پودر و گاز ABC تدبیر: این نوع از کپسول ها برای اطفا حریق گروه های جامدات مایعات و گازها استفاده می‌شوند و لازم است منازل و محل کار به چنین کپسول هایی مجهز گردد چون از گروه کالاهایی مانند چوب پلاستیک در کمد فرش و پرده و… استفاده شده است.

پودر و گاز D تدبیر: برای اطفا حریق فلزات قابل اشتعال مانند منیزیم، آلومینیوم و حریق  آهن های اسفنجی و … مناسب می باشد. اکثرا در کارخانجات و کارگاه های دارای کوره ذوب استفاده میگردد.

انواع پودر خاموش کننده آتش نشانی برای کلاس حریق BC

معمولا پودرهای کپسول آتش نشانی BC از دو ماده بی کربنات سدیم و بی کربنات پتاسیم تشکیل شده اند. این دو ماده هر دو ساختاری بلوری دارند و برای استفاده به عنوان ماده موثر خاموش کننده پودر و گاز به کار می روند. این مواد هر دو غیرسمی و سازگار با محیط زیست می باشند.

از لحاظ قدرت خاموش کنندگی بی کربنات پتاسیم قوی تر از بی کربنات سدیم است. همچنین باید گفت که بی کربنات سدیم بازگشت حریق بیشتری نسبت به بی کربنات پتاسیم دارد. اما به دلیل قیمت مناسب تری که بی رکبنات سدیم دارد، امروزه از این ماده در بیشتر دنیا در جهت آموزش استفاده می شود.

از نقاط ضعف این دو ماده می توان به تخریب تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی پس از اطفای حریق با خاموش کننده آتش نشانی نام برد.

پودر خاموش کننده آتش نشانی چند منظوره ABC

از پودر مونو آمونیوم فسفات به منظور اطفای حریق کلاس های B، A و C استفاده می شود. مونو آمونیوم جذب رطوبت پایین تری نسبت به بی کربنات سدیم و بی کربنات پتاسیم دارد. به دلیل افزودنی ها مانند سیلیکون های روغنی، مقاومت به کلوخگی بالایی در پودر مونو آمونیوم فسفات وجود دارد.

نحوه عملکرد

خپودر خاموش کننده مونو آمونیوم فسفات در دمای ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود و در این حالت واکنش های زنجیره ای حریق را می شکند و با خفه کردن و سرد کردن آن، آتش را خاموش می کند. این ماده با ذوب شدن، سطح حریق را می پوشاند. در انتها لایه ای از این خاموش کننده ذوب شده، با سرد شدن سخت می شود و باقی می ماند.

معایب استفاده از خاموش کننده پودر و گاز

از نقاط ضعف پودرهای ABC، امکان آسیب رساندن به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی است. جامعیت اثربخشی که این پودرها دارند باعث شده تا به پودرهای چند منظوره شهرت یافته است و هم در اماکن مسکونی و شهری و هم در مجموعه های صنعتی کاربرد پیدا کنند.

مزایای استفاده از خاموش کننده پودر و گاز

خاموش کننده پودر و گاز ABC، طبق استاندارد بیش از ۵۰۰۰ ولت نارسایی الکتریکی دارد. بنابراین این ویژگی، در لحظات ابتدایی آتش سوزی که جریان برق ساختمان هنوز قطع نشده است و به دلیل برق گرفتگی امکان استفاده از آب وجود ندارد، به وسیله خاموش کننده پودر و گاز می توان از گسترش آتش جلوگیری کرد.

پودر مونو آمونیوم فسفات مانند پودرهای بی کربنات سدیم و پتاسیم، غیر سمی و سازگار با محیط زیست است. این پودر بیش ترین قدرت خاموش کنندگی را برای همه کلاس های آتش دارا می باشد.

طبق استاندارد ملی ایران به شماره ۳۴۳۴، حداقل خلوص پودر مونو آمونیوم فسفات برای خاموش کننده های ABC باید ۷۰٪ باشد که می تواند برای مصارف صنعتی با خلوص بالاتر نیز استفاده شود.

خاموش کننده پودر و گاز

مقایسه خاموش کننده پودری BC و ABC:

 • قدرت خاموش کنندگی:

خاموش کننده پودری ABC با پودر مونو آمونیوم فسفات، نسبت به خاموش کننده پودری BC قدرت خاموش کنندگی بسیار بالاتری را دارا است و کلاس های حریق بیشتری را تحت پوشش قرار می دهد. خاموش کننده پودر و گاز ABC، آتش های کلاس A را هم اطفا می کند.

 • نفوذ و بازگشت آتش پس از اطفا:

معمولا پس از اطفای حریق به وسیله خاموش کننده پودری، حریق دوباره شعله ور می شود. استفاده از خاموش کننده پودر و گاز ABC می تواند به این موضوع کمک کند و مانع از بازگشت دوباره حریق شود.

 • مشکل کلوخگی و جذب رطوبت

یکی از مشکلات رایج در خاموش کننده پودری، مشکل کلوخگی است. کلوخه شدن یا به اصطلاح کلوخگی زمانی پیش می آید که پودر خاموش کننده، رطوبت را جذب کرده و به یکدیگر می چسبند. طبق استاندار ملی ایران به شماره ۳۴۳۴، پودرهای خاموش کننده آتش نوع BC نسبت به خاموش کننده پودری ABC، دو برابر بیشتر رطوبت را جذب می کنند بنابراین مشکل کلوخگلی آن ها نیز ۲ برابر بیشتر است.

 • دمای ذوب خاموش کننده پودر و گاز

ماده اصلی خاموش کننده پودری ABC یعنی مونو آمونیوم فسفات، در دمای ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود و سطح محل پاشش را پوشش می دهد. در مقابل آن، ذوب شدن سدیم بی کربنات در خاموش کننده پودری BC، در دمای ۲۷۰ درجه و پتاسیم بی کربنات در ۱۰۰ درجه سانتی گراد است و هیچ تغییری در مکانیزم خاموش کنندگی به خصوص کلاس A ایجاد نمی کند.

 • خاموش کردن آتش

خاموش کننده پودر و گاز به وسیله چسبیدن بر روی محل در حال سوختن، باعث قطع شدن واکنش های زنجیره ای و سرد شدن و اطفا حریق می شوند. در خاموش کننده پودری BC، بی کربنات سدیم و بی کربنات پتاسیم زمانی که حرارت می بینند، وارد یک واکنش تجزیه گرماگیر می شوند و کربن دی اکسید آزاد می کنند. این کربن دی اکسید آزاد شده نیز کمک به خاموش شدن آتش می کند.

 • رسانایی الکتریکی

طبق استاندارد ۳۴۳۴، حد رسانایی الکتریکی برای خاموش کننده های پودری ۵ کیلوولت است. این ویژگی نارسانایی الکتریکی برای خاموش کننده های پودر و گاز الزامی می باشد. به منظور امنیت بیشتر و عدم برق گرفتگی، در دنیا تولیدکنندگان خاموش کننده پودر و گاز باکیفیت، میزان نارسایی آن را بسیار بالاتر در نظر می گیرند.

 • مشکل خوردگی

مشکل خوردگی در انواع کپسول های آتش نشانی به علت تاثیر ماده خاموش کننده در داخل آن وجود دارد. برای حل این مشکل و جلوگیری از خوردگی بدنه کپسول آتش نشانی ، از پوششی داخلی یا از ورق های استیل ضد زنگ استفاده می کنند.

مشخصات فنی کپسول های پودر و گاز تدبیر:

 • ضخامت بدنه کپسول پودر و گاز تدبیر ۱.۵ و ۲ میلی ترکیبی از ورق روغنی فولاد مبارکه می باشد.
 • رنگ بدنه کپسول پودر و گاز تدبیر، رنگ قرمز آنتی UV با پوشش ۶۰ میکرون می باشد.
 • در تولید کپسول های پودر و گاز تدبیر از شیر خارجی و مانومتر درجه یک موتوری طرح ایبور آلمان استفاده می شود.
 • کپسول پودر و گاز تدبیر حاوی پودر های ممتاز داخلی و خارجی می باشد.
 • خاموش کننده پودری تدبیر دارای استاندارد ۸۶۹ ملی ایران میباشد.

کیفیت بالای کپسول تدبیر باعث شده است که توانایی رقابت با رقبای خارجی را داشته باشد و به کشورهایی نظیر ترکیه، عراق، آذربایجان و اقلیم کردستان نیز صادر شود.

کپسول های پودر و گاز تدبیر علاوه کیفیت بدنه و پودر، از گارانتی و خدمات چندین ساله نیز برخوردار می باشند. شرکت ها و مراکز خاص و مهم از مشتریان کپسول تدبیر می باشند.

به پشتیبانی نیاز دارید؟