سامانه مه آب پر فشار چیست؟

سامانه مه آب پرفشار چیست؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

سیستم واترمیست از قطرات بسیار ریز آب (مه آب) برای مهار حریق استفاده می‌کند. سیستم واترمیست به سه نوع اصلی سامانه‌های با فشار کم، فشار متوسط و فشار بالا تقسیم می‌شود. سامانه مه آب پر فشار از طریق نازل‌ها غبار آب بسیار ریز با قطرات دارای قطر 50 میکرون و با فشار بالاتر از 500psi را ایجاد می‌کند که ابتدا آتش را خنک می‌کنند و با جابجایی اکسیژن، نهایتاً حریق را مهار می‌نمایند. در این سیستم‌ها، معمولاً آب از طریق واحد پمپ تأمین می‌شود. اندازه کوچکتر و تعداد زیادتر قطرات آب و همچنین، پراکندگی قطرات تحت فشار بالا نفوذپذیری سریع غبار آب در منبع آتش و خنک شدن سریع گازهای اشتعال‌پذیر را تضمین می‌کند.

سیستم واترمیست چیست؟

سیستم واترمیست چیست؟

نخست بهتر است تعریف کنیم که سیستم واترمیست چیست. سیستم واترمیست یا مه آب سیستمی است که از قطرات ریز آب برای خاموش کردن یا کنترل آتش استفاده می‌کند. این قطرات به دلیل اثر خنک‌کنندگی بالا و جابجایی اکسیژن، در عین آنکه به مهار سریع‌تر و مؤثرتر حریق کمک می‌نمایند، از آب کمتری نیز نسبت به سیستم اسپرینکلر استفاده می‌کنند و لوله‌کشی کوچکتری دارند.

این سیستم نه تنها اثرات منفی آب بر روی تجهیزات حساس را کاهش می‌دهد، بلکه همچنین فشار بیشتری را فراهم می‌کند و دوستدار محیط زیست است. اندازه ریز قطرات، میزان تبخیر آب را افزایش داده و به کاهش سطح اکسیژن برای مهار آتش‌های حتی پنهان کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: سیستم اطفا حریق آبی چیست؟

سامانه مه آب پر فشار چیست؟

سامانه مه آب پر فشار در مواقع لزوم با تخلیه غبار آب با قطرات بسیار ریز و با فشار بالا، سطح حفاظتی لازم را در مقابل آتش فراهم می‌کند. این سیستم مستقل از هر سیستم اطفا حریق ثابت دیگری مانند سیستم فوم یا گاز کربنیک عمل می‌کند. پمپ آب تعبیه‌شده آب را از مخزن می‌مکد تا آب پرفشار را به آبپاش‌ها برساند. هر منطقه توسط دریچه‌هایی ایزوله شده است که در مواقع اضطراری آتش‌سوزی باز می‌شوند. سیستم واترمیست پرفشار همیشه در حالت آماده‌‌به‌کار نگه داشته می‌شود.

آب با فشار بالا از طریق یک نازل مخصوص که بسته به طراحی سیستم در محدوده فشار بالاتر از ۳۴.۵ بار کار می‌کند، تزریق می‌شود که قطرات آب را به غبار ریز می‌شکند. قطر ذرات مه آب در سامانه‌های پرفشار در حدود ۵۰ میکرون است که نقش بسزایی در بهبود اثر اطفایی و کارایی سیستم دارد. فاصله‌گذاری مناسب بین نازل‌ها بسیار حیاتی است، زیرا منطقه تحت پوشش باید به گونه‌ای باشد که غبار آب بتواند تمام فضا را دربرگیرد.

نحوه عملکرد سامانه مه آب پر فشار

نحوه عملکرد سامانه مه آب پرفشار

سیستم‌های واترمیست پرفشار قابلیت فعال‌سازی خودکار و دستی را دارند. دستگاه‌های میدانی مانند دتکتورهای دود، شعله و… با تشخیص حریق، سیگنالی را به کنترل پنل اعلام حریق ارسال می‌کنند. سپس با به صدا درآمدن زنگ هشدار، سیستم مه آب به طور خودکار وارد عمل شده و مواد خاموش‌کننده آبی را در منطقه‌ای که دچار حریق شده است، رها می‌کند.

سیستم واترمیست با فشار بالا در بسیاری از جبهه‌ها با آتش مقابله می‌کند و همین امر، آن را به یک سیستم اطفا حریق مؤثر در برابر انواع مختلف آتش‌سوزی تبدیل کرده است. همانطور که احتمالاً می‌دانید، آتش برای مشتعل شدن و سوختن به سه عنصر گرما، اکسیژن و سوخت نیاز دارد. سامانه مه آب پر فشار از طریق مکانیسم‌های اولیه و ثانویه که بر این سه عنصر تأثیر می‌گذارند، با آتش مقابله می‌کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کپسول آتش نشانی آب و گاز و کاربرد آن

مکانیسم‌ اولیه عملکرد سامانه مه آب پر فشار

 • خنک کردن گازها
 • جابجایی اکسیژن و بخارات قابل اشتعال
 • خیس کردن سوخت

مکانیسم‌ ثانویه عملکرد سامانه مه آب پر فشار

 • سرکوب تابش گرمای آتش
 • تضعیف انرژی جنبشی ناشی از آتش

مزایای سامانه مه آب پر فشار

مزایای سامانه مه آب پرفشار

به‌کارگیری سیستم‌های واترمیست با فشار بالا سه مزیت مهم را ارائه می‌دهد که عبارتند از:

 • مقابله سریع با آتش
 • کاهش صدمات
 • کاهش زمان از کارافتادگی

مقابله سریع با آتش

از آنجایی که غبار آب هم آتش را خنک کرده و هم اکسیژن را در محیط جابجا می‌کند، به مقابله سریع‌تر با آتش و اطفا کردن آن کمک می‌کند. همچنین، به دلیل اثر خنک‌کنندگی مه آب، از احتراق مجدد جلوگیری می‌شود. علاوه بر این، سیستم واترمیست پرفشار بلافاصله پس از آتش‌سوزی برای استفاده مجدد آماده است.

کاهش صدمات

صدمات ناشی از آب به دلیل مصرف کم آب در سامانه‌های مه آب پرفشار به حداقل می‌رسد. این سیستم‌ها را همچنین می‌توان به سرعت مستقر کرد که این امر به نوبه خود، صدمات ناشی از آتش‌سوزی را کاهش خواهد داد. به علاوه، از آنجایی که سیستم‌های واترمیست تنها از آب استفاده می‌کنند، بهترین سطح محافظتی را برای جان انسان‌ها فراهم می‌کنند.

کاهش زمان از کارافتادگی

کم شدن میزان صدمات اغلب به معنی کاهش زمان از کارافتادگی و در نتیجه، کاهش هزینه‌ها است. همچنین، در مقایسه با سایر سیستم‌ها، در این نوع سیستم‌های مه آب نیازی به پر کردن مجدد سیلندرها ندارید، بنابراین در زمان برای شارژ مجدد و هزینه‌های کلی صرفه‌جویی می‌شود.

سایر مزایا سامانه مه آب پر فشار

مزایای سامانه مه آب پر فشار به موارد بالا محدود نمی‌شود. این سیستم چند مزیت مهم دیگر نیز دارد که عبارتند از:

 • بالا بودن فشار سیستم باعث می‌شود که سیستم بتواند سطح مه آب بزرگتری را ایجاد کند. سطح پوشش بزرگتر یعنی اثرگذاری بیشتر سیستم.
 • قابلیت جذب گرمای بیشتر در این سیستم‌ها از گسترش آتش جلوگیری کرده و عملیات تخلیه ساختمان را ایمن‌تر می‌کند.
 • اندازه کوچکتر قطرات، سرعت و قدرت تبخیر را افزایش می‌دهد و همچنین، به جابجایی مؤثرتر اکسیژن کمک می‌کند.
 • تبخیر مؤثر، گازهای داغ ناشی از احتراق را خنک می‌کند. این امر به نوبه خود باعث می‌شود که ناحیه اطراف آتش از شر صدمات گرما در امان باشد.

بیشتر بخوانید: تجهیزات حفاظت فردی PPE چیست؟

معایب سیستم واترمیست پرفشار

قطرات بسیار کوچک آب در سیستم‌های واترمیست پرفشار در معرض اصطکاک بیشتری از سوی هوای اطراف قرار دارند. این امر باعث می‌شود که در مقایسه با سیستم‌های واترمیست با فشار پایین که قطرات اندازه و قطر بزرگتری دارند، سرعت پخش قطرات آب سریعتر کاهش پیدا کند.

کاربرد سامانه مه آب پر فشار

کاربرد سامانه مه آب پرفشار

از انواع مختلف سیستم مه آب سال‌هاست که به عنوان جایگزینی برای سیستم اطفا حریق گاز هالون استفاده می‌شود. این سیستم‌ها در فضاهایی که مقدار آب قابل ذخیره یا تخلیه محدود است و یا استفاده مستقیم از آب گزینه مناسبی برای مهار آتش نیست، انتخاب مناسبی برای اجرا هستند. سیستم اطفا حریق واترمیست پرفشار در مواردی مثل اتاق‌های ماشین‌آلات مهم در کشتی مانند موتورخانه، تصفیه‌کننده، بویلر و غیره نصب می‌شود. از انواع دیگر کاربردهای سیستم مه آب پرفشار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • توربین‌های احتراق
 • روغن‌پزهای صنعتی
 • کف‌های مرتفع اتاق رایانه
 • اتاق‌های تجهیزات پردازش داده
 • تونل‌های جاده‌ای
 • تونل‌های کانال کابلی
 • اتاق‌های بایگانی
 • استندهای تست موتور در صنعت خودروسازی
 • تأسیسات دریایی و فراساحلی
 • اتاق‌های ژنراتور در نیروگاه‌ها
 • و…

بیشتر بخوانید: سیستم اطفاء حریق اتاق سرور

سؤالات متداول سامانه مه آب پر فشار

سامانه مه آب پر فشار چیست؟

سامانه مه آب پر فشار با تخلیه غبار آب با قطرات بسیار ریز و با فشار بالا از طریق نازل‌های تعبیه‌شده، سطح حفاظتی لازم را در مقابل آتش فراهم می‌کند. این سیستم با فشار بیشتر از 34.5 بار کار می‌کند و قطر قطرات آب در آن 50 میکرون است.

مهم‌ترین مزایای سامانه مه آب پر فشار کدامند؟

سه مزیت اصلی سیستم واترمیست پرفشار عبارتند از مقابله سریع با آتش، کاهش صدمات ناشی از آتش‌سوزی و کاهش زمان از کارافتادگی سیستم.

سیستم اطفا حریق واترمیست پرفشار چگونه آتش را مهار می‌کند؟

سیستم واترمیست پرفشار ابتدا آتش را خنک کرده و سپس، با جابجایی اکسیژن، آتش را مهار می‌کند.

پست قبلی

بهترین کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

پست بعدی

بهترین سیستم اطفاء حریق برای اتاق سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *