انواع کپسول آتش نشانی (مزایا و کاربرد)

انواع کپسول آتش نشانی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کپسول‌های آتش‌نشانی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات اطفا حریق به شمار می‌روند که امروزه در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی، تجاری، صنعتی، اداری و … از آن‌ها استفاده می‌شود. این کپسول‌ها بسیار مقرون به صرفه هستند و در جلوگیری از گسترش آتش و پیشگیری از ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر نقش بسیار مهمی پررنگی دارند. نگهداری صحیح از انواع کپسول‌های آتش‌نشانی، شارژ به موقع و انجام تست‌ها و بازرسی‌های دوره‌ای از مهم‌ترین عواملی هستند که شما برای حفظ عملکرد کپسول‌های آتش‌نشانی باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این مطلب، قصد داریم شما را با انواع کپسول آتش نشانی، کاربرد و روش شناسایی هر یک از آن‌ها آشنا کنیم.

انواع کپسول آتش نشانی برای کلاس های آتش

انواع کپسول آتش نشانی برای کلاسهای آتش

پیش از این که وارد مبحث آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی و کاربردهای هر یک از آن‌ها شویم، لازم است تا ابتدا با کلاس‌های مختلف آتش آشنا شویم. همان‌طور که می‌دانید، شروع آتش‌سوزی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و مواد قابل اشتعالی که در محیط وجود دارند، می‌توانند تعیین‌کننده نوع یا کلاس آتش باشند. هر کپسول آتش‌نشانی برای اطفا حریق کلاس‌های مشخصی طراحی و تولید شده است.

در نتیجه اگر شما به شناخت درستی از کلاس‌های مختلف آتش دست پیدا نکرده و مواد قابل اشتعال موجود در محیط مورد نظر را به درستی شناسایی نکنید، ممکن است در انتخاب انواع کپسول آتش نشانی با مشکل مواجه شوید. استفاده از یک کپسول آتش‌نشانی نامناسب نه تنها کمکی به مهار آتش‌سوزی نمی‌کند، بلکه در برخی از موارد می‌تواند باعث گسترش آتش یا حتی ایجاد خطراتی مانند برق‌گرفتگی شود.

در ادامه به کلاس‌های مختلف آتش اشاره می‌کنیم:

 • کلاس A: آتش‌سوزی‌های ناشی از سوختن مواد جامد قابل اشتعال مانند انواع کاغذ، چوب، منسوجات و … در این دسته قرار می‌گیرند.
 • کلاس B: آتش‌سوزی‌هایی که عامل شروع آن‌ها سوختن مایعات قابل اشتعالی مانند انواع رنگ، بنزین و … باشد، در کلاس B قرار می‌گیرند.
 • کلاس C: آتش‌سوزی‌هایی که عامل شروع‌کننده آن‌ها انواع گازهای قابل اشتعال مانند بوتان، هیدروژن، متان و … هستند.
 • کلاس D: این دسته از آتش‌سوزی به سوختن فلزات قابل اشتعال مانند منیزیم، آلومینیوم، پتاسیم و … اختصاص دارد.
 • کلاس E: آتش‌سوزی‌های ناشی از سوختن وسایل برقی و الکترونیکی و به طور کلی آتش‌سوزی‌های الکتریکی در این دسته قرار می‌گیرند.
 • کلاس F: این کلاس به نسبت سایر کلاس‌ها جدیدتر است و به آتش‌سوزی‌های ناشی از سوختن مواد غذایی و روغن‌های خوراکی موجود در آشپزخانه‌ها اختصاص دارد.

تدبیر، تولیدکننده کپسول آتش نشانی با کیفیت و نماینده انحصاری بیوورسال در ایران، انواع کپسول های آتش نشانی با کیفیت فرااستاندارد و مطابق با استانداردهای اروپایی را تولید می‌کند. برای مشاهده تنوع محصولات تدبیر بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کپسول آتش‌نشانی بیوورسال

کپسول آتش نشانی بیوورسال

همان‌طور که مشاهده کردید، هر یک از انواع کپسول آتش نشانی مزایا، معایب و کاربرد خاص خود را دارند و شما نمی‌توانید از آن‌ها برای مهار تمامی کلاس‌های آتش استفاده کنید. خرید چند نوع مختلف کپسول آتش‌نشانی نیز نمی‌تواند گزینه منطقی و مقرون به صرفه‌ای باشد. پرسش که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید، این است که آیا کپسولی وجود دارد که برای تمامی کلاس‌های آتش مناسب باشد؟

کپسول آتش‌نشانی بیوورسال یکی از انواع کپسول آتش نشانی است که با استفاده از به‌روز‌‎ترین تکنولوژی روز دنیا تولید می‌شود. مهم‌ترین ویژگی خاموش‌کننده بیوورسال که آن را از سایر کپسول‌های آتش‌نشانی متمایز می‌کند، قابلیت آن در مهار تمامی کلاس‌های آتش است. یعنی شما می‌توانید با خرید و استفاده از این کپسول تمامی آتش‌سوزی‌ها را مهار کنید و نیازی به استفاده از کپسول‌های مختلف نخواهید داشت.

مهم‌ترین مزایای کپسول بیوورسال عبارتند از:

 • سازگاری با محیط زیست
 • قابلیت استفاده در محیط‌های مختلف
 • مقرون به صرفه
 • استفاده از باکیفیت‌ترین متریال و مواد
 • مورد تایید بسیاری از استانداردهای جهانی

کپسول آتش نشانی فوم

کپسول آتش نشانی فوم

کپسول‌های آتش‌نشانی فوم یکی از کاربردی‌ترین انواع کپسول آتش نشانی به شمار می‌روند که در بسیاری از مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرند. علت کاربرد گسترده آن‌ها در مجتمع‌های مختلف قابلیت آن‌ها در مهار آتش‌سوزی‌های ناشی از سوختن مواد جامد و مایعات قابل اشتعال است. در واقع کپسول‌های آتش‌نشانی فوم به دلیل این که بر پایه آب تولید می‌شوند، گزینه بسیار مناسبی برای مهار کلاس‌های A و B هستند.

کپسول آتش‌نشانی فوم چگونه عمل می‌کند؟

اگر در شرایط آتش‌سوزی قرار گرفته باشید، احتمالا با نحوه عملکرد کپسول‌های آتش‌نشانی فوم به خوبی آشنا هستید. این نوع از کپسول آتش‌نشانی برای مهار آتش از مکانیزم بسیار جالبی استفاده می‌کند. به این صورت که پس از برداشتن پین و فشار دادن اهرم، فوم از داخل نازل کپسول بر روی آتش پاشیده می‌شود. بافت این فوم به گونه‌ای است که مانند یک پتو روی سطح آتش را می‌پوشاند و از رسیدن اکسیژن به نقطه مورد نظر که یکی از عوامل اصلی ایجاد و گسترش آتش‌سوزی است، جلوگیری می‌کند. همچنین این کپسول با خیس کردن مواد قابل اشتعال احتمال احتراق مجدد را به شدت کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین مارک خاموش کننده

کپسول آتش نشانی آب و گاز

کپسول آتش نشانی آب و گاز

عامل اصلی شروع بسیاری از آتش‌سوزی‌ها سوختن مواد قابل اشتعال جامدی مانند کاغذ، مقوا، چوب و منسوجات است. به همین دلیل استفاده از یک کپسول آتش‌نشانی که از قابلیت مهار آتش کلاس A برخوردار باشد، برای بسیاری از اماکن امری ضروری به شمار می‌رود. یکی از انواع کپسول آتش نشانی مناسب برای مهار این کلاس از آتش‌سوزی‌ها کپسول‌های آب و گاز هستند. این کپسول‌ها از ترکیب آب و گازی که باعث خروج پرفشار آب می‌شوند، برای مهار آتش‌سوزی استفاده می‌کنند. خاموش‌کننده‌های مه آب و اسپری آب نیز در همین دسته از کپسول‌های آتش‌نشانی قرار می‌گیرند.

مکانیزم مهار آتش توسط کپسول آب و گاز

آب از دیرباز به عنوان عنصر اصلی برای مهار آتش‌سوزی شناخته می‌شود. کپسول‌های آب و گاز نیز از مکانیزم ساده پاشش آب بر روی آتش به منظور کاهش دمای شعله و خاموش کردن تدریجی آن استفاده می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کپسول‌های آب و گاز قابلیت آن‌ها در جلوگیری از احتراق مجدد است. البته توجه کنید که این کپسول‌ها برای مهار دیگر کلاس‌های آتش مناسب نیستند و شما باید از سایر انواع کپسول آتش نشانی برای مهار آن‌ها استفاده کنید.

کپسول آتش‌نشانی پودر خشک

کپسول‌ آتش‌نشانی پودر و گاز خشک که با نام کپسول‌ ABC نیز شناخته می‌شوند، یکی دیگر از انواع کاربردی کپسول آتش نشانی به شمار می‌روند. همان‌طور که از نام آن‌ها پیدا است، این کپسول‌ها برای مهار کلاس‌های A، B و C گزینه بسیار مناسبی هستند. یکی از مشکلات این نوع از کپسول‌ها این است که نمی‌توان در فضاهای بسته از آن‌ها استفاده کرد. زیرا نه تنها برای سلامتی انسان مضر هستند، بلکه تمیز کردن بقایای آن نیز کار بسیار دشواری خواهد بود.

البته توجه داشته باشید که انواعی از کپسول آتش نشانی پودری در بازار موجود هستند که به صورت خاص برای اطفا حریق کلاس‌های E و D طراحی و تولید شده‌اند. این کپسول‌ها می‌توانند برای مهار آتش‌سوزی‌های الکتریکی و سوختن فلزات قابل اشتعال به شما کمک کنند.

کپسول آتش نشانی شیمیایی مرطوب

یکی از انواع کپسول آتش نشانی مناسب برای مهار آتش‌سوزی‌هایی که در محیط آشپزخانه، رستوران و فست‌ فودها رخ می‌دهند، خاموش‌کننده‌های شیمیایی مرطوب هستند. این کپسول‌های شیمیایی مرطوب به طور ویژه برای مهار آتش کلاس F طراحی شده‌اند، اما می‌توان در مواقع ضروری از آن‌ها برای مهار آتش‌ مواد جامد قابل اشتعال (کلاس A) نیز استفاده کرد. البته همان‌طور که اشاره کردیم برای این مظور بیشتر از کپسول‌های فوم و آب و گاز استفاده می‌شود.

کپسول آتش‌نشانی CO2

کپسول آتش نشانی CO2

امروزه نمی‌توانید مجتمعی را پیدا کنید که در آن از سیم‌کشی برق و سیستم‌های برقی و الکترونیکی استفاده نشود. اتصالی کردن این تجهیزات و افزایش اصطکاک در وسایل الکترونیکی از عوامل اصلی ایجاد آتش‌سوزی در مجموعه‌های مختلف به شمار می‌آیند. همان‌طور که اشاره کردیم، این نوع از آتش‌سوزی‌ها در کلاس E قرار می‌گیرند. کپسول‌های کربن دی اکسید مناسب‌ترین گزینه برای اطفا این حریق‌ها به شمار می‌آیند. اسپری شدن گاز CO2 به محل آتش‌سوزی باعث کاهش سطح اکسیژن و در نهایت منجر به مهار کامل آتش می‌شود.

روش شناسایی انواع کپسول آتش نشانی

روش شناسایی انواع کپسول آتش نشانی

از انجا که اکثر کپسول‌های آتش‌نشانی به رنگ قرمز هستند، بهترین راه برای تشخیص نوع آن‌ها توجه به برچسبی است که بر روی بدنه آن‌ها درج شده است. روی این برچسب اطلاعات و مشخصات بسیار مفیدی مانند نوع، کاربرد، حجم و … درباره کپسول آتش‌نشانی ثبت شده است. همچنین رنگ این برچسب‌ها در انواع کپسول آتش نشانی با یکدیگر متفاوت است و شما می‌توانید با توجه به آن، نوع کپسول را شناسایی کنید. البته کپسول‌های بیوورسال از این قاعده جدا هستند و در رنگ آب تولید می‌شوند. به همین علت تشخیص این نوع کپسول کار چندان دشواری نیست. در ادامه به با رنگ برچسب انواع این کپسول‌ها آشنا می‌شویم:

 • کپسول CO2 برچسب مشکی
 • کپسول شیمیایی مرطوب برچسب زرد
 • کپسول پودری برچسب قرمز
 • کپسول آب و گاز برچسب آبی
 • کپسول بیوورسال برچسب فیروزه ای

بیشتر بخوانید: زمان شارژ کپسول آتش نشانی

خرید انواع کپسول آتش نشانی از تدبیر

خرید انواع کپسول آتش نشانی از تدبیر

استفاده از سیستم‌های اطفا حریق و انواع کپسول آتش نشانی در مجتمع‌های پرتردد امروزی به امری ضروری تبدیل شده است. شما برای انتخاب سیستم اطفا حریق یا کپسول آتش‌نشانی مناسب باید در گام اول به شناسایی کلاس‌های آتش و مواد قابل اشتعال موجود در مکان مورد نظر بپردازید. کپسول CO2، پودری، شیمیایی مرطوب، آب و گاز و فوم و بیوورسال از جمله انواع کاربردی کپسول‌های آتش‌نشانی هستند که از هر یک برای مهار کلاس‌های آتش مشخصی استفاده می‌شود.

کپسول‌های بیوورسال با کمک تکنولوژی روز دنیا و به صورت سازگار با محیط زیست تولید می‌شوند و در مهار تمامی کلاس‌های آتش عملکرد فوق‌العاده را از خود نشان می‌دهند. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت و خرید کپسول‌های بیوورسال و سایر سیستم‌ها و تجهیزات اطفا حریق با کارشناسان ما در شرکت بزرگ تدبیر تماس بگیرید.

سوالات متداول انواع کپسول آتش نشانی

چند نوع کپسول آتش نشانی داریم؟

کپسول های آب و گاز، پودر و گاز، گاز کربنیک از جمله کپسول های رایج در دنیا هستند.

کپسول آتش نشانی بیوورسال همان کپسول فوم است؟

ماده بیوورسال یک ماده بر پایه فوم است. اما با این تفاوت که این ماده قوی‌ترین ماده اطفایی دنیاست و نماینده انحصاری آن در ایران، شرکت تدبیر است.

پست قبلی

کپسول پودر و گاز چیست؟ (اجزا + انواع + کاربرد)

پست بعدی

سیستم اطفا حریق چیست؟ (آشنایی کاملا تخصصی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *