بهترین سیستم اطفاء حریق برای اتاق سرور

سیستم اطفا حریق اتاق سرور
زمان مطالعه: 3 دقیقه

انتخاب و استفاده از بهترین و کارآمدترین سیستم اطفاء حریق اتاق سرور اهمیت بسیار زیادی دارد. چراکه نقش این سیستم در حفظ و تامین اطلاعات و داده‌های الکترونیکی در این مراکز حیاتی و برجسته است. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر بیشتر فعالیت‌های اداری، تجاری و…. الکترونیکی شده‌اند و لذا شما می‌توانید در هر سازمان و مجموعه‌ای بخش و یا مرکز داده و یا اتاق سرور را مشاهده کنید. حفاظت از این مراکز و اطلاعات اهمیت بسیار زیادی دارد. پس انتخاب بهترین سیستم اطفاء حریق اتاق سرور هم مهم است.

در این مقاله به ارائه مطالبی در زمینه این سیستم خواهیم پرداخت و بهترین آن‌ها و اجزای این سیستم‌ها را معرفی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

بهترین سیستم اطفاء حریق اتاق سرور

بهترین سرویس اطفا حریق اتاق سرور

مطابق با استانداردهای اعلام شده بین المللی، بهترین سیستم اطفاء حریق اتاق سرور، سیستمی است که در آن از گازهای پاک و خنثی استفاده شده است. گازهایی که با عنوان Clean Agent معروف و شناخته شده بوده و دارای انواع IG ،FM200  و…. هستند.

در واقع در مکان‌هایی که دارای تجهیزات الکترونیکی بوده و یا در آن‌ها مایعات قابل اشتعال وجود دارد، همچنین در اتاق‌های بایگانی و مکان‌هایی که کاغذ و چوب در آن‌ها به چشم می‌خورد، بهترین سیستم اطفاء حریق، سیستمی است که در آن از گاز fm 200 یا IG استفاده شده باشد.

با انتخاب مناسب‌ترین این سیستم‌ها برای اتاق سرور مطمئن خواهید بود که به تجهیزات الکترونیکی شما آسیبی وارد نخواهد شد و یا از خود گردی به جای نخواهد گذاشت. این نوع گازها برای افراد و تجهیزات الکترونیکی بدون خطر هستند و لذا جایگزینی مناسب برای گازهای سمی محسوب می‌شوند.

کارکرد اصلی سیستم اطفاء حریق اتاق سرور یافتن مشخصه‌های آتش در فضا با سرعت بالا و سپس مهار و خاموش کردن آن است. این تجهیزات دارای سیستم‌های اعلام حریق نیز هستند که هشدارهای لازم در جهت اطفاء حریق اتاق سرور را اعلام می‌نمایند. این علائم هشدار اشکال گوناگونی داشته و شامل به صدا درآمدن زنگ خطر، ارسال پیامک، برقراری تماس و… هستند.

مرکز کنترل Control Center سیستم اطفاء حریق اتاق سرور

در مرکز کنترل سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور حداقل سه بخش وجود دارد تا دتکتورها بتوانند از دو بخش وارد کنترل پنل شوند. اگر یکی از این بخش‌ها به کار بیفتد، هشدارهای تعریف شده را اعلام خواهد نمود و با فعال شدن بخش دوم، علاوه بر هشدار، سیستم اطفاء و مهار حریق نیز به کار می‌افتد.

در حقیقت مرکز کنترل و یا کنترل پنل را می‌توان اصلی‌ترین و حساس‌ترین بخش این سیستم به شمار آورد. مهمترین وظایف مرکز کنترل بر عهده میکرو پروسسورهاست.

بیشتر بخوانید: سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

دیگر اجزای تشخیص دهنده آتش در سیستم اطفاء حریق اتاق سرور

دیگر اجزای تشخیص دهنده آتش در سیستم اطفا حریق اتاق سرور

دتکتور دودی Smoke Detector

دتکتور دودی را می‌توان یکی از مهمترین اجزای تشخیص آتش در سیستم اطفاء حریق اتاق سرور به شمار آورد. در مواقعی که آتش سوزی روی می‌دهد، دود و یا حرارت ناشی از آن به سمت سقف حرکت می‌کند. در این شرایط دتکتور دودی به شناسایی علائم آتش سوزی دست خواهد زد. سپس این علائم به مرکز کنترل حرکت کرده و هشدارهای لازم ارسال خواهند شد.

دکمه شستی Wash Button 

در مواقع آتش سوزی در اتاق سرور اگر کاربری در مرکز داده حاضر باشد، این امکان را دارد که پیش از فعال شدن سیستم اطفاء حریق اتاق سرور، دکمه شستی را فشار دهد. در این صورت وقوع آتش سوزی به صورت دستی اعلام شده و زمان زیادی از دست نخواهد رفت.

آژیر Siren

آژیر اعلام حریق جز دیگر تشکیل دهنده و تشخیص دهنده آتش در سیستم اطفاء حریق اتاق سرور است. اگر حریق در بخش‌های مختلف اتفاق بیفتد این آژیر به صدا درآمده و افراد و کاربران حاضر در مجموعه را از وقوع آتش سوزی آگاه خواهد ساخت.

بیشتر بخوانید: سیستم اطفا حریق چیست؟ (آشنایی کاملا تخصصی)

دستگاه تلفن کننده Telephone Device

دستگاه تلفن کننده در حقیقت نام یک سیستم الکترونیکی بوده و یکی از مهمترین اجزای سیستم اطفاء حریق اتاق سرور است. این احتمال وجود دارد که در شرایط وقوع آتش سوزی هیچکس در اتاق سرور حاضر نباشد و یا حتی امکان وقوع این اتفاق در ساعات غیر کاری وجود دارد.

در این شرایط نقش دستگاه تلفن کننده مشخص و برجسته می‌گردد. چراکه این سیستم قادر است به صورت کاملاً خودکار وارد عمل شده و با مسئولان مربوطه و یا حتی مرکز آتش‌ نشانی تماس برقرار کند و پیام از پیش مشخص شده‌ای را برای آنان پخش نموده و وقوع آتش سوزی را اعلام کند.

دتکتور دمنده Blower Detector

دتکتور دمنده شامل یک لوله اصلی بوده و چند لوله هوا هم دارد که به لوله اصلی متصل شده‌اند. لوله اصلی از امکان نصب بر روی دیوار برخوردار شده و از طریق آن به بالای رک‌ها لوله کشی انجام می‌شود.

پس از آن سوراخ‌هایی بر روی لوله ایجاد می‌کنند که فواصل مشخصی دارند تا سیستم دتکتور دمنده بتواند هوای درون رک‌ها را به داخل محفظه خود بکشاند و این کار را به صورت مداوم و پیوسته انجام دهد تا به طور مرتب میزان دود موجود در هوا اندازه‌گیری شود.

اگر این سیستم به این تشخیص دست پیدا کند که غلظت بالای دود در اتاق جریان دارد، هشدارهای لازم را به مرکز کنترل ارسال خواهد کرد و از این طریق سیستم اطفاء حریق اتاق سرور را فعال خواهد نمود. این بخش باید سرعت و دقت بسیار بالایی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: سامانه مه آب پر فشار چیست؟

سیستم اطفاء حریق آیروسل برای اتاق سرور

سیستم اطفا حریق آیروسل برای اتاق سرور

سیستم اطفاء حریق آیروسل با فناوری‌های خاصی طراحی و تولید شده و لذا یکی از بهترین سیستم‌هایی است که می‌توانید برای اتاق سرور خود در نظر بگیرید. در نسل‌های قبلی این تجهیزات چند اشکال از قبیل حرارت بالای گاز خروجی و یا تشکیل رسوب و پسماند در محل وجود داشت که در این نسخه به طور کامل برطرف شده است.

این محصول آیروسل از گازهای بی‌خطر برای محیط زیست و انسان‌ها به وجود آمده و هیچ گونه آسیبی به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی شما وارد نمی‌کند. به طور کلی می‌توان سیستم اطفاء حریق آیروسل را گزینه‌ای بسیار مناسب و کارآمد برای اعلام حریق و مهار آتش سوزی در اتاق‌های سرور به شمار آورد.

این تجهیزات را می‌توانید در ابعاد و اندازه‌های مختلف فراهم نمایید. اگر سایزهای کوچک سیستم اطفاء حریق آیروسل را برای اتاق سرور در نظر بگیرید می‌توانید آن را در داخل رک‌ها نیز نصب نموده و جایگذاری کنید و لذا در همان ابتدای وقوع حریق و پیش از سرایت آن به بخش‌های مختلف می‌توانید عملیات مهار آتش را با سرعت بالا آغاز نمایید.

نتیجه‌گیری:

همان‌طور که می‌دانید اتاق‌های سرور و مراکز داده با خطرات زیادی در برابر آسیب‌هایی از قبیل آتش سوزی مواجه می‌شوند. چراکه تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی بسیار زیاد و حساسی را درون خود جای داده‌اند. پس باید از یک سیستم اطفاء حریق مناسب در این اتاق‌ها استفاده شود تا جلوی گسترده شدن آتش را بگیرد.

در غیر این صورت این امکان وجود دارد که با عدم مهار آتش در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با سرعت بالا، تمامی داده‌های خود را از دست بدهید. به این نکته دقت داشته باشید که در این مراکز تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی به طور دائمی در حال فعالیت بوده و حرارت زیادی ایجاد می‌کنند.

علاوه بر آن در این اتاق‌ها ممکن است از سقف کاذب نیز استفاده شده باشد که این عامل هم احتمال وقوع آتش و آتش سوزی را افزایش می‌دهد. در این شرایط باید از بهترین سیستم اطفاء حریق اتاق سرور استفاده کنید تا به این اطمینان دست یابید که همه چیز تحت کنترل شما قرار دارد و هیچ آسیبی به تجهیزات، داده‌ها و اتاق سرور وارد نخواهد شد. سیستم اطفاء حریق آیروسل یکی از بهترین این گزینه‌ها برای پاسخگویی به نیازهای شما است.

پست قبلی

سامانه مه آب پر فشار چیست؟

پست بعدی

اطفا حریق چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *