بهترین خاموش کننده مایعات چیست؟

بهترین خاموش کننده مایعات
زمان مطالعه: 3 دقیقه

با وجود اینکه یک کپسول آتش‌نشانی از تجهیزات ضروری و ایمنی در خانه یا محل کار به شمار می‌رود، اما باید اشاره کرد که تمامی این خاموش کننده‌ها خصوصیات یکسانی ندارند. آگاهی از روش عملکرد هر کدام از انواع این خاموش کننده‌ها برای انتخاب مناسب‌ترین کپسول اطفا حریق، بسیار مهم است. کپسول‌های آتش‌نشانی با حذف یک یا چند مورد از عوامل گرما، اکسیژن و سوخت کار می‌کنند که “مثلث آتش” شناخته می‌شود. آتش‌های کلاس B شامل مایعات قابل اشتعال مانند حلال‌ها و بنزین هستند. برای مقابله با این کلاس آتش، کپسول‌های آتش‌نشانی در طیف وسیعی از انواع وجود دارند. از این رو در این مطلب با آتش‌های کلاس B و همچنین بهترین خاموش کننده مایعات آشنا می‌شویم.

آتش کلاس B و مایعات قابل اشتعال

آتش کلاس B و مایعات قابل اشتعال

همان‌طور که اشاره شد، آتش‌های کلاس B، آتش‌هایی هستند که در آن مایعات و یا گازهای قابل اشتعال در حال سوختن هستند. این مواد به‌عنوان منابع سوخت در مثلث آتش در نظر گرفته می‌شوند (سوخت، گرما، اکسیژن + واکنش شیمیایی). از جمله مایعات قابل اشتعال می‌توان به بنزین، سوخت دیزلی، روغن‌ها، قطران، گریس‌های نفتی، حلال‌ها، الکل‌ها و رنگ‌های روغنی و همچنین گازهای قابل اشتعال شامل مواردی مانند پروپان، هیدروژن و بوتان اشاره کرد.

منابع سوخت آتش‌سوزی‌های کلاس B (گازها و مایعات) می‌توانند کاملا فرار باشند و به هیچ وجه امکان اطفا حریق توسط آب را ندارند. به این دلیل که استفاده از آب برای خاموش کردن آن‌ها، فقط باعث گسترش منبع سوخت و در نتیجه گسترش آتش می‌شود. از این رو باید اشاره کرد که استفاده از عوامل اطفا حریق به‌ویژه بهترین خاموش کننده مایعات و روش‌های طراحی شده به طور خاص برای آتش‌سوزی کلاس B بسیار ضروری است. 

همانطور که می‌دانید، کپسول‌های آتش نشانی، کاربردهای متفاوتی دارند و هرکدام ممکن است آتش یک یا چند نوع گروه را خاموش کند. اگر دوست دارید تا یک خاموش کننده همه کاره، مناسب اطفا حریق انواع گروه آتش داشته باشید، پیشنهاد ما به شما، کپسول آتش نشانی بیوورسال است. برای آشنایی بیشتر با بیوورسال و خرید این کپسول آتش نشانی، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بهترین خاموش کننده مایعات و آتش کلاس B چیست؟

بهترین خاموش کننده مایعات و آتش کلاس B چیست؟

با توجه به ماهیت سوخت آتش‌های کلاس B، بهترین راه برای خاموش کردن چنین آتش‌سوزی جدا کردن سوخت از منبع اکسیژن آن و یا به طور کلی قطع کردن واکنش شیمیایی مثلث آتش است. انواع مختلفی از بهترین خاموش کننده مایعات و کپسول‌های آتش‌نشانی برای انجام این کار به طور خاص در آتش‌سوزی‌های کلاس B طراحی شده‌اند که شامل خاموش کننده CO2، کپسول آتش‌نشانی فوم، خاموش کننده پودر خشک شیمیایی و کپسول‌های آتش‌نشانی عامل پاک می‌شوند.

بیشتر خاموش کننده‌های ذکر شده را می‌توان برای آتش‌سوزی‌های کلاس B مورد استفاده قرار دهیم. اما همیشه نکته مهم در خرید کپسول آتش‌نشانی به‌عنوان تجهیز ایمنی برای محل کار یا خانه، این است که به برچسب روی هر خاموش کننده‌ای که قصد خرید آن را دارید، به خوبی توجه کنید.

باید اشاره کرد که انواع خاصی از خاموش‌کننده‌های کلاس B ممکن است همچنان برای نوع آتش‌سوزی موثرترین و بهترین نوع خاموش کننده‌ برای کلاس B نباشند. در نتیجه همیشه بهتر است اول از نیاز خود آگاهی کامل داشته باشید و سپس با توجه به این نیاز بهترین خاموش کننده را برای خود تهیه کنید. با این حال در ادامه با انواع خاموش کننده‌های مایعات و آتش‌های کلاس B آشنا می‌شویم.

برای آشنایی با خاموش کننده مایعات قابل اشتعال، مقاله زیر را مطالعه کنید.

خاموش کننده CO2

به طور کلی یک کپسول آتش‌نشانی و یا خاموش‌کننده دی اکسید کربن، با کمک از قابلیت بیرون راندن CO2 از آتش کلاس B برای خفه کردن حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکسیژن لازم برای ادامه آتش‌سوزی را از بین می‌برد. این خاموش کننده همچنین به از بین بردن گرما نیز کمک می‌کند. به این دلیل که ترشحات آن بسیار سرد هستند. با این حال، نکته حائز اهمیت این است که با توجه به سرعت پراکندگی گاز دی اکسید کربن در خاموش کننده CO2، این کپسول‌ها تنها در فاصله نسبتا نزدیک و در حدود 1 تا 5/2 متر از آتش‌سوزی موثر هستند.

کپسول آتش‌نشانی فوم

این خاموش کننده‌ها در هر دو آتش‌سوزی کلاس A و B مورد استفاده قرار می‌گیرند. عامل فوم با جداسازی سوخت و اکسیژن از سطح آتش‌های کلاس B و در نتیجه ایجاد پوششی بر روی سطح مایع قابل اشتعال کار می‌کند. با این حال، این کپسول‌ها از بهترین خاموش کننده مایعات هستند که تنها زمانی موثر خواهند بود که مایع قابل اشتعال جریان آزاد نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: کپسول آتش نشانی فوم چیست؟

خاموش کننده پودر خشک

کپسول‌های آتش‌نشانی پودر خشک شیمیایی در انواع و مدل‌های معمولی و چه چند منظوره، از جمله بهترین خاموش کننده مایعات هستند و برای آتش‌سوزی B طبقه‌بندی می‌شوند. به این دلیل که عامل موجود در این خاموش کننده‌ها آتش را با قطع واکنش شیمیایی مثلث آتش خاموش می‌کند. این خاموش کننده‌ها برد بالایی دارند. زیرا از گاز فشرده و غیر قابل اشتعال استفاده می‌کنند که امکان پاشش پودر خشک شیمیایی در فواصل بیشتر را فراهم می‌کند.

کپسول‌های آتش‌نشانی عامل پاک

یک خاموش کننده با عامل پاک از یک عامل خاموش کننده استفاده می‌کند روش کار آن قطع واکنش شیمیایی آتش و یا حذف گرما از مثلث آتش است. کپسول‌های آتش‌نشانی عامل پاک از بهترین خاموش کننده مایعات به شمار می‌روند که در آتش‌سوزی‌های کلاس B و C و گاهی اوقات آتش‌سوزی‌های کلاس A (بسته به اندازه آتش‌سوزی) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به این نوع از کپسول‌های آتش‌نشانی عامل “پاک” گفته می‌شود، چرا که به عوامل گازی هالوژن و هالوکربن متکی بود و برای افراد و محیط زیست به مراتب ایمن‌تر هستند و پس از استفاده نیازی به تمیزکاری نخواهند داشت.

خرید بهترین خاموش کننده مایعات

خرید بهترین خاموش کننده مایعات

اگر در خانه یا محیط کار شما گازها یا مایعات قابل اشتعال وجود دارند، باید مطمئن شوید که مجهز به خاموش کننده مناسب برای جلوگیری از آتش‌سوزی کلاس B است. اما انتخاب و خرید بهترین خاموش کننده مایعات برای خطرات احتمالی خاص شما می‌تواند کمی پیچیده باشد. از این رو گروه تولیدی صنعتی تدبیر در راستای تامین کالا و تجهیزات آتش‌نشانی، اقدام به اخذ نمایندگی انحصاری و رسمی و واردات مواد اطفایی فوق مدرن بیوورسال از کشور آلمان و تولید خاموش کننده‌های بیوورسال کرده است.

برای اطمینان از اینکه بهترین خاموش کننده مایعات را برای خانه یا محل کار خود دارید، با کارشناسان شرکت تدبیر تماس بگیرید. ما می‌توانیم موقعیت منحصربه‌فرد شما را ارزیابی و بهترین و مناسب‌ترین خاموش کننده‌های مایعات را متناسب با نیاز، به شما معرفی کنیم.

سوالات متداول بهترین خاموش کننده مایعات

بهترین خاموش کننده مایعات چیست؟

کپسول آتش نشانی بیوورسال، بهترین خاموش کننده مایعات و آتش کلاس b است.

آیا کپسول پودری برای خاموش کردن آتش مایعات مناسب است؟

بله کپسول آتش نشانی پودر و گاز از نوع bc و abc، برای خاوش کردن آتش مایعات نیز کاربرد دارند.

پست قبلی

بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس a

پست بعدی

تجهیزات حفاظت فردی PPE چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *