سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

آیروسل چیست
زمان مطالعه: 3 دقیقه

سیستم اطفا حریق آیروسل، یکی از انواع سیستم‌های اطفا حریق نوین است. آیروسل یا همان aerosol fire extinguisher، برخلاف سایر سیستم‌های اطفا حریق به لوله کشی و انبار مخازن نیازی ندارد و در اندازه‌های مختلف برای استفاده در مکان‌های متفاوت تولید شده است. سیستم آیروسل برخلاف بسیاری از سیستم‌های خاموش کننده آتش، کاملا غیرسمی و دوستدار محیط زیست است. اما سیستم اطفا حریق آیروسل چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ سیستم اطفاء حریق آیروسل چه کاربردی دارد؟ با ما همراه باشید تا همه چیز درباره آیروسل را باهم بررسی کنیم.

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

سیستم آیروسل با بهره‌گیری از فناوری پیشرفته، به عنوان یک سیستم اطفا حریق مدرن، وارد عرصه شده است و با اتکا به ذرات گازی فشرده، عمل اطفای حریق را انجام می‌دهد. عملکرد کلی این نوع سیستم شبیه به سیستم‌های اطفا حریق با مواد شیمیایی خشک است. تفاوتی که در اینجا وجود دارد، استفاده از یک ماده خاموش‌کننده تغلیظ شده با روشی مبتکرانه است.

ژنراتورهای مورد استفاده در سیستم‌های اطفا حریق آیروسل، در واقع، سیلندرهای بدون فشار هستند. پس از فعال شدن سیستم، محتویات داخل این ژنراتورها از طریق یک واکنش شیمیایی منحصربه‌فرد در محیط آزاد شده و فضای آن ناحیه با میلیاردها ذره معلق ریز در هوا احاطه می‌شود. به این ترتیب، با حذف اکسیدان‌ها از فرآیند حریق، واکنش شیمیایی آتش مختل شده که هم به لحاظ فیزیکی و هم به لحاظ شیمیایی منجر به خاموش شدن آتش می‌شود.

تاریخچه سیستم اطفا حریق آیروسل

تاریخچه سیستم اطفا حریق آیروسل

در سال 1960 میلادی، برای نخستین بار، سیستم‌های اطفا حریق آیروسل توسط چین تحت عنوان سیستم اطفا حریق دودی به بازار عرضه شد. در کشور چین، از سیستم‌های آیروسل برای خاموش کردن گروه‌های آتش A، B و C در مواردی مثل آتش‌سوزی مخازن مایعات استفاده می‌شد. اما تا قبل از دهه 1990، خیلی‌ها با ویژگی‌های سیستم‌های اطفا حریق آیروسل آشنا نبودند و استفاده از این نوع سیستم اطفا حریق فراگیر نشده بود. با ممنوعیت استفاده از گاز هالون در سیستم‌های اطفا حریق به دلیل آسیب رساندن به لایه اوزون، سیستم اطفا حریق آیروسل توانست به جایگزینی برای سیستم‌های اطفا حریق هالوژنه تبدیل شود.

در اواخر دهه 1980 بود که متخصصان در روسیه نیز توانستند به فناوری ساخت و تولید سیستم‌های اطفا حریق آیروسل دست پیدا کرده و با تکیه بر روش غوطه‌ورسازی، به مقابله با حریق با این نوع سیستم‌ها بپردازند. پس از عرضه سیستم‌های آیروسل در روسیه، این آمریکا بود که به عنوان سومین کشور در جهان توانست فناوری آیروسل را برای مقابله با آتش‌سوزی به کار بگیرد.

انواع سیستم‌های اطفا حریق آیروسل

انواع سیستم های اطفا حریق آیروسل

سیستم‌های اطفا حریق آیروسل به سه دسته یا نسل تقسیم می‌شوند که در ادامه به طور مختصر آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

آیروسل نسل دوم یا نوع K

از نسل اول سیستم‌های آیروسل یا همان سیستم‌های ابتدایی عرضه شده در چین که بگذریم، به نسل دوم این سیستم‌ها تحت عنوان سیستم آیروسل نوع K می‌رسیم. در سیستم‌های اطفا حریق آیروسل نوع K، از نمک پتاسیم برای اطفای حریق استفاده می‌شود. در این نسل از سیستم آیروسل، یون‌های فعال پتاسیم وظیفه خاموش‌کنندگی حریق را ایفا می‌کنند. اما سیستم‌های نوع K دارای برخی معایب جدی مانند خورندگی تجهیزات و یا تولید گرمای زیاد بودند. به علاوه، ترکیبات مورد استفاده در این نسل از سیستم آیروسل، احتمال وارد آمدن صدمات جدی به دستگاه تنفسی افراد حاضر در محل را افزایش می‌داد.

آیروسل نسل سوم یا نوع S

نسل سوم سیستم‌ اطفا حریق آیروسل با ایجاد برخی تغییرات و پیشرفت‌ها نسبت به نسل قبلی، وارد بازار شد. از مهم‌ترین تغییرات در سیستم‌های آیروسل نوع S این بود که دیگر صدماتی دستگاه‌ها و تجهیزات الکترونیکی را تهدید نمی‌کرد و همچنین، در مقایسه با نسل قبلی، گرمای گاز پخش‌شده در محیط به مراتب کمتر بود. اگرچه سیستم‌های آیروسل نوع S در صدد رفع ایرادات مهم وارده به نوع K برآمدند، اما باز هم افراد حاضر در محل ممکن بود با خطر مواجه شوند.

سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی، با بیش از دو دهه سابقه درخشان در این صنعت، برای نخستین بار در ایران توانسته دست به توسعه و ساخت سیستم اطفا حریق آیروسل نسل سوم بزند و در صدد رفع تمامی ایرادات مهم این سیستم اطفا حریق گازی برآمده است. گروه تدبیر با بهره‌گیری از فناوری به‌روز و منحصربه‌فرد دنیا، توانسته است با رفع مشکلات نسل قبلی سیستم‌های آیروسل، مدل جدید و کارآمدتر این سیستم‌ها را روانه بازار کند.

سیستم‌های اطفا حریق آیروسل تدبیر به عنوان نمونه بی‎نقص این سیستم‌ در ایران و خاورمیانه شناخته می‌شوند. آیروسل تدبیر توانسته است با موفقیت تمامی تست‌ها را پشت سر بگذارد و نواقص مهم مربوط به مدل‌های قدیمی مثل احتمال وارد آمدن صدمات به تجهیزات الکترونیکی و حرارت بالای گاز خروجی را مرتفع سازد. در ادامه، مزایای سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر را به اتفاق مرور خواهیم کرد.

شرکت تدبیر مفتخر است تا در جهت تأمین ایمنی زندگی، سیستم‌های اطفا حریق آیروسل را در اختیار هموطنان عزیز قرار دهد. برای خرید محصول، می‌توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین، جهت دریافت مشاوره رایگان کافیست که با کارشناسان تدبیر تماس بگیرید.

مزایای سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر

مزایای سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر

چنانکه اشاره شد، ایرادات و مشکلات مربوط به نسل قبلی آیروسل در سیستم‌های تدبیر برطرف گردیده‌اند. سیستم آیروسل تدبیر مزایای مختلفی را ارائه می‌دهد که از آن جمله می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • ضرری برای انسان و محیط زیست ندارد.
 • در مقایسه با سیستم‌های دیگر، مصرف مواد کمتری دارد.
 • به لوله‌کشی یا مخازن بزرگ نیازی نیست.
 • هزینه نگهداری از آن بسیار پایین است.
 • قدرت اطفای حریق و راندمان بالایی دارد.
 • از مواد باکیفیت بالا در آن استفاده شده است.
 • طول عمر سیستم به طور متوسط تا 15 سال می‌رسد.
 • برای سرویس و شارژ، نیازی نیست که هزینه کنید.
 • برای اطفای حریق در گروه‌های آتش A، B، C، E و F مؤثر است.
 • برای استفاده در مکان‌ها و صنایع مختلف گزینه مناسبی است.

عملکرد سیستم‌های اطفا حریق آیروسل

عملکرد سیستم های اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل با توجه به اینکه تمام عناصر آتش را مورد حمله قرار می‌دهد، جزو مؤثرترین عامل‌های خاموش‌کننده در اطفای حریق به شمار می‌رود. جالب است که بدانید سیستم آیروسل، به عنوان مثال، تنها با یک پنجم مقدار گاز هالون 1301 یا یک دهم مقدار عامل‌های خاموش‌کننده‌ای مثل هیدروفلوئوروکربن‌ها یا فلوروکتون، می‌تواند آتش‌سوزی‌های گروه B را خاموش کند. به طور کلی، عملکرد سیستم آیروسل به چگالی ذرات آیروسل در مجاورت شعله بستگی دارد. چگالی ماده خاموش‌کننده بر اساس واحد کیلوگرم بر متر مکعب (kg/m3) بیان می‌شود. کارایی مواد خاموش‌کننده آیروسل بسته به فاکتورهایی مثل محل قرارگیری آیروسل نسبت به شعله آتش، نزدیکی سایر مواد قابل اشتعال، نوع سوخت و غیره متفاوت است.

دستگاه‌های آیروسل به گونه‌ای طراحی می‌شوند که امکان تخلیه مواد را به صورت کنترل‌شده در اختیارتان قرار دهند. ماده شکل‌دهنده آیروسل در داخل دستگاه نصب شده و با یک آغازگر الکتریکی یا مکانیکی یکپارچه‌سازی می‌شود. آغازگر الکتریکی به یک واحد یا پنل کنترل تشخیص حریق متصل می‌شود که آن را می‌توان از راه دور با ابزارهای فیزیکی مانند کابل فعال کرد. امکان فعال‌سازی سیستم با مکانیسم فیوز دستی مانند موردی که در نارنجک‌های پخش دود استفاده می‌شود، نیز وجود دارد. به علاوه، سیستم‌های اطفا حریق آیروسل را می‌توان به حسگرهای حرارتی تجهیز کرد تا سیستم به طور خودکار فعال شود.

کاربرد سیستم اطفا حریق آیروسل

کاربرد سیستم اطفا حریق آیروسل

با توجه به توانایی سیستم اطفا حریق آیروسل در خاموش کردن انواع گروه‌های آتش، امروزه از این سیستم برای مقابله با حریق در موارد و مکان‌های مختلف استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • نفت و گاز: انبارهای ذخیره‌سازی و پالایشگاه‌های نفت و گاز
 • صنعتی: ساختمان‌های اداری، انبارها، کارگاه‌ها، دفاتر، آزمایشگاه‌ها و غیره
 • الکتریکی: محل‌هایی که شامل مدارها و دستگاه‌های الکتریکی، تونل‌های کابلی، ترانسفورماتورها، سوئیچ‌ها، رله‌ها و سایر تأسیسات با تجهیزات الکتریکی فشار ضعیف و فشار قوی تا 40 کیلو ولت هستند.
 • الکترونیک: محل نگهداری رایانه‌ها، اتاق‌های سرور، مراکز داده و تجهیزات الکترونیکی
 • عمومی: فرودگاه‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، سینماها، تئاترها، پارکینگ‌های زیرزمینی، ایستگاه‌های مترو و ایستگاه‌های راه آهن
 • خصوصی: آپارتمان‌ها، خانه‌ها، کلبه‌ها، محل‌های زندگی موقت مثل تریلر و ون، گاراژ و غیره
 • وسایل نقلیه: موتور و محفظه‌های داخلی اتومبیل، ون، اتوبوس، تراموا و قطارهای واگن برقی، قطار، مترو، قایق، قایق‌های تفریحی لوکس، کشتی‌های کروز، هواپیما و هلی‌کوپتر
 • نظامی: انواع وسیله‌های نقلیه نظامی مثل زیردریایی و هواپیما

قیمت و خرید سیستم اطفا حریق آیروسل

انواع مختلف سیستم اطفا حریق آیروسل را با قیمت‌های متفاوت می‌توانید در بازار پیدا کنید. فاکتورهای مختلفی مانند اندازه ژنراتور، کیفیت مواد خاموش‌کننده، برند و شرکت تولیدکننده و غیره می‌توانند قیمت سیستم‌های اطفا حریق آیروسل را تحت تأثیر قرار دهند. اما به طور کلی، توصیه می‌شود که چنانچه قصد راه‌اندازی سیستم آیروسل را دارید، از طریق یک برند معتبر اقدام کنید. سیستم آیروسل تدبیر، به عنوان یک محصول انحصاری، تنها توسط همین شرکت تولید و به بازار عرضه می‌شود. فناوری مورد استفاده در سیستم‌های آیروسل تدبیر منحصربه‌فرد بوده و با نمونه‌های مشابه موجود در بازار متفاوت است. برای خرید و دریافت مشاوره رایگان، کافیست که با کارشناسان تدبیر تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

پست قبلی

بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل

پست بعدی

زمان شارژ کپسول آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *