بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل

کپسول آتش نشانی برای منزل
زمان مطالعه: 3 دقیقه

توجه به ایمنی ساختمان‌ها باید از اصلی‌ترین اهداف سازندگان باشد. علاوه بر استحکام سازه‌های ساختمانی در برابر حوادث خارجی مانند زلزله، فراهم‌کردن شرایطی مناسب برای حوادث غیر قابل پیش‌بینی مانند آتش‌سوزی اولین نکته‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از کپسول آتش نشانی برای منزل با افزایش ایمنی خانه‌ها در برابر آتش‌سوزی همراه است و از بروز آسیب‌های جانی احتمالی جلوگیری می‌کند؛ بنابراین در این مطلب به معرفی بهترین نوع کپسول آتش نشانی بر‌ای اهداف خانگی می‌پردازیم.

کپسول آتش نشانی مناسب منزل

کپسول آتش نشانی مناسب منزل

کپسول‌های آتش نشانی در انواع مختلفی تولید می‌شوند. مخزن هر یک از این تجهیزات ایمنی از مواد خاصی پر شده‌اند که متناسب با نوع حریق کاربردهای متنوعی دارند. در میان انواع آن‌ها، کپسول‌های بیوورسال با فرایند تولید خاص و کاربردهای بالا در اطفای حریق ساختمان‌های مسکونی و بزرگ، بهترین نوع کپسول آتش نشانی برای منزل به‌شمار می‌روند.

بیوورسال بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل

بیوورسال، بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل

فرایند تولید کپسول بیوورسال به‌گونه‌ای است که توانایی اطفای حریق تمام گروه‌های آتش‌سوزی را دارد. کپسول بیوورسال طرز کاری مشابه با کپسول‌های آتش نشانی فوم دارد؛ با این تفاوت که کیفیت محتویات آن نسبت به نوع فوم بسیار بهتر است. همین امر کاربردهای آن را نیز افزایش می‌دهد.

مهم‌ترین مزایای استفاده از کپسول بیوورسال به‌عنوان کپسول آتش نشانی برای منازل عبارت‌اند از:

 • کیفیت بهتر و بالاتر آن نسبت به کپسول‌های فوم معمولی
 • استفاده از هیدروکربن‌ها برای اطفای حریق برای جلوگیری از شدت بیشتر آتش
 • اطفای حریق‌های گروه برق و الکتریسیته
 • استفاده از آخرین متد و تکنولوژی‌های روز دنیا برای تولید آن
 • اطفای آتش‌سوزی‌های گروه گاز‌های قابل اشتعال
 • خاموش‌کردن حریق گروه خوراکی و روغن‌ها
 • قابلیت بالا در مهار آتش‌های پرحجم
 • استفاده از مایع کنسانتره در فرموله‌شدن محتویات آن
 • خنثی‌سازی گازهای تولیدشده و قابل اشتعال در آتش‌سوزی و افزایش ایمنی مصرف‌کنندگان با این روش
 • خاموش‌کردن گروه جامدات اشتعال‌پذیر
 • استفاده از متریال‌های غیر مضر برای محیط زیست و جلوگیری از آسیب به میکروارگانیسم‌ها
 • به حداقل رساندن صدمات وارده در آتش‌سوزی با کاهش ایجاد خوردگی در تجهیزات و تاسیسات در زمان حریق
 • اطفا حریق گروه مایعات اشتعال‌پذیر
 • خاموش‌کردن حریق فلزات قابل اشتعال

ویژگی بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل

ویژگی بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل

مصارف ساختمانی و خانگی کپسول‌های بیوورسال، این تجهیز ایمنی مدرن و پیشرفته را به انتخاب اول مصرف‌کنندگان برای منازل تبدیل کرده است. نوع تولید این کپسول‌ها با کپسول‌های معمولی تفاوت دارد و با استفاده از این تفاوت ایمنی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

مهم‌ترین ویژگی‌های کپسول‌های بیوورسال به‌عنوان بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل عبارت‌اند از:

 • تولید بدنه آن‌ها از ورق فولاد مبارکه –روغنی با ضخامت 5/1 تا 2 میلی‌متر ترکیبی
 • استفاده از رنگ پودری رویال آنتی UV ترکیه با قدرت پوشانندگی 60 میکرون
 • برخورداری از بالاترین میزان قدرت پرتاب نسبت به سایر محصولات در دسترس
 • استفاده از نازل‌های ویژه پاشنده کف و مایع در طراحی و تولید آن‌ها
 • توانایی بالای شلنگ این کپسول برای تحمل سطح فشار 20 بار
 • دارای قابلیت و کاربرد مناسب برای اطفای انواع حریق گروه‌های A, B, C, D
 • بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل باید دارای استانداردهای بین‌المللی DIN14272، NEN-EN3، IMO/MSC1، UL162، EN1568-3، ICAO LEVEL B، TNO-Building & Technologies وResearch Project Moscow KEMA Nederland B.V باشد
 • بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل از مواد QF-R تشکیل شده است
 • کپسول‌های 6 کیلوگرمی به 40 ثانیه و کپسول‌های 12 کیلوگرمی بیوورسال به 65 ثانیه زمان برای تخلیه نیاز دارند
 • عرضه و تولیدشدن این کپسول‌ها با وزنی بین 1 تا 12 کیلوگرم برای سیلندر‌های خاموش‌کننده پرتابل و وزن 500 گرم برای انواع اسپری

کاربرد کپسول آتش نشانی بیوورسال

کاربرد کپسول آتش نشانی بیوورسال

مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی برای منزل، کپسولی است که بتواند تمام انواع آتش‌سوزی‌ها را مهار کند. شرکت‌های تولیدکننده کپسول‌های آتش نشانی متناسب با کاربرد آن‌ها و نوع آتش‌سوزی، مواد مختلفی را برای اطفای حریق به کار می‌برند. این ترکیبات به‌کاررفته فقط برای یک نوع خاص از آتش‌سوزی کاربرد دارند و نمی‌توان برای انواع دیگر از آن‌ها استفاده کرد.

کپسول‌های بیوورسال به‌عنوان بهترین و مناسب‌ترین انواع کپسول آتش نشانی برای منازل با پشتیبانی از انواع حریق، در خاموش‌کردن آتش آشپزخانه‌، اتاق‌خواب، مواد چوبی و فلزی، پلاستیک‌ها و … کاربرد دارند. برای شناخت کاربردهای این کپسول‌ها باید با انواع حریق آشنا شویم که عبارت‌اند از:

 • حریق نوع A: این نوع آتش‌سوزی برای موادی مانند چوب، پارچه، پلاستیک و کاغذ اتفاق می‌افتد. کپسول بیوورسال PII 9L برای اطفای حریق این وسایل تولید شده است
 • حریق نوع B: آتش‌گرفتن مایعاتی مانند بنزین، رنگ، گازهای پروپان و … شامل این نوع حریق می‌شوند. کپسول‌های بیوورسال مخصوص مایعات در این شرایط کاربرد بالایی دارند
 • حریق نوع C: اطفای حریق ابزار مرتبط با جریان الکتریکی با استفاده از کپسول‌های بیوورسال امکان‌پذیر است
 • حریق نوع D: وقتی فلزاتی مانند آلومینیوم و تیتانیوم دچار حریق می‌شوند، می‌توان با کمک بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل از نوع مناسب مدل بیوورسال آن را خاموش کرد

بیشتر بخوانید: کاربرد کپسول آتش نشانی بیوورسال در اطفا حریق

عملکرد بیوورسال در اطفا حریق خانگی

کپسول‌های بیوورسال بدون آسیب رساندن به محیط زیست و با تاثیرگذاری بر روی چهار وجه از آتش، فرایند اطفای حریق را به‌صورت کاملا ایمن پیش می‌برند. مواد تشکیل‌دهنده این کپسول‌ها با جلوگیری از رسیدن اکسیژن، زنجیره آتش را قطع می‌کنند. خاصیت سردکنندگی مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی برای منازل نیز به‌گونه‌ای است که دمای آتش و محیط را کاهش می‌دهد. در نهایت نیز این کپسول‌ها با محصور کردن هیدروکربن‌ها، از اشتعال مجدد آتش جلوگیری می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بررسی عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال

انواع کپسول آتش نشانی مناسب برای منازل

انواع کپسول آتش نشانی مناسب برای منازل

بر اساس کاربردهای فراوان کپسول‌های بیوورسال، محتویات تشکیل‌دهنده آن‌ها نیز بر اساس نوع کاربرد، متغیر هستند. آگاهی از انواع مدل‌های کپسول بیوورسال به انتخاب مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی برای منزل کمک کرده و از این طریق ایمنی مصرف‌کنندگان و خانه‌ها را افزایش می‌دهد. در ادامه به انواع مدل‌های کپسول‌های بیوورسال مناسب خانه‌ها می‌پردازیم.

کپسول بیوورسال 2 لیتری؛ مناسب برای فضاهای کوچک

یکی از بهترین انواع کپسول آتش نشانی برای منازل، کپسول بیوورسال PII 2L است. این کپسول در اطفای حریق مواد مایع و برخی مواد جامع کاربرد بالایی دارد. همچنین قابلیت خاموش‌کردن آتش متریال‌های چوبی و انواع روغن‌های اشتعال‌زا، کپسول PII 2L را به گزینه پرفروش بازار محصولات تجهیزات ایمنی ساختمان‌ها تبدیل کرده است. این کپسول را با حجم 2 لیتر می‌توان در انواع فضاهای کوچک استفاده کرد.

وجود کپسول بیوورسال 6 لیتری؛ برای خانه‌ها یک ضرورت است

سازندگان آلمانی کپسول‌های بیوورسال با شرایط اطفای حریق مواد چربی، مایعات قابل احتراق، انواع روغن و برخی جامدات اشتعال‌زا را در مدل PII 6L فراهم کرده‌اند. کاربرد استفاده از این نوع کپسول آتش نشانی در آشپزخانه‌ها، سالن‌های غذاخوری و اتاق‌های کار منازل بیشتر است. این کپسول‌های 6 لیتری دارای محتویات کف، براکت و مانومتر هستند.

کپسول بیوورسال 9 لیتری

مناسب‌ترین نوع کپسول آتش نشانی برای منزل در خاموش‌کردن آتش انواع چوب، پارچه، کاغذ و متریال‌های مشابه، کپسول بیوورسال PII 9L است. اندازه این کپسول از دو نوع دیگر بزرگ‌تر بوده و محتویات آن شامل 9 لیتر آب، براکت و مانومتر هستند.

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی خانگی

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی خانگی

خرید بهترین نوع کپسول‌های آتش نشانی برای مصارف خانگی دغدغه اصلی بسیاری از افراد است. کاربردهای متفاوت هر یک از آن‌ها باعث شده است تا سردرگمی برای خرید مناسب‌ترین نوع این تجهیزات ایمنی افزایش یابد. توصیه می‌کنیم برای افزایش ایمنی و بهره‌‌مندی از بالاترین مزایای یک کپسول مطمئن، کپسول‌های بیوورسال را خریداری کنید. بااین‌حال روش صحیح استفاده از آن عامل مهمی در تامین ایمنی خانه‌ها به‌شمار می‌رود که در ادامه به مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه می‌پردازیم.

محل نصب؛ پارامتری مهم و تاثیرگذار در افزایش سرعت اطفای حریق

برای استفاده سریع و به‌موقع از کپسول آتش نشانی، محل نصب آن باید در بخشی از خانه باشد که احتمال وقوع آتش‌سوزی بیشتر است. آشپزخانه‌ها پیشنهاد خوبی برای نگهداری آن‌ها هستند. همچنین کودکان نباید به‌هیچ‌عنوان به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

وزن کپسول؛ آنچه در زمان خرید کپسول مناسب برای منزل باید به آن توجه کنید

مناسب‌ترین نوع کپسول برای مصارف خانگی، باید وزنی متناسب با فضای خانه و سبک داشته باشد تا در زمان آتش‌سوزی احتمالی بتوان به‌سرعت از آن استفاده کرد. کپسول‌ها باید بر اساس ظرفیت مناسبشان انتخاب شوند و نباید برای خانه‌های بزرگ از کپسول‌های کم‌حجم استفاده کرد.

آشنایی کامل با روش اطفای حریق؛ مهم‌ترین اصل در استفاده از کپسول آتش نشانی

در زمان خرید کپسول آتش نشانی، حتما روش استفاده از آن را از فروشنده بپرسید. سعی کنید پیش از خرید روش اطفای حریق را کاملا به‌صورت عملی با کمک فروشنده آموزش ببینید. به‌طورکلی انواع کپسول آتش نشانی برای منزل روش کار ساده‌ای دارند که شامل چهار مرحله است:

 • کشیدن ضامن درحالی‌که کپسول کاملا به‌صورت صاف نگه داشته شده است
 • گرفتن سر لوله کپسول به سمت محل دقیق آتش‌سوزی
 • فاصله‌گرفتن به‌اندازه 1 تا 3 متر از محل حریق
 • فشاردادن اهرم

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

خرید بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل

مهم‌ترین عامل در کیفیت و طول عمر کپسول‌های آتش نشانی مناسب برای خانه‌ها، خرید آن‌ها از یک مرکز معتبر است. این مراکز با آشنایی کامل با کاربردهای کپسول‌ها، مناسب‌ترین نوع خاموش‌کننده‌ها را به شما عرضه می‌کنند. مراکز معتبر با فروش باکیفیت‌ترین نوع کپسول به شما، ضامن سلامتی شما در صورت حوادث احتمالی آینده هستند.

سوالات متداول کپسول آتش نشانی مناسب منزل

پست قبلی

کپسول آتش نشانی بیوورسال چیست؟

پست بعدی

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *