تجهیزات حفاظت فردی PPE چیست؟

تجهیزات حفاظت فردی PPE
زمان مطالعه: 3 دقیقه

تجهیزات حفاظت فردی که به اختصار PPE نامیده می‌شود، به اقلامی گفته می‌شود که کارکنان در محل کار از آن‌ها استفاده می‌کنند تا احتمال قرارگیری در معرض خطرات مختلف بیولوژیکی، شیمیایی، مکانیکی، الکتریکی، فیزیکی و غیره را به حداقل برسانند. به عنوان مثال، پزشکان هنگام درمان بیمارانی که از بیماری‌های عفونی و مسری رنج می‌برند، از تجهیزات حفاظت فردی PPE استفاده می‌کنند تا خطر ابتلا به ویروس را کاهش دهند.

تجهیزات حفاظت شخصی بایستی توسط کارفرمایان در اختیار کارکنان قرار بگیرند. همچنین، کارکنان بایستی در رابطه با نحوه استفاده صحیح از این تجهیزات برای کاهش خطرات مرتبط با سلامتی و ایمنی آموزش‌ ببینند. لازم به ذکر است که استفاده از تجهیزات حفاظت فردی به عنوان آخرین راه حل برای کاهش خطرات در محل کار مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارفرمایان باید اقدامات دیگری را برای کنترل خطرات مختلف در محل کار اتخاذ کنند.

تاریخچه تجهیزات حفاظت فردی PPE

تاریخچه تجهیزات حفاظت فردی PPE

تجهیزات حفاظت فردی اولیه مانند زره بدن، چکمه و دستکش بر محافظت از بدن فرد در برابر آسیب‌های فیزیکی تمرکز داشتند. پزشکان در قرن شانزدهم برای جلوگیری از سرایت در هنگام برخورد با قربانیان طاعون، یونیفرم‌های محافظ به تن می‌کردند که متشکل از یک روپوش تمام قد، کلاه ایمنی، شیلد محافظ صورت، دستکش و چکمه بود. این یونیفرم‌ها که به لباس پزشک طاعون معروف بودند، از مواد ضخیم ساخته شده و سپس با موم پوشانده می‌شدند تا در برابر آب مقاوم باشند.

همچنین، در قدیم از ماسک‌هایی با ساختار شبیه به منقار استفاده می‌کردند که با گل‌ها، گیاهان دارویی و ادویه‌های خوش‌بو پر می‌شدند تا از انتشار میاسما جلوگیری کنند. عموماً اعتقاد بر این است که سابقه استفاده از تجهیزات حفاظت فردی علمی به ماسک‌های پارچه‌ای برمی‌گردد که استفاده از آن‌ها توسط وو لین ته در دوران شیوع طاعون منچوری در سال‌های 1911-1910 ترویج یافت.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع کپسول آتش نشانی

اهمیت استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی

اهمیت استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی

استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی از آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که به عنوان آخرین خط دفاعی در برابر بیماری‌ها و صدمات شغلی و محافظت در برابر مرگ و میر عمل می‌نماید. در بسیاری از موقعیت‌ها، مشاغل اغلب استفاده از تجهیزات حفاظت فردی PPE را با سایر اقدامات ایمنی ترکیب می‌کنند تا خطرات احتمالی را برای کارکنان در محل کار به سطوح قابل قبولی برسانند.

استفاده از تجهیزات PPE به چند دلیل مهم است. به عنوان مثال، تجهیزات PPE از کارکنان در مقابل صدمات بی‌مورد در محل کار و همچنین، از قرارگیری غیرضروری آن‌ها در معرض تماس با مواد شیمیایی جلوگیری می‌کند. استفاده از این تجهیزات به خصوص در زمان شیوع بیماری‌های همه‌گیر یا ویروس‌های مسری ضروری است، زیرا از گسترش بیماری‌های عفونی یا میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.

کارکنانی که از تجهیزات حفاظت فردی استفاده می‌کنند، می‌توانند وظایف خود را به طور مؤثرتر و کارآمدتر انجام دهند، زیرا لازم نیست دائماً نگران مواجهه با خطراتی باشند که آن‌ها را در محل کار تهدید می‌کنند. این امر به نوبه خود بهره‌وری کارکنان را نیز افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با پودر خاموش کننده ABC

انواع تجهیزات حفاظت فردی

انواع تجهیزات حفاظت فردی

تجهیزات حفاظت فردی به عنوان راهکاری برای افزایش ایمنی طراحی شده‌اند و حتی سخت‌گیرانه‌ترین اقدامات نیز ممکن است برای کاهش خطرات مرتبط با مشاغل خاص کافی نباشند. به همین دلیل، ارزیابی منظم اثربخشی تجهیزات PPE اهمیت دارد. بسته به ماهیت شغل، مهم است که نوع تجهیزات PPE مورد نیاز را شناسایی کنید. انواع مختلفی از تجهیزات حفاظت فردی وجود دارند که عبارتند از:

  • تجهیزات محافظت از صورت و چشم‌ها
  • تجهیزات برای محافظت از گوش‌ها
  • محافظ سر
  • تجهیزات حفاظت تنفسی
  • محافظ پاها
  • محافظت از بدن
  • محافظ دست‌ها

بیشتر بخوانید: خاموش کننده آیروسل چیست؟

تجهیزات محافظت از صورت و چشم‌ها

تجهیزات PPE که برای محافظت از صورت و چشم‌ها طراحی شده‌اند، شامل عینک ایمنی و شیلد محافظ صورت هستند. از ماسک‌هایی که تمام صورت را می‌پوشانند نیز می‌توان برای افزایش سطح محافظتی استفاده کرد. از این دسته تجهیزات PPE برای محافظت در مقابل از دست دادن بینایی، پاشیده شدن مواد، سوختگی، اسپری مواد سمی و غیره استفاده می‌شود.

تجهیزات محافظت از گوش‌ها

کارکنانی که در محیط‌های پر سر و صدا کار می‌کنند، اغلب نیاز به استفاده از محافظ گوش دارند تا از آسیب جدی به پرده گوش جلوگیری شود. این نوع تجهیزات PPE شامل استفاده از محافظ‌های روگوشی، گوش‌گیر یا هدفون برای محافظت از گوش‌ها در برابر صدای بیش از حد است.

تجهیزات حفاظت تنفسی

تجهیزات حفاظت تنفسی می‌تواند شامل ماسک‌هایی که تمام صورت را می‌پوشانند، دستگاه‌های تنفسی یا حتی ماسک‌هایی مانند ماسک N95 برای محافظت در مقابل استنشاق مواد مضری مانند گازها، مواد شیمیایی، اسپری‌های سمی یا باکتری‌ها و ویروس‌هایی باشد که از طریق هوا می‌توانند عفونت را منتقل کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

تجهیزات محافظت از پوست و بدن

هنگامی که کارگران در محیط‌های پرخطر مانند کارگاه‌های ساختمانی کار می‌کنند، باید از تجهیزات حفاظت فردی PPE استفاده کنند. به عنوان مثال، محافظت از سر بسیار مهم است و قوانین سختگیرانه‌ای برای کارگران وجود دارد که از کلاه‌های سخت و تجهیزات مناسب برای محافظت از سر خود برابر سقوط اشیاء استفاده کنند.

در مورد محافظت از بدن، پوشیدن لباس یا جلیقه ایمنی برای کارکنان، بسته به ماهیت کار، مهم است. اگر شخص در یک محیط پرخطر مانند نزدیکی به شعله‌های آتش یا سطوح بالای تشعشعات کار می‌کند، حتماً بایستی از تجهیزات حفاظتی مناسب برای محافظت از بدن استفاده کند.

تجهیزات محافظت از دست‌ها و پاها

محافظت از دست‌ها و پاها نیز اهمیت دارد و تجهیزات حفاظت فردی برای این مورد شامل دستکش، زانوبند، چکمه‌های ایمنی یا استفاده از عایق مناسب است. در برخی موارد، برای کارکنانی که در ارتفاعات کار می‌کنند، پوشیدن تجهیزات محافظ برای جلوگیری از سقوط نیز مهم است.

بیشتر بخوانید: بهترین خاموش کننده جامدات چیست؟

بررسی تجهیزات حفاظت فردی PPE و آموزش کارکنان

بررسی تجهیزات حفاظت فردی PPE و آموزش کارکنان

همه تجهیزات حفاظت فردی PPE بایستی قبل از استفاده مورد بررسی قرار بگیرند. بررسی تجهیزات PPE برای اطمینان از عملکرد درست آن‌ها ضروری است. هدف اصلی از بررسی تجهیزات حفاظت فردی آن است که اطمینان حاصل شود تجهیزات از شخصی که آن را پوشیده است، به خوبی محافظت می‌کند. ضروری است که از تجهیزات PPE باکیفیت و استاندارد استفاده کنیم.

همچنین، لازم است که کارفرمایان در مورد نحوه استفاده از تجهیزات حفاظت فردی، آموزش کافی به کارکنان ارائه دهند. برای این منظور، لازم است که کارفرمایان جلسات آموزشی را در مورد نحوه استفاده صحیح کارکنان از تجهیزات PPE برگزار کنند و سپس، باید ارزیابی کنند که آیا کارکنان از آن‌ها به درستی استفاده می‌کنند یا خیر. به علاوه، این امر به نوبه خود به پرورش فرهنگ ایمنی در محل کار کمک می‌کند.

سؤالات متداول تجهیزات حفاظت فردی PPE چیست؟

تجهیزات حفاظت فردی PPE چیست؟

تجهیزات حفاظت فردی به اقلامی گفته می‌شود که کارکنان در محل کار از آن‌ها استفاده می‌کنند تا احتمال قرارگیری در معرض خطرات مختلف بیولوژیکی، شیمیایی، مکانیکی، الکتریکی، فیزیکی و غیره را به حداقل برسانند.

چرا استفاده از تجهیزات PPE اهمیت دارد؟

تجهیزات PPE به عنوان یک خط دفاعی برای محافظت از کارکنان در محل کار عمل می‌کند. استفاده از این تجهیزات همچنین می‌تواند به افزایش بهره‌وری کارکنان کمک کند.

انواع تجهیزات حفاظت فردی کدامند؟

تجهیزات حفاظت فردی شامل تجهیزات محافظت از سر، چشم‌ها، گوش‌ها، دست‌ها، پاها، بدن و تجهیزات حفاظت تنفسی است.

پست قبلی

بهترین خاموش کننده مایعات چیست؟

پست بعدی

کپسول آتش نشانی فوم چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *