آموزش تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل

تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کپسول آتش‌نشانی از اصلی‌ترین ابزارها به منظور کنترل و مهار انواع آتش است. متاسفانه دیده شده است که برخی از افراد سوجود برای کسب سود بیشتر، اقدام به تولید و عرضه انواع کپسول آتش‌نشانی فیک می‌کنند. به همین دلیل در صورتی که نتوانید این کپسول‌ها را از نمونه‌های تقلبی تشخیص بدهید، احتمال به خطر افتادن جان و مال افراد وجود خواهد داشت. آیا با چگونگی تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل آشنا هستید؟ آیا می‌دانید که کسپول‌های آتش نشانی باکیفیت و مناسب چه ویژگی‌هایی دارند؟ برای یافتن پاسخ این سوالات، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل

تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل

طبیعتا در زمان تولید هر نوع کالا یا تجهیزی، افراد سودجو هم به شکل موازی به دنبال تولید کالاهایی تقلبی هستند. یکی از دلایل عمده تولید و عرضه کالاهای فیک به بازار، افزایش قیمت کالاهای خارجی است که باعث کاهش قدرت خرید مردم می‌شود. به بیانی دیگر قیمت پایین محصولات فیک کپسول آتش نشانی باعث وسوسه شدن افرادی شده است که به دنبال پرداخت هزینه کمتر هستند.

به همین منظور برای جلوگیری از خرید محصولات فیک و همچنین کسب توانایی برای تشخیص کپسول‌های آتش‌نشانی باکیفیت باید با راهکارهایی ساده در این زمینه آشنایی داشته باشید. در بعضی از موارد تشخیص این محصولات بسیار سخت است. اما در شرایطی که کالاهای صنعتی تحت لیسانس ویژه تولید شوند، علاوه بر داشتن شناسنامه و درج اطلاعات مرتبط، از برند خاصی استفاده می‌کنند. از طرفی دیگر در انجام تحقیقات و همچنین کسب اطلاعات در خصوص برندهای که به تولید محصولات باکیفیت مشهور هستند، می‌توانید کالایی اورجینال را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل

پرس و جو از افراد

یکی از راهکارهایی که می‌تواند به ما در تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل کمک کند، استفاده از نظرات سایر کاربران است. با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر شاهد گسترش فضای مجازی و مقوله خرید آنلاین بوده‌ایم می‌توانیم به فروشگاه‌های اینترنتی مختلفی برای خرید کسپول آتش‌نشانی مراجعه کنیم. شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های مختلف فعال در زمینه فروش انواع کپسول آتش‌نشانی نظرات دیگران را مطالعه کرده و از تجربیات آن‌ها برای خرید محصول مورد نظر خود کمک بگیرید و با خیالی آسوده اقدام به خرید محصول مد نظر خود کنید.

خرید از فروشگاه معتبر

از دیگر معیارهایی که می‌تواند در تشخیص کپسول آتش‌ نشانی اصل و بدل تاثیرگذار باشند، نماد اعتماد الکترونیک است. به عبارتی دیگر، بهترین فروشگاه‌ها برای خرید انواع کپسول‌های آتش‌نشانی، فروشگاه‌هایی هستند که از نماد اعتماد الکترونیک برخوردار می‌باشند. بدین ترتیب شما می‌توانید تصاویر مربوطه و همچنین مشخصات دقیق محصول مورد نظر خود را مشاهده کنید.

جستجو مشخصات کپسول اصل و بدل

وارد کردن مدل محصول و همچنین جستجو در موتورهای جستجو و در نهایت مشاهده تصاویر آن‌ها بر روی سایت‌های معتبر، از راحت‌ترین و اصلی‌ترین راهکارها به منظور تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل است. در واقع تمامی‌محصولات اورجیتال و حتی بدل حک یا برچسبی دارند که بر روی بدنه آن شماره سریال، مشخصات کلی محصول، کد محصول و همچنین شرکت سازنده چسبانده شده است. ناگفته هم نماند که تگ محصولات فیک را افراد سودجو می‌سازند و بر روی کپسول تعبیه می‌کنند. از طرفی دیگر نبود برچسب بر روی کپسول، تقلبی بودن 100 درصدی آن را نشان می‌دهد.

امروزه افراد سودجو به دنبال فروش محصولات فیک با نام برندهای معتبر هستند. یکی از کپسول‌هایی که در سال‌های اخیر نمونه فیک آن تولید و به بازار عرضه شده است، کپسول آتش نشانی بیوورسال است. گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، تنها نماینده رسمی بیوورسال در ایران است که مستقیما این پودر را به ایران وارد می‌کند. بنابراین با دیدن نام بیوورسال بر روی کپسول‌هایی بجز برند تدبیر، به راحتی می‌توانید قلابی بودن آن را تشخیص دهید. چنانچه قصد دارید که کپسول بیوورسال را برای محل کار، زندگی یا خودرو خود تهیه کنید، بهتر است کپسول بیوورسال اصل را از نماینده انحصاری بیوورسال در ایران بخواهید.

توجه به داشتن تاییدیه سازمان آتش نشانی

یکی دیگر از روش‌های تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل، تاییدیه سازمان آتش‌نشانی اسن. به طور کلی کپسول‌های آتش نشانی در برندهای مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که به لحاظ کیفیت متفاوت می‌باشند. آن دسته از برندهای کپسول آتش‌نشانی که موفق به اخذ گواهی‌نامه‌های استاندارد و تاییدیه‌های لازم از طرف مراکز استاندارد و تحقیقات ایران شده باشند، معمولا کیفیت مطلوبی دارند و مورد تایید سازمان آتش‌نشانی نیز می‌باشند. شما با مراجعه به سایت رسمی‌شرکت آتش‌نشانی می‌توانید فهرست شرکت‌هایی که اینوج استانداردهای کیفی را دارند، مشاهده کنید.

کیفیت بدنه کپسول اصل

یکی از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن کپسول آتش نشانی اصل و بدل را تشخیص بدهید، سبکی و خوش دست بودن است. در واقع حتی استفاده از یک کپسول آتش نشانی هم باید آسان باشد تا در زمان وقوع حریق و اطفای آن بتوان به راحتی از کپسول استفاده کرد. زیرا در صورتی که به علت سنگینی وزن در زمان آتش سوزی نتوانید از آن استفاده کنید، داشتن آن هیچ گونه فایده‌ای برای شما نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: کاربرد کپسول آتش نشانی بیوورسال در اطفا حریق

فشار کپسول اصل و بدل

قطعا اگر یک کپسول در زمان استفاده از فشار قوی برخوردار نباشد نمی‌تواند محافظ جان شما در زمان حریق باشد. بنابراین یادتان نرود که هر ماه آن را بررسی کنید تا اگر مشکلی برای کپسولتان پیش آمد به سرعت آن را برطرف کنید. در ضمن شما نباید زمان شارژ کردن کپسول آتش نشانی را فراموش نکنید. صرفا داشتن یک کپسول کافی نیست. باید هر ساله شارژ شود تا در بهترین حالت خود باقی بماند.

همچنین نکته‌ای که بسیار مهم است و باید به آن توجه نشان دهید این است که به هیچ عنوان پلمپ کپسول را باز نکنید. زیرا هرگاه که از کپسول حتی به میزان کمی‌استفاده کنید باید آن را مجدد شارژ کنید. در غیر اینصورت از فشار آن کاسته می‌شود.

فرم بدنه بدون جوشکاری

از نکات مهم دیگری که حتما باید در زمان خرید کپسول آتش نشانی به آن توجه داشته باشید، جنس بدنه، جوشکاری مناسب و همچنین کیفیت کلی ساخت آن است. فراموش نکنید ممکن است شما یک کدام از این کپسول‌ها را خریداری کنید اما مدت‌ها از آن استفاده نکرده و تنها این طیف از تجهیزات خاموش‌کننده آتش بر روی دیوار باقی بمانند.

در ظاهر کار شاید هیچ اتفاقی برای این نوع از کپسول‌ها نیافتد اما در باطن نباید این موضوع را فراموش کرد که داخل هر یک از این کپسول‌ها نوعی فشار تعیین شده وجود دارد که می‌تواند در طول زمان باعث نابودی بدنه کپسول خریداری شده توسط شما شود.

بیشتر بخوانید: زمان شارژ کپسول آتش نشانی

به زمان تخلیه و طول پرتاب مواد توجه داشته باشید

مساله دیگری که باید حتما در زمان خرید یک کپسول اطفا حریق به آن توجه کنید، زمان تخلیه محتوای درونی یک کپسول آتش نشانی و همچنین طول پرتاب مواد داخل آن می‌باشد. به طور کلی طول پرتاب کپسول‌های آتش نشانی معمولا بین 2 تا 7 متر می‌باشد که به حجم محتویات داخل مخزن، فشار داخل مخزن و زمان تخلیه کپسول (زمانی تخلیه کپسول‌ها معمولا عددی بین 8 تا 60 ثانیه است) بستگی دارد.

البته لازم است به طول شلنگ کپسول‌های آتش نشانی نیز توجه شود. برای مثال زمان تخلیه خاموش کننده با وزن 1 تا 6 کیلوگرم به طور معمول بین 8 تا 10 ثانیه و طول پرتاب آن‌ها بین 4 الی 6 متر است. لازم به ذکر است طول پرتاب در حقیقت همان فاصله ایمنی و الزامی فرد دارنده کپسول تا آتش می‌باشد.

تشخیص کپسول آتش نشانی خاموش کننده آب اصل و بدل

تشخیص کپسول آتش نشانی آب و گاز اصل و بدل

یکی از انواع کپسول‌های آتش نشانی، خاموش کننده آب است. اما این کپسول‌ها چه خصوصیاتی دارند؟ خاموش کننده‌های آب رایج‌ترین و ارزان ترین نوع خاموش کننده‌ها هستند، اما برای استفاده در آتش سوزی کلاس A شامل کاغذ، چوب، نی، زغال سنگ، لاستیک و پلاستیک جامد مورد استفاده قرار می‌گیرند. این خاموش کننده‌ها تنها آب دارند و مهار کردن آتش، با استفاده از خیساندن مواد سوختنی با آب و جذب گرما از اجسام سوزان انجام می‌شود. این نوع خاموش کننده برای دفاتر، فروشگاه‌های خرده فروشی، مدارس، هتل‌ها، انبارها و محل‌های داخلی مناسب است. اما نکته‌ای که برای تشخیص کپسول آب و گاز فیک و اصل باید به آن توجه کنید، پوشیده شدن داخل کپسول با ماده ضدزنگ است.

کپسول آتش نشانی آب و گاز تدبیر با پوشش داخلی ضد زنگ و کیفت بدنه فرااستاندارد، مناسب برای خاموش کردن گروه آتش A، در فروشگاه تدبیر موجود است و عزیزانی که به دنبال کیفیت در حد کپسول‌های خارجی هستند می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان خرید کپسول اورجینال با ما تماس بگیرند.

کپسول آتش نشانی خاموش کننده‌ پودری اصل و بدل

تشخیص کپسول آتش نشانی پودر و گاز اصل و بدل

چطور کپسو‌ل‌های آتش نشانی خاموش کننده پودر خشک اصل و بدل را تشخیص بدهیم؟ این نوع از خاموش کننده‌ها یک پوسته را تشکیل می‌دهند که آتش را از بین می‌برد و از گسترش آن جلوگیری می‌کند. این کپسول‌ها عموما ارزان و مناسب برای استفاده در سوختن جامدات، مایعات و گازها آتش سوزی کلاس A و B و C هستند و برخی از آن‌ها به شکل خاص برای آتش سوزی کلاس D فلزات قابل اشتعال طراحی شده‌اند.

کپسول آتش نشانی پودری اصل، دارای پودر یکسان و یکنواخت در داخل کپسول است و در آن تنها از یک نوع پودر استفاده می‌شود. اما کپسول‌های فیک پودر و گاز در لایه بالایی و پایینی کپسول از پودر باکیفیت استفاده کرده و در لایه میانی را با پودر ارزان پر می‌کنند. برای دیدن انواع کپسول پودری اصل تدبیر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کپسول آتش نشانی نوع خاموش کننده گاز CO2 اصل

کپسول آتش نشانی CO2 اصل

این نوع از خاموش‌کننده‌ها حاوی دی‌اکسید کربن تحت فشار هستند که آتش را در نطفه خفه می‌کند. آن‌ها باعث آسیب به آیتم‌های الکتریکی نمی‌شوند، بنابراین برای استفاده در آتش‌سوزی‌های کلاس B و الکتریکی مناسب هستند برای مثال، خاموش کردن تجهیزات کامپیوتری بزرگ از جمله این موارد است.

تشخیص کپسول آتش نشانی اصل سخت نیست!

تشخیص کپسول آتش نشانی اصل سخت نیست!

در این مطلب مهم‌ترین خصوصیات یک کپسول آتش نشانی را با هم مرور کردیم و به شما راهکارهایی به منظور تشخیص اورجینال یا فیک بودن این محصولات معرفی کردیم. اما این مواردی که ذکر شد، همه خصوصیات یک کپسول آتش نشانی خوب نیستند. بلکه بخشی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها می‌باشند. در صورتی که هنوز کپسول مورد نظر خود را خریداری نکرده‌اید و به دنبال بهترین کپسول برای محل کار، منزل و یا خودرو خود هستید بهتر است عجله کنید. چرا که داشتن یک کپسول آتش نشانی ممکن است شما را از خطرات جانی یا مالی نجات دهد.

سوالات متداول کپسول آتش نشانی اصل و بدل

چگونه کپسول بیوورسال اصل را تشخیص دهیم؟

کپسول بیوورسال اصل با نام برند تدبیر تولید می‌شود و سایر برندهایی که از نام بیوورسال استفاده می‌کنند، فیک و تقلبی هستند.

چرا کپسول آتش نشانی اصل بخریم؟

کپسول‌های آتش نشانی تقلبی، کیفیت بدنه ضعیفی داشته و با پودر ارزان پر می‌شوند. بنابراین ممکن است نتوانند آتش را خاموش کنند و خسارات زیادی به بار بیاورند.

پست قبلی

آشنایی با انواع کپسول آتشنشانی در بیمارستان

پست بعدی

همه چیز درباره شارژ کپسول آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *