بررسی عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال

عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آتش در محیط‌های اداری، مسکونی، تجاری و صنعتی به دلایل بسیار متنوعی ایجاد می‌شود که بسیاری از آن‌ها قابل پیش‌بینی و پیشگیری نیستند. برای مثال یک حریق گسترده ممکن است تنها به دلیل بروز یک جرقه در یک کلید یا پریز ایجاد شود. اما بعد از بروز حریق امکان پیشگیری از توسعه آن با استفاده از انواع خاموش‌کننده‌ها و سیستم‌های اطفا حریق وجود دارد. یکی از بهترین تجهیزات اطفا برای این منظور، کپسول آتش نشانی بیوورسال است. در این مطلب عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال را در مهار انواع کلاس‌های آتش و روش انتخاب بهترین کپسول‌های بیوورسال را با هم مرور می‌کنیم.

چرا کپسول آتش نشانی بیوورسال، بهترین عملکرد را دارد؟

چرا کپسول آتش نشانی بیوورسال، بهترین عملکرد را دارد؟

کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال دارای یک ماده اطفایی جدید و موثر به نام بیوورسال هستند. این ماده توسط برندی با همین نام در آلمان اختراع و تولید شده است. ماده بیوورسال دارای ویژگی‌های بی‌نظیری است که آن را به یک ماده اطفایی کاربردی برای مهار انواع کلاس‌های آتش در محیط‌های مختلف تبدیل کرده است.

زمانی که شما ماده بیوورسال را در محیط آتش‌سوزی آزاد می‌کنید، این ماده به سرعت در فضا منتشر می‌شود و با نشستن بر روی انواع مواد سوختنی، ملکول‌های سطحی آن‌ها را می‌پوشاند و اجازه نمی‌دهد که فعل‌وانفعالات شیمایی لازم برای ایجاد زنجیره آتش انجام شوند.

ماده اطفایی بیوورسال همچنین خاصیت خنک‌کنندگی دارد. این خاصیت نیز باعث کاهش سرعت اثرگذاری حرارت آتش برای ادامه سوختن می‌شود. بیوورسال همچنین می‌تواند گازهای خطرناک و قابل اشتعال در محیط در محیط‌ را محصور کرده و سوختن و انفجار آن‌ها پیشگیری کند.

عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال در مهار انواع آتش

عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال در مهار انواع آتش

اگر به‌دنبال دلیل محبوبیت روزافزون کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال هستید باید بگوییم، یکی از مهم‌ترین دلایل این محبوبیت، توانایی بیوورسال در خاموش کردن انواع کلاس‌های آتش است. این ویژگی بیوورسال را به یک ماده اطفایی بی‌رقیب تبدیل کرده است. البته میزان تاثیرگذاری بیوورسال در مهار آتش در مورد کلاس‌های آتش A، B و F از همه بیشتر است.

مزیت دیگر بیوورسال نیز ضریب مصرف کمتر نسبت به بسیاری از مواد اطفایی دیگر است. این ویژگی باعث می‌شود شما بتوانید با یک کپسول آتش نشانی بیوورسال، آتش‌های حجیم را خاموش کنید. از سوی دیگر این ماده اطفایی از سوی بسیاری از موسسات ایمنی و تحقیقات مهار آتش مورد بررسی قرار گرفته و تاییدیه‌های مختلفی را دریافت کرده ست که تاییدیه‌های موسسات TNO هلند، آپراگاز بلژیک و وزارت محیط زیست ایتالیا از جمله این موارد هستند.

بیوورسال توانایی مهار آتش را در این کلاس‌ها دارد:

 • کلاس A: آتش‌سوزی‌های ناشی از سوختن مواد جامدی مانند کاغذ، چوب و مقوا
 • کلاس B: آتش‌سوزی‌های ناشی از شعله‌ورشدن مایعاتی از گروه بنزین، نفت، روغن‌های صنعتی، حلال‌ها، چسب‌ها و …
 • کلاس C: آتش‌سوزی‌های ناشی از سوختن گازها
 • کلاس D: آتش‌سوزی‌های ناشی از سوختن برخی از فلزات قابل اشتعال از جمله سدیم
 • کلاس E: آتش‌سوزی‌هایی با منشا تجهیزات الکتریکی، کابل‌های برق و …
 • کلاس F: آتش‌سوزی‌های ناشی از سوختن روغن‌های آشپزی

مزایای استفاده از بیوورسال

مزایای استفاده از بیوورسال

عملکرد مطلوب کپسول آتش نشانی بیوورسال در خاموش کردن کلاس‌های مختلف آتش به اثبات رسیده است. با این حال این تجهیزات مهار آتش مزایای دیگری هم دارند. برای مثال کپسول‌های بیوورسال هزینه شارژ پایینی دارند.

مزیت دیگر خاموش‌کننده‌های بیوورسال در این است که به‌دلیل خاصیت خنک‌کنندگی بیوورسال، خطرات آتش‌سوزی را برای افراد حاضر در محیط از جمله آتش‌نشانان کاهش می‌دهد. برخی از مزایای دیگر استفاده از این کپسول‌های آتش‌نشانی را با هم مرور می‌کنیم:

 • امکان استفاده در انواع محیط‌های صنعتی، اداری، تجاری و مسکونی
 • توانایی مهار آتش در زمان کوتاه
 • ایجاد یک لایه فوم بر روی مواد سوختنی و پیشگیری از اشتعال آن‌ها
 • افزایش احتمال نجات جان افراد حاضر در محیط
 • عدم استفاده از مواد سمی
 • بی‌ضرر بودن بیوورسال برای پوست انسان

برای آشنایی بیشتر با مزایای ماده بکار رفته در کپسول آتش نشانی بیوورسال، مقاله زیر را مطالعه کنید.

آیا بیوورسال برای محیط زیست ضرر دارد؟

آیا بیوورسال برای محیط زیست ضرر دارد؟

توجه به میزان خطرات مواد اطفایی برای محیط زیست همواره یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان تجهیزات و مواد اطفا حریق بوده است. متاسفانه بسیاری از مواد اطفایی با وجود ویژگی‌های مثبت در خاموش کردن حریق، ضررهایی برای محیط زیست دارند. اما بیوورسال در این زمینه به قهرمان محیط زیست شهرت یافته است. زیرا این ماده ظرف نهایتا 15 روز به عناصر تشکیل دهنده و بی‌ضرر خود تبدیل شده و جذب طبیعت می‌شود. برای مثال بیوورسال پس از خاموش کردن آتش در محیط‌هایی مانند جنگل‌ها و باغ‌ها به‌عناصری تبدیل می‌شود که حتی برای رشد درختان مفید هستند. همچنین مواد بیوورسال غیر سمی هستند و در صورت حل شدن در آب، تجزیه شده و خطری برای محیط زیست و موجودات آبزی ندارند.

بیشتر بخوانید: کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

تضمین ایمنی با کپسول آتش نشانی بیوورسال

تضمین ایمنی با کپسول آتش نشانی بیوورسال

تقریبا هیچ محیطی در دنیا از بروز آتش‌سوزی در امان نیست. به‌همین دلیل هم سازمان‌های فعال در عرصه ایمنی، قوانین سختگیرانه‌ای را برای استفاده از تجهیزات اطفا آتش در محیط‌های مختلف وضع کرده‌اند. کپسول آتش نشانی بیوورسال عملکردی مناسب را در محیط‌های مختلف از خود نشان داده است و می‌توان آن را به‌عنوان تجهیزی کاربردی در مهار آتش در هر جایی نصب کرد.

برخی موارد استفاده از این کپسول آتش نشانی را با هم مرور می‌کنیم:

 • امکان استفاده از کپسول‌های سبک، کوچک و قابل حمل بیوورسال در داخل خودروها
 • بیوورسال یکی از بهترین خاموش‌کننده‌ها برای مهار آتش در محیط‌های مسکونی است
 • پیشگیری از توسعه آتش در محوطه باغ‌ها، باغچه‌ها، پارک‌ها، ویلاها و جنگل‌ها
 • مهار آتش در کارگاه‌های تولیدی و محیط‌های صنعتی مختلف

بیشتر بخوانید: بهترین کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

تنوع محصولات بیوورسال

تنوع محصولات بیوورسال

اگر می‌خواهید کپسول آتش نشانی بیوورسال بهترین عملکرد را در مهار آتش داشته باشد باید از یک مدل مناسب از آن را انتخاب و استفاده کنید. این کپسول‌ها توسط مجموعه‌های گوناگون از جمله گروه تولیدی صنعتی تدبیر در اندازه‌های مختلف و با ویژگی‌های مختلفی تولید می‌شوند. در انتخاب کپسول مناسب باید به ابعاد محیط، تعداد کپسول مورد نیاز، محل نصب و … دقت کنید و بر اساس نیازهای ایمنی محیط اقدام خرید و نصب کپسول مناسب کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع کپسول آتشنشانی در بیمارستان

برخی از انواع کپسول‌های بیوورسال مناسب برای مهار آتش را با هم بررسی می‌کنیم:

 • کپسول سقفی بیوورسال: به‌طور کلی کپسول‌های سقفی در محیط‌هایی با خطرات ایمنی بالا از نظر وقوع آتش‌سوزی نصب می‌شوند. این محیط‌های شامل محیط‌های صنعتی، تعمیرگاه‌ها، پارکینگ‌ها و محیط‌های مشابه دیگر هستند.
 • کپسول آنتی فریز بیوورسال: بسیاری از مواد اطفایی در محیط‌های با درجه حرارت زیر صفر کارایی خود را از دست می‌دهند. کپسول آتش نشانی آنتی فریز بیوورسال اما توانایی بالایی در مقاومت در برابر یخ‌زدگی دارد و بهترین عملکرد را در محیط‌هایی با درجه حرارت پایین ارائه می‌دهد.
 • کپسول استیل بیوورسال: اگر به دنبال یک کپسول بیوورسال هستید که بتوانید بدون نگرانی از زنگ زدن لایه بیرونی کپسول آن را در محیط‌هایی با رطوبت بالا نصب کنید، کپسول استیل بیوورسال محصول مناسبی برای شما است.
 • اسپری آتش نشانی بیوورسال: می‌خواهید با ایمنی کامل به پیک نیک بروید؟ می‌خواهید آتش‌های کوچک را پیش از توسعه خاموش کنید؟ دنبال کپسولی بسیار کوچک برای استفاده در خودرو هستید؟ اسپری بیوورسال برای شما گزینه ایده‌آل است.
 • کپسول‌های رایج بیوورسال در ابعاد مختلف: کپسول‌های رایج بیوورسال در انواع 2، 4، 6، 12، 25 و 50 لیتری توسط نماینده انحصاری بیوورسال در ایران تولید می‌شوند و شما می‌توانید متناسب با ابعاد محیط و انواع خطرات آتش‌سوزی در آن، کپسول مناسب را خریداری کنید.

نحوه استفاده از کپسول بیوورسال

نحوه استفاده از کپسول بیوورسال

عملکرد بهینه کپسول آتش نشانی بیوورسال تنها زمانی مفید است که بتوانید از این کپسول استفاده کنید. پیش از توضیح روش استفاده از این کپسول توجه داشته باشید که حجم اغلب انواع آتش در هر یک دقیقه دو برابر می‌شود. بنابراین اگر آتش توسعه یافته و تصور می‌کنید که توانایی مهار آتش را ندارید، هر چه سریع‌تر محیط را تخلیه کنید و با آتش‌نشانی تماس بگیرید. اما اگر تصور می‌کنید می‌توانید با استفاده از کپسول آتش را مهار کنید، روش استفاده از این کپسول نیز مانند بسیاری از کپسول‌های دیگر آتش نشانی است. این یعنی باید این موارد را انجام دهید:

 • پین را بیرون بکشید
 • شلنگ را به سمت آتش نشانه بگیرید
 • اهرم کپسول را فشار دهید
 • شلنگ را به سمت مواد سوختنی و شعله‌ها تکان دهید

یک نکته مهم دیگر در مورد استفاده از کپسول آتش نشانی بیوورسال این است که در محیط‌های بسته سعی کنید پشت به یک خروجی بایستید تا در صورت ناتوانی در مهار آتش یا حتی انفجار بتوانید در کمترین زمان از محیط خارج شوید.

بیشتر بخوانید: کپسول آب و گاز چیست؟ (مزایا + کاربرد + نکات مهم)

بیوورسال، تدبیری برای ایران ایمن

بیوورسال، تدبیری برای ایران ایمن

کپسول آتش نشانی بیوورسال بدون تردید یکی از برترین تجهیزات اطفایی در دسترس در کشور ایران است. عملکرد بی‌نظیر ماده اطفایی بیوورسال باعث شده است که شما بتوانید از کپسول‌های بیوورسال برای مهار موفق انواع کلاس‌های آتش استفاده کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم این تجهیزات اطفایی را از مجموعه‌های معتبر و مشهور خریداری کنید.

گروه تولیدی صنعتی تدبیر یکی از فعال‌ترین مجموعه‌ها در زمینه واردات، تولید و عرضه تجهیزات اعلام و اطفا حریق است. ما در این گروه ماده اطفایی بیوورسال را مستقیما از کارخانه بیوورسال آلمان وارد می‌کنیم. کپسول‌های تولید شده بیوورسال تدبیر نیز دارای تاییدیه‌های ایمنی گوناگون هستند و شما می‌توانید از آن‌ها برای تامین ایمنی محیط‌های اداری، مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده کنید.

سوالات متداول عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال

کپسول آتش نشانی بیوورسال کدام گروه آتش را مهار می‌کند؟

کپسول آتش نشانی بیوورسال آتش گروه‌های A B C E و F را در سریع‌ترین زمان مهار می‌کند.

عملکرد بیوورسال چگونه است؟

کپسول بیوورسال با خاصیت خنک کنندگی و قطع زنجیره آتش، 2 ضلع مثلث حریق را درهم می‌شکند.

پست قبلی

همه چیز درباره شارژ کپسول آتش نشانی

پست بعدی

کپسول پودر و گاز چیست؟ (اجزا + انواع + کاربرد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *