کپسول پودر و گاز چیست؟ (اجزا + انواع + کاربرد)

کپسول آتش نشانی پودر و گاز چیست
زمان مطالعه: 5 دقیقه

کپسول آتش نشانی پودر و گاز، یکی از انواع کپسول آتش نشانی است که محتوی پودر خاموش کننده BC یا ABC است. کپسول پودر و گاز با عملکرد بالایی که دارد می‌تواند آتش‌سوزی‌‎های بزرگ را در همان ابتدا از بین ببرد و از خسارات بزرگ جلوگیری کند. پودری که درون کپسول‌های آتش نشانی پودر و گاز وجود دارد، بخش‌های تشکیل‌دهنده آتش را خنثی می‌کند و از این طریق باعث جلوگیری از تشدید و سرایت آن می‌شود.

پودر داخل کپسول آتش نشانی پودر و گاز، گرما، سوخت و اکسیژن را که سه بخش اصلی آتش‌سوزی هستند را از یکدیگر جدا می‌کند و قابلیت‌های خوبی در این زمینه دارد. از سایر ویژگی‌های این کپسول نیز می‌توان به کاهش دما، رقیق کردن اکسیژن و خفه کردن آتش اشاره کرد. ناگفته نماند که این کپسول دارای مواد نارسانا است و برای اطفا حریق تجهیزات الکترونیک عالی عمل می‌کند. در این مطلب به بررسی عملکرد، مزایا و کاربردهای کپسول آتش نشانی پودر و گاز می‌پردازیم.

اجزای کپسول آتش نشانی پودر و گاز

اجزای کپسول آتش نشانی پودر و گاز

گفتیم که کپسول آتش نشانی پودر و گاز چیست و اهمیت بالایی در تجهیزات اطفا حریق دارد. این کپسول به‌عنوان یکی از بهترین تجهیزات اطفا حریق شناخته می‌شود، سازوکاری مشابه سایر کپسول‌ها دارد. کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گا‌ز از چند بخش مختلف تهیه شده است که لازم است با آن‌ها آشنا شوید. اجزای تشکیل‌دهنده کپسول آتش نشانی پودر و گاز عبارت‌اند از:

بدنه کپسول آتش نشانی پودر و گاز

بدنه کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گا‌ز از جنس فلز است. فلزی بودن بدنه این کپسول باعث می‌شود که فشار گاز درون آن به‌خوبی حفظ شود تا در زمان پاشیدن، مواد با سرعت بالایی به بیرون بریزند. از سوی دیگر بدنه این کپسول در برابر زنگ‌زدگی و فرسایش مقاوم است.

سیستم فعال‌سازی کپسول پودر و گاز

یکی از مهم‌ترین بخش‌های کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز سیستم فعال‌سازی آن است. این کپسول می‌توان با مدل‌های اهرمی، فلکه‌ای و ضربه‌ای فعال شود که به برند کپسول و تولیدکننده آن بستگی دارد.

شیلنگ کپسول آتش نشانی

لوله لاستیکی از مقاومت و در عین حال از انعطاف بالایی برخوردار است و می‌تواند مواد درون کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گا‌ز را با قدرت و سرعت معینی به بیرون هدایت کند.

پوشش لوله پودر پاش

با فشار دادن این بخش پودر از بالای لوله کپسول آتش نشانی پودر و گاز خارج می‌شود و با فشار دادن مجدد آن نیز، دیگر پودر به بیرون نمی‌ریزد.

لوله سیفون

لوله سیفون اتصال درونی کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز است که کمی بالاتر از کف کپسول تا خروجی آن ادامه دارد و در فرایند خروج مواد با فشار بالا، از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای خرید کپسول آتش نشانی پودر و گاز تدبیر با کیفیت بدنه فرااستاندارد و مواد درجه 1، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

عملکرد کپسول آتش نشانی پودر و گاز

عملکرد کپسول آتش نشانی پودر و گاز

کپسول آتش نشانی پودر و گاز متشکل از پودر خاموش‌کننده و گاز نیتروژن است. این پودر باعث خفه شدن آتش می‌شود و سدی میان آتش و اکسیژن ایجاد می‌‎کند. این پودر با فشار گاز نیتروژن درون سیلندر کپسول آتش نشانی به بیرون حرکت می‌کند. در واقع عملکرد اصلی گاز درون کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز، حرکت دادن پودر اطفا حریق است. ترکیب این دو ماده در کنار هم بسیاری از آتش‌سوزی‌ها را در همان ابتدا دفع کرده است.

برای استفاده از کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گا‌ز باید روش انجام این کار را قبل از حادثه بدانید تا بتوانید با سرعت عمل بالای خود از آتش‌سوزی جلوگیری کنید. برای استفاده از این کپسول باید در اولین مرحله، ضامن کپسول را بکشید و سپس به سراغ فشار دادن اهرم دستگیره بروید. بعد از این کار، مسیر خروجی مواد درون کپسول باز می‌شود. مواد درون کپسول نیز با کمک فشار گاز درون سیلندر، به‌سرعت از لوله پلاستیکی خارج می‌شوند. در این هنگام باید بتوانید لوله پلاستیکی کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز را به سمت اجسام یا محل در حال سوختن نشانه‌گیری کنید و از فاصله مناسب کپسول را نگه دارد تا آتش دفع شود.

بیشتر بخوانید: کپسول آب و گاز چیست؟ (مزایا + کاربرد + نکات مهم)

کاربرد کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز

کاربرد کپسول آتش نشانی پودر و گاز

کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گا‌ز یکی از بهترین تجهیزات اطفا حریق است. یکی از مواردی که این کپسول را به یکی از تجهیزات برتر اطفا حریق تبدیل می‎‌کند، کاربردهای متنوع و فراوان است. در ادامه کاربردهای کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گا‌ز را باهم بررسی می‌‎کنیم.

کپسول آتش نشانی پودری برای منزل

در منازل و ساختمان‌های مسکونی امکان بروز آتش‌سوزی در اثر پخت‌وپز، مشکلات الکتریکی و سهل‌انگاری بسیار زیاد است. آتش‌سوزی‌های کوچک در منازل می‌توانند به فاجعه تبدیل شوند و خیلی سریع اوضاع را سخت کنند. در چنین شرایطی می‎‌تواند از کپسول‌های آتش نشانی پودر و گاز استفاده کرد که در زمان بروز حریق منازل مسکونی، عالی، کم‌هزینه و سریع عمل می‌کند.

در مقاله زیر انواع کپسول آتش نشانی مناسب منزل را معرفی کرده و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

کپسول پودری برای خودرو

خودروهای باری سنگین و حتی خودروهای سواری به دلیل دمای بالای موتور به‌خصوص در روزهای گرم سال، با خطر آتش‌سوزی روبرو هستند. اگر آتش‌سوزی‌هایی که در اتصالات و موتور وسایل نقلیه رخ می‌دهد در همان جا ختم شود و به مخزن سوخت نرسد، خسارات صاحب خودرو بسیار کمتر خواهد بود. بنابراین بهتر است که با استفاده از یک کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گا‌ز با حجم و اندازه قابل حمل در خودرو، خطرات بروز آتش‌سوزی را به حداقل برسانید.

بیشتر بخوانید: کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

کپسول آتش نشانی مناسب فضای باز

در فضای باز به‌خصوص در حریم بافت گیاهی آتش‌سوزی‌های متعددی رخ می‌دهد که اگر کنترل نشوند، معمولا ادامه‌دار و زنجیره‌ای خواهند بود. احتمال ایجاد آتش‌سوزی در فضای باز، با کوچک‌ترین شعله‌ها و حتی شعله فیلتر سیگار نیز ممکن است. کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گا‌ز می‌تواند این نوع آتش‌‌سوزی را در همان ابتدا از بین برود و از سوختن بافت گیاهی و ایجاد آسیب به محیط زیست جلوگیری کند.

کپسول پودری برای کارخانجات صنعتی

از کپسول آتش نشانی پودر و گاز در حجم‌های بالا می‌توان برای پیشگیری از آتش‌سوزی در کارگاه‌‌ها و کارخانه‌های صنعتی استفاده کرد. معمولا در انواع صنایع از ابزارهای پیچیده‎‌ای استفاده می‌شود که با استفاده از جریان برق و سایر سوخت‌های قابل اشتعال کار می‌کنند. با داشتن یک کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز در محل فعالیت صنعتی می‎‌‌توان آتش‌سوزی‌های احتمالی را در همان ابتدا از بین برد و از خسارات بزرگ و ضررهای مالی هنگفت جلوگیری کرد.

انواع کپسول آتش نشانی پودر و گاز

انواع کپسول آتش نشانی پودر و گاز

همان‌طور که گفتیم پودر اطفا حریق، ماده مهمی درون کپسول آتش نشانی پودر و گاز است که باعث ایجاد لایه‌ای میان آتش و اکسیژن می‌شود و شعله آتش را از بین می‌برد. این پودر دارای انواع مختلفی است که در اثر واکنش‌های شیمیایی با گرمای آتش ایجاد می‌شوند. در ادامه انواع رایج پودر درون کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز را باهم بررسی می‌کنیم.

پودر خاموش کننده BC

پودر خشک بی سی (BC) یکی از انواع رایج پودر درون کپسول آتش نشانی پودر و گاز است. این پودر حاوی بی‌کربنات سدیم یا بی‌کربنات پتاسیم می‌باشد و اطفا حریق آتش‌سوزی‌های بنزین، روغن، حلال‌ها و موارد مشابه، بسیار کاربردی است. از سوی دیگر با استفاده از این پودر می‌توان حریق گازهای قابل اشتعال را با سرعت بالایی از بین برد. البته باید توجه کنید که استفاده از این پودر برای خاموش کردن آتش‌سوزی ابزارهای صنعتی ممکن است به برد الکترونیکی آن‌ها آسیب وارد کند.

پودر خاموش کننده ABC

رایج‌ترین پودر کپسول آتش نشانی پودر و گاز، پودر خشک ای بی سی (ABC) است. این پودر دارای چند کاربرد متفاوت است و برای آتش‌سوزی مواد جامد، مایعات قابل اشتعال، گازهای قابل احتراق و چند مورد دیگر استفاده می‌شود. پودر خشک ای بی سی دارای فسفات آمونیوم است که ممکن است به تجهیزات الکترونیکی آسیب وارد کند. از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که این پودر نمی‌تواند در اطفا حریق مواردی مانند آتش روغن‌های پخت‌وپز و آتش چربی تاثیرگذار باشد. در کل این پودر برای آتش‌سوزی‌های نوع A، B و C است.

برای آشنایی بیشتر با خاموش کننده پودر ABC مقاله زیر را مطالعه کنید.

پودر مانکس (Monnex Powder)

مناسب‌ترین نوع کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز برای آتش‌سوزی‌های کلاس B و مایعات گروه C، حاوی پودر مانکس (Monnex Powder) است. این پودر در سرکوب کمپلکس پتاسیم بی‌کربنات اوره، عالی عمل می‌کند. معمولا در فرودگاه‌ها، پمپ‌های بنزین، گاراژها، پیست‌های مسابقه و سایر مکان‌هایی که در آن مایعات قابل اشتعال وجود دارند، از این پودر استفاده می‌شود.

پودر M28 و L2

پودرهای M28 و L2 دو نوع پودر درون کپسول آتش نشانی پودر و گاز هستند که کمتر از آن‌ها استفاده می‌شود. از پودر M28 برای مقابله با آتش‌سوزی فلزات قابل احتراق استفاده می‌شود. حریق موادی مانند سدیم، منیزیم و آلومینیوم با استفاده از این پودر خنثی می‌شود. پودر L2 هم کاربرد مشابهی دارد. اما علاوه بر موارد ذکرشده می‌تواند در خاموش کردن آتش‌سوزی لیتیوم نیز مفید واقع شود.

نکات مهم کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز

نکات مهم کپسول آتش نشانی پودر و گاز

بسیاری از افراد تصور دارند که کپسول آتش نشانی پودر و گاز حاوی مواد سمی است و باعث ایجاد مشکل در موجودات زنده می‌شود. قبل از هر چیزی باید بدانید که این تصور کاملا غلط است. چرا که اگر کپسول آتش نشانی پودر و گاز دارای مواد سمی بود، به‌هیچ‌وجه نمی‌توانست مجوز استفاده در منازل را دریافت کند. اما باید توجه کنید که این کپسول موادی دارد که موجب تحریک پوست می‌شوند. مواد درون کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز باعث خارش و التهاب پوست می‌شوند و بهتر است که به بدن انسان برخورد نکنند.

از سوی دیگر باید توجه کنید که استفاده از کپسول آتش نشانی پودر و گاز باعث کاهش اکسیژن فضا می‌شود. پس باید در استفاده از این کپسول در فضای بسته احتیاط کنید. همچنین باید به آثار این کپسول بر قطعات الکترونیکی توجه داشته باشید.

کپسول آتش نشانی پودر و گاز در وزن‌های مختلف

کپسول آتش نشانی پودر و گاز در وزنهای مختلف

از آنجایی که کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز کاربردهای متنوعی دارد، این نوع کپسول آتش نشانی را می‌توان در ابعاد و حجم‌های مختلفی مشاهده کرد. کوچکترین کپسول آتش نشانی پودر و گاز تقریبا 2 لیتر حجم دارد. این کپسول را با ابعاد کوچک می‌توان در خودرو یا منزل استفاده کرد. از حجم‌های بزرگ‌تر این کپسول نیز برای استفاده‌های صنعتی و مکان‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شود. این کپسول را می‌توانید در حداکثر حجم 50 لیتری تهیه کنید. کپسول آتش نشانی پودر و گاز 50 لیتری برای حمل آسان‌تر دارای یک چرخ برای حرکت است که استفاده از کپسول را ممکن می‌سازد.

بیشتر بخوانید: کپسول بیوورسال چیست؟

اطفا حریق با کپسول پودر و گاز

اطفا حریق با کپسول پودر و گاز

بروز حادثه آتش‌سوزی در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و حتی فضای باز سالانه خسارات مالی و جانی بسیاری را به وجود می‌آورد. بنابراین باید همیشه در مقابل بروز این حوادث مسلح باشیم تا کمترین خسارت به اموال و جان ما وارد شود. کپسول‌های آتش نشانی به‌عنوان ابزاری برای اطفا آتش‌سوزی بسیاری عالی عمل می‌کنند و در بیشتر از 70 درصد مواقع، حریق را در همان ابتدا از بین می‌برند. کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز یکی از این کپسول‌ها است که به‌عنوان کپسول آتش نشانی همه‌کاره شناخته می‌شود. البته که بیشتر کارایی این کپسول مربوط به اطفا حریق مایعات و فلزات است.

شما می‌توانید کپسول آتش نشانی پودر و گاز را در ساختمان‌های خود نصب کنید تا در صورت بروز آتش‌سوزی، آمادگی و ابزار کافی برای جلوگیری از افزایش خسارات را داشته باشید. با یک بررسی ساده می‌توانید متوجه شوید که خرید این کپسول و پذیرفتن هزینه‌های نگهداری آن بسیار ارزان‌تر از خسارات آتش‌سوزی خواهد بود. به‌گونه‌ای که هزینه‌های نگهداری و خرید کپسو‌ل آتش نشا‌نی پو‌در و گاز در مقابل خسارات احتمالی اصلا به چشم نمی‌آیند. کپسول آتش نشانی پودر و گاز را تهیه کنید تا در مقابل حریق، مجهز و توانمند باشید.

سوالات متداول کپسول آتش نشانی پودر و گاز

مواد داخل کپسول آتش نشانی پودر و گاز چیست؟

کپسول آتش نشانی پودر و گاز محتوی پودر ABC یا BC است. البته انواع دیگری از پودرهای آتش نشانی نیز وجود دارند که در صنایع خاصی از آن‌ها استفاده می‌شود.

بهترین مارک کپسول آتش نشانی پودر و گاز کدام است؟

تدبیر برترین تولید کننده کپسول آتش نشانی پودر و گاز با کیفیت بدنه فرااستاندارد و پودر درجه 1 در ایران است.

پست قبلی

بررسی عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال

پست بعدی

انواع کپسول آتش نشانی (مزایا و کاربرد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *