زمان تعویض کپسول آتش نشانی

زمان تعویض کپسول آتش نشانی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

عمر کپسول آتش نشانی چقدر است و بهترین زمان تعویض کپسول آتش نشانی کی است؟ این‌ها سؤالات مهمی هستند که برای تأمین ایمنی ساختمان در برابر آتش سوزی، باید پاسخ آنها را بدانیم. کپسول‌های آتش نشانی یک عامل مهم در مقابله با آتش سوزی در انواع ساختمان‌ها هستند اما این کپسول‌ها تنها زمانی کاربرد دارند که به شکل مطلوب شارژ شده باشند و از عمر مفید آنها نگذشته باشد.

در این مطلب خواهیم دید که چگونه می‌توان سالم و کاربردی بودن یک کپسول آتش نشانی را تشخیص داد و بهترین زمان برای عوض کردن کپسول آتش نشانی قدیمی با یک کپسول جدید هر چند وقت است؟

عمر کپسول آتش نشانی چقدر است؟

عمر کپسول آتش نشانی چقدر است؟

کپسول‌های آتش نشانی چقدر عمر می‌کنند؟ در شرایط ایده آل، یک کپسول آتش نشانی تا چند سال می‌تواند کیفیت اولیه خود را حفظ کند؟ پاسخ به این سؤالات، برای برندهای مختلف کپسول آتش نشانی متفاوت است؛ بنابراین اگر به دنبال پاسخ دقیق و قطعی می‌گردید، بهترین راهکار این است که اطلاعات مربوط به عمر مفید کپسول آتش نشانی را از شرکت سازنده تهیه کنید.

اما به عنوان یک قاعده کلی در صنعت تجهیزات آتش نشانی، این بازه زمانی به عنوان زمان مناسب برای عوض کردن کپسول آتش نشانی شناخته می‌شود:

 • عمر مفید کپسول برای کپسول‌های قابل شارژ، ۱۰ الی ۱۲ سال در نظر گرفته شده است. بعد از گذشت این زمان، باید کپسول قدیمی را با یک کپسول جدید جایگزین کرد.
 • عمر مفید برای کپسول‌های غیر قابل شارژ (که به آنها کپسول یک بار مصرف هم می‌گویند)، ۱۰ سال در نظر گرفته شده است. بعد از ده سال، این کپسول‌ها باید با کپسول جدید جایگزین شوند.

بیشتر بخوانید: زمان شارژ کپسول آتش نشانی

اما لازم به ذکر است که این فقط یک قاعده کلی است و برای همه انواع کپسول‌های آتش نشانی صدق نمی‌کند. چرا که نوع ماده خاموش کننده نیز به طور مستقیم با زمان تعویض کپسول آتش نشانی در ارتباط است. برای مثال:

 • کپسول‌های حاوی مواد شیمیایی‌تر، بهتر است بعد از پنج سال تعویض شوند.
 • کپسول‌های حاوی مواد شیمیایی خشک، بهتر است بعد از شش سال تعویض شوند.

اگر کپسول‌هایی که در آنها از مواد اطفاء حریق شیمیایی خشک استفاده شده است بتوانند تا دوازده سال ماندگاری داشته باشند، سپس باید تست هیدرو استاتیک را بگذرانند تا میزان کارایی و سلامت آنها مشخص شود.

به طور خلاصه وقتی از زمان مناسب برای تعویض کپسول آتش نشانی صحبت می‌کنیم، نمی‌توان صرفاً تعداد سالهایی که از زمان خرید آن گذشته را مد نظر قرار داد. علاوه بر مدت زمان عمر مفید کپسول آتش نشانی، راه‌های دیگری نیز هستند که به شما کمک می‌کنند تا تشخیص دهید که آیا زمان عوض کردن کپسول آتش نشانی رسیده است یا نه.

برای آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی، مقاله زیر را مطالعه کنید.

آیا کپسول آتش نشانی شما نیاز به تعویض دارد؟

آیا کپسول آتش نشانی شما نیاز به تعویض دارد؟

در بسیاری از مواقع کپسول‌های آتش نشانی قبل از آن که به عمر مفید پیش بینی شده خود برسند، نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. برای آنکه بتوانید این موقعیت‌ها را تشخیص دهید، یک معاینه ساده از وضعیت ظاهری کپسول می‌تواند نشانه‌های مهمی را در اختیار شما قرار دهد.

برخی از این نشانه‌ها که به معنای فرا رسیدن زمان تعویض کپسول هستند، شامل این موارد می‌شوند:

 • نشت مواد خاموش کننده
 • پوسیدگی یا زنگ زدگی قابل مشاهده
 • دستگیره شکسته شده
 • از بین رفتن برچسب‌های راهنما
 • استفاده از کپسول برای خاموش کردن آتش (حتی اگر فقط بخش کوچکی از مواد آن مصرف شده باشد)
 • تخلیه بخشی یا تمام مواد خاموش کننده به شکل اتفاقی
 • نازل یا شلنگ معیوب و یا جرم گرفته
 • قفل نبودن و یا گم شدن پین روی دستگیره کپسول آتش نشانی

همانطور که می‌دانید، هر کپسول آتش نشانی پس از استفاده به شارژ مجدد نیاز دارد. یکی از مراحل شارژ کپسول آتش نشانی، تست هیدرواستایک یا همان مقاومت بدنه کپسول است. در این مرحله، کپسول آتش نشانی که دچار نقص در بدنه باشد، از تست رد نمی‌شود و باید کپسول جدیدی خریداری کنید. برای آشنایی با شارژ کپول آتش نشانی، مقاله زیر را مطالعه کنید.

خرید کپسول آتش نشانی با عمر مفید بالا

خرید کپسول آتش نشانی با عمر مفید بالا

زمان تعویض کپسول آتش نشانی به موارد مختلفی بستگی دارد و به همین دلیل برای برندها و مدل‌های مختلف کپسول، زمان عوض کردن کپسول متفاوت است. کپسول‌های آتش نشانی بیوورسال که توسط گروه تولیدی صنعتی تدبیر تولید می‌شوند، یکی از با کیفیت‌ترین کپسول‌های موجود در بازار هستند که دوام و ماندگاری طولانی مدت دارند. همچنین به دلیل استفاده از مواد اطفاء حریق بیوورسال در این کپسول‌ها، زمان شارژ آنها نیز در مقایسه با سایر کپسول‌های رایج دیرتر بوده و می‌توانند تا بیش از یک سال بدون نیاز به شارژ مجدد، کیفیت خود را حفظ کنند.

بیشتر بخوانید: آموزش تشخیص کپسول آتش نشانی اصل و بدل

کپسول‌های بیوورسال برای مقابله با همه کلاس‌های آتش سوزی مناسب هستند. این محصولات از نظر وزن و ابعاد نیز برای استفاده در انواع محیط‌های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی بهینه سازی شده‌اند و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود کپسول ایده آل را در فروشگاه گروه تولیدی صنعتی تدبیر پیدا و خریداری کنید.

پست قبلی

معرفی سیستم اطفا حریق Fm200

پست بعدی

آزمایش کپسول آتش نشانی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *