بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس a

بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس A
زمان مطالعه: 3 دقیقه

همه ما محل کار و خانه‌هایمان را دوست داریم و می‌خواهیم به هر قیمتی از آن‌ها محافظت کنیم. متاسفانه گاهی اوقات برخی از حوادث خارج از کنترل ما هستند و می‌توانند خسارات شدیدی به اموال و حتی جان ما وارد کنند. حوادث ناشی از آتش سوزی جامدات که مربوط به کلاس A می‌شوند از جمله این موارد هستند. آتش کلاس A توسط اقلام قابل اشتعال رایج مانند چوب، پلاستیک، کاغذ و پارچه ایجاد می‌شود و رایج‌ترین نوع آتش سوزی است. اما، نترسید! هنگامی که به بهترین خاموش کننده برای آتش کلاس a مجهز شوید، می‌توانید با چنین حوادثی مقابله کنید. از این رو در این مطلب با آتش کلاس a و انواع خاموش کننده‌های این کلاس آشنا می‌شویم.

آتش‌های کلاس a

آتش های کلاس A

ابتدا بهتر است بدانیم که آتش سوزی کلاس a چیست تا بهتر بفهمیم کپسول آتش‌نشانی کلاس a برای انجام چه کاری طراحی و در نظر گرفته شده است. کلاس a آتش‌هایی ناشی از مواد قابل احتراق معمولی مانند چوب، کاغذ، لاستیک، پارچه و حتی پلاستیک هستند.

یکی از قابل تشخیص‌ترین نشانه‌های آتش‌سوزی کلاس a این است که منابع سوخت را پس از سوختن به‌صورت خاکستر باقی می‌گذارند. اطفا این نوع حریق با کپسول آتش‌نشانی بخصوصی نیاز دارد. از این رو برای ایمن‌سازی و حفاظت از محل کار و منزل خود در برابر این نوع آتش سوزی نیاز به بهترین خاموش کننده برای آتش کلاس a خواهید داشت.

خاموش‌ کننده‌های مناسب برای اطفا حریق کلاس a

خاموش کننده های مناسب برای اطفا حریق کلاس A

انواع خاصی از خاموش کننده‌ها ممکن است در مواردی فراتر از صرفا اطفا آتش کلاس a، مانند خاموش کننده‌های شیمیایی پودر خشک چندمنظوره مورد استفاده قرار بگیرند. این در حالی است که سایر کپسول‌ها مانند خاموش کننده‌های آب، فقط در انواع مهار کننده آتش کلاس a طبقه‌بندی می‌شوند.

بسیار مهم است که از کپسول آتش‌نشانی را متناسب با نوع آتشی که با آن سروکار دارید استفاده کنید. استفاده از کپسول آتش‌نشانی اشتباه در بهترین حالت می‌تواند بی‌اثر باشد و در بدترین حالت می‌تواند باعث گسترش بیشتر آتش یا خطر شود (مثلا اگر کپسول آب روی آتش کلاس F ناشی از سوختن روغن، اعمال شود و یا اگر در آتش سوزی الکتریکی استفاده شود). از این رو در ادامه با بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس a آشنا می‌شویم.

خاموش کننده‌های آب

باید اشاره کرد که خاموش کننده‌های آب یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین انواع کپسول آتش‌نشانی برای مبارزه با آتش‌سوزی‌های کلاس a هستند. چهار نوع خاموش کننده آب از جمله جت آب، اسپری آب، آب با مواد افزودنی و مه پاش آب (واتر میست) وجود دارند.

  • خاموش کننده‌های جت آب؛ به‌صورت پاشیدن جت آب بر روی مواد در حال سوختن، خنک کردن آن‌ها و جلوگیری از احتراق مجدد کار می‌کنند و هرگز نباید بر روی تجهیزات الکتریکی فعال استفاده شوند.
  • خاموش کننده‌های اسپری آب؛ از اسپری بسیار ریز قطرات آب استفاده می‌کنند که هر قطره توسط هوای غیر رسانا احاطه شده است.
  • خاموش کننده‌های آب با مواد افزودنی؛ خاموش کننده‌های آبی هستند که مواد شیمیایی کف کننده به آن اضافه شده است. آب کشش سطحی طبیعی خود را از دست می‌دهد به این معنی که می‌تواند به طور موثرتری در مواد در حال سوختن فرو برود.
  • خاموش کننده‌های مه پاش آب (واتر میست)؛ قطرات آن بسیار کوچک‌تر از قطرات خاموش کننده اسپری آب هستند. هرچه قطره کوچک‌تر باشد، مساحت سطح نسبت به اندازه آن بزرگ‌تر است و در نتیجه قطره سریع‌تر تبخیر می‌شود و انرژی گرمایی را سریع‌تر جذب می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با کپسول آتش نشانی آب و گاز مقاله زیر را مطالعه کنید.

خاموش کننده‌های فوم

کپسول‌های فوم آتش‌نشانی را می‌توان در آتش‌های کلاس A و B استفاده کرد. آن‌ها برای خاموش کردن آتش‌های مواد جامد مانند چوب و کاغذ مناسب هستند و نسبت به خاموش کننده‌های جت آب کاربرد بیشتری دارند. زیرا می‌توانند روی مایع مانند بنزین یا گازوئیل نیز استفاده شوند. زیرا علاوه بر خاموش کردن مواد جامد، فوم با ایجاد پوششی بر سطح مایع، آتش سوزی را نیز خاموش می‌کند.

خاموش کننده‌های پودری

کپسول‌های پودری یک کپسول آتش‌نشانی چند منظوره و به نوعی بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس a هستند. زیرا می‌توان از آن‌ها علاوه بر آتش‌های کلاس A، B و C، در آتش سوزی‌های مربوط به تجهیزات الکتریکی نیز استفاده کرد.

برای آشنایی بیشتر با کپسول پودری، مقاله زیر را مطالعه کنید.

خاموش کننده‌های شیمیایی مرطوب

خاموش‌کننده‌های شیمیایی مرطوب برای استفاده در آتش‌های کلاس F طراحی شده‌اند که شامل روغن‌ها و چربی‌های پخت‌وپز می‌شود و در صورت استفاده صحیح بسیار مؤثر هستند. اگرچه این کپسول‌ها در درجه اول برای استفاده در آتش‌های کلاس F طراحی شده‌اند. اما با این حال همچنین می‌توانند در آتش‌های کلاس A (چوب، کاغذ و پارچه) و آتش‌های کلاس B نیز (مایعات قابل اشتعال) استفاده شوند.

کپسول بیوورسال به‌عنوان بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس a

آیا خانه، خودرو و یا محل کار شما با انواع مناسبی از کپسول‌های آتش‌نشانی تجهیز شده است؟ همان‌طور که ذکر شد، داشتن یک خاموش کننده مناسب برای انواع خطرات آتش سوزی منحصربه‌فرد برای محیطی که از آن محافظت می‌کند، بسیار حیاتی است.

اگر به کپسول‌های آتش‌نشانی کلاس a نیاز دارید یا مطمئن نیستید که کدام کلاس و نوع آن برای نیازهای شما مناسب‌تر است، ما به شما کپسول‌ها و خاموش کننده‌های چند منظوره بیوورسال شرکت تدبیر را پیشنهاد می‌کنیم. این خاموش کننده‌های مدرن، امکان اطفا حریق کلاس‌های A،B،C و F را به طور هم‌زمان دارند و بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس a نیز به شمار می‌روند.

خرید بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس a از شرکت تدبیر

خرید بهترین خاموش کننده آتش سوزی کلاس A از شرکت تدبیر

افراد زیادی نمی‌دانند که کپسول‌های آتش‌نشانی انواع مختلفی دارند، اما باید بدانید که این کپسول‌ها نیز کلاس خاصی نسبت داده می‌شود که نشان دهنده توانایی و تاثیر آن بر اطفا نوع آتش سوزی مربوطه است. از آنجایی که جان و مال افراد می‌تواند به استفاده از کپسول مناسب برای نوع صحیح آتش بستگی داشته باشد، تهیه یک خاموش کننده کلاس a که رایج‌ترین نوع آتش سوزی است، بسیار مهم و حیاتی است. در همین راستا شرکت تدبیر به‌عنوان نماینده رسمی و وارد کننده محصولات معتبر اطفا حریق بیوورسال از کشور آلمان، آماده ارائه خدمات فروش مستقیم به تمامی خریداران می‌باشد.

سوالات متداول بهترین خاموش کننده برای آتش کلاس a

بهترین خاموش کننده برای آتش کلاس a چیست؟

کپسول آتش نشانی بیوورسال، بهترین خاموش کننده برای اطفا تمامی گروه های آتش است.

کپسول بیوورسال را از کجا تهیه کنیم؟

کپسول بیوورسال محصول انحصاری تدبیر و بیوورسال آلمان است و تنها می‌توانید آن را از گروه تدبیر تهیه کنید.

پست قبلی

خاموش کننده آیروسل چیست؟

پست بعدی

بهترین خاموش کننده مایعات چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *