درجه ایبور کپسول آتش نشانی چیست؟

درجه ایبور کپسول آتش نشانی چیست؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه

قطعات مختلفی در کپسول‌های آتش نشانی وجود دارند که وظایف مختلفی را انجام می‌دهند. درجه کپسول آتش نشانی یکی از همین قطعات است که در انواع کپسول‌ها برای نشان دادن فشار داخل کپسول و سالم بودن آن کاربرد دارد. درجه، مانومتر، گیج و فشارسنج نام‌هایی هستند که برای این قطعه به کار برده می‌شوند. درجه کپسول آتش نشانی در چند نوع مختلف وجود دارد که اگرچه کارکرد یکسانی را ارائه می‌دهند، اما از لحاظ کیفیت ساخت و طول عمر متفاوت هستند. درجه ایبور کپسول آتش نشانی را می‌توان بهترین نوع درجه در کپسول‌های آتش نشانی به حساب آورد که کیفیت و طول عمر بالایی دارد.

درجه کپسول آتش نشانی چیست؟

درجه یا فشارسنج کپسول آتش نشانی قطعه مهمی است که برای اندازه‌گیری فشار داخل سیلندر کپسول نسبت به فشار اتمسفر استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از درجه به عنوان ابزاری برای نشان دادن مقدار باقیمانده مواد خاموش‌کننده و فشار گاز داخل سیلندر استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کپسول آتش نشانی در مواقع اضطراری عملکرد لازم را دارد.

به عبارت دیگر، درجه کپسول آتش نشانی به شما نشان می‌دهد که آیا فشار داخل سیلندر در حالت ایده‌آل قرار دارد یا اینکه نیاز به شارژ مجدد دارد و یا زیاد از حد بودن فشار را نیز مشخص می‌کند. بررسی کردن درجه کپسول ساده است و فقط کافی است که وضعیت عقربه نشانگر را بررسی کنید که در کدام قسمت (سبز – زرد – قرمز) قرار دارد.

درجه ایبور کپسول آتش نشانی چیست؟

درجه ایبور کپسول آتش نشانی چیست؟

چنانکه در ابتدا اشاره کردیم، درجه ایبور کپسول آتش نشانی یکی از انواع درجه‌های مورد استفاده در خاموش‌کننده‌های قابل حمل است. درجه ایبور نیز مانند انواع دیگر برای نشان دادن میزان فشار داخل سیلندر و جهت کنترل شارژ کپسول آتش نشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درجه ایبور بهترین نوع درجه برای کپسول‌های آتش نشانی به شمار می‌رود که کیفیت و طول عمر بالاتری دارد. البته، بالطبع قیمت آن نیز بیشتر است. این نوع درجه را چون دارای موتور است، درجه موتوردار نیز می‌نامند.

درجه ایبور کپسول آتش نشانی بر خلاف انواع دیگر که معمولاً دارای سه رنگ برای نشان دادن وضعیت هستند، تنها از دو قسمت سبز و قرمز رنگ تشکیل شده است. رنگ سبز در وسط قرار دارد و نشان می‌دهد که کپسول دارای شارژ کافی است. دو قسمت دیگر سمت راست و چپ را رنگ قرمز تشکیل می‌دهد. چنانچه عقربه نشانگر بر روی قسمت قرمز رنگ در قسمت چپ باشد، یعنی کپسول نیاز به شارژ مجدد دارد. در مقابل، قرار گرفتن عقربه بر روی رنگ قرمز در سمت راست صفحه نشان می‌دهد که فشار سیلندر بیش از حد مجاز است.

مراحل بررسی درجه کپسول آتش نشانی

درجه کپسول آتش نشانی معمولاً در قسمت بالای آن قرار دارد. این قطعه به شکل گرد و متشکل از صفحه وضعیت و عقربه نشانگر است که به طور معمول با سه رنگ سبز، زرد و قرمز نشانه‌گذاری می‌شود. برای بررسی فشارسنج، باید اعداد و علائم روی صفحه را بخوانید. اعداد معمولاً از 0 تا 300 متغیر هستند و فشار را بر حسب پوند بر اینچ مربع (PSI) نشان می‌دهند. رنگ سبز فشار مناسب را نشان می‌دهد، رنگ زرد یعنی فشار کم و نیاز به شارژ مجدد و رنگ قرمز نشانگر زیاد از حد بودن فشار است.

پس از خواندن عددی که گیج کپسول نشان می‌دهد، باید آن را با میزان توصیه‌شده برای نوع کپسول خود مقایسه کنید. میزان فشار توصیه‌شده معمولاً بر روی برچسب خاموش‌کننده درج می‌شود. به عنوان مثال، کپسول پودر و گاز باید دارای میزان فشار 195PSI باشد. چنانچه فشار کم باشد، باید آن را مجدداً شارژ کنید. همچنین، توجه داشته باشید که فشار کم می‌تواند نشانه نشتی باشد. اگر فشار سیلندر بیش از حد مجاز است، برای جلوگیری از خطر ترکیدن باید فوراً فشار آن را کم کرد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع بیم دتکتور

سؤالات متداول درجه ایبور کپسول آتش نشانی

درجه کپسول آتش نشانی چیست؟

درجه یا فشارسنج کپسول آتش نشانی قطعه مهمی است که برای اندازه‌گیری فشار داخل سیلندر کپسول نسبت به فشار اتمسفر استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درجه ایبور کپسول آتش نشانی چیست؟

درجه ایبور کپسول آتش نشانی بهترین نوع درجه موجود در بازار برای کنترل شارژ کپسول و نشان دادن میزان فشار سیلندر است که طول عمر و کیفیت ساخت بالایی دارد.

انواع فشارسنج کپسول آتش نشانی کدامند؟

سه نوع فشارسنج برای کپسول آتش نشانی وجود دارد که عبارتند از فشارسنج دیافراگمی، کپسولی و بوردونی.

پست قبلی

آشنایی با انواع بیم دتکتور

پست بعدی

حفاظت از حریق در آتریوم ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *