خاموش کننده آیروسل چیست؟

خاموش کننده آیروسل چیست؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه

برای کنترل و مهار آتش‌سوزی محصولات بسیاری در بازار وجود دارد که خاموش‌ کننده ایروسل یکی از کاربردی‌ترین و بهترین آنها به شمار می‌آید. این خاموش کننده از ترکیب مواد گازی و ذرات ریز تشکیل شده است که می‌توان آن را یکی از انواع خاص سیستم‌های مهارکننده آتش دانست؛ به عبارت دیگر این خاموش کننده برای مهار شعله‌های آتش زنجیره‌ای از ذرات گازی و مواد جامد را ایجاد می‌کند.

با توجه به اینکه 3 عامل اصلی اکسیژن، گرما و سوخت باعث شعله‌ور شدن آتش می‌شود، این سیستم با از بین بردن عامل گرما به مهار شعله‌های آتش کمک می‌کند. حال سؤال این است که مزایای استفاده از خاموش کننده آیروسل چیست؟ این سیستم چگونه به مهار شعله‌های آتش کمک می‌کند؟ پیشنهاد می‌دهیم برای گرفتن پاسخ این سؤالات تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با خاموش‌ کننده آیروسل و چگونگی مهار شعله‌های آتش

آشنایی با خاموش کننده آیروسل و چگونگی مهار شعله های آتش

در صورت بروز آتش‌سوزی و ایجاد شعله‌های آتش، سیستم اطفا حریق آیروسل با ایجاد ذراتی بزرگ برای مهار آتش، به کنترل و کاهش گرمای آتش کمک می‌کند و درنهایت به تدریج شعله‌های آتش را خاموش خواهد کرد. در قسمت خروجی این خاموش کننده، شبکه‌ای برای توزیع تدریجی ذرات مهارکننده آتش وجود دارد. این سیستم اطفا حریق و کپسول آتش نشانی آیروسل به صورت خودکار و با تشخیص دود یا حرارت و همچنین به صورت دستی نیز فعال می‌شوند.

پس با استفاده از یک ضربه الکتریکی تبدیل شیمیایی گاز و جامد شروع می‌شود. بعد از انجام این کار، ترکیب جامد به آیروسل مهارکننده در حال گسترش تبدیل شده و بعد از عبور از قسمت خنک‌کننده با خروج از قسمت خروجی کپسول آتش‌ نشانی به مهار آتش کمک می‌کند.

مزایای استفاده از خاموش کننده آیروسل

مزایای استفاده از خاموش کننده آیروسل

اکثر افراد تصور می‌کنند که نصب سیستم‌های مهارکننده آتش هیچ تاثیری نخواهد داشت؛ زیرا در موقع بروز آتش‌سوزی کپسول‌های آتش نشانی هم قادر به خاموش کردن آتش هستند، اما این تفکر کاملاً اشتباه خواهد بود. به بیان دیگر احتمال دارد در هنگام بروز آتش‌سوزی هیچ فردی در مکان حضور نداشته باشد، پس در این شرایط مسلماً نمی‌توان از کپسول آتش نشانی نیز استفاده کرد.

توجه داشته باشید که از این سیستم اطفا حریق در انبارها؛ اتاق‌های سرور، تابلوهای برق، بانک‌ها، موزه‌ها، هتل‌ها، اتومبیل، قطار، کشتی، ایستگاه‌های استخراج گاز و نفت، صنایع نظامی، پالایشگاه‌ها، مراکز اسناد، کتابخانه‌ها و… استفاده می‌شود.

بررسی مزایای خاموش کننده آیروسل

درحالی‌که خاموش کننده آیروسل در هنگام آتش‌سوزی به صورت اتوماتیک برای مهار آتش اقدام می‌کند، به‌طورکلی از مزایای این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نصب برخی از تجهیزات آتش نشانی کاری دشوار است و سبب بروز مشکلات بسیاری می‌شود، اما نصب این سیستم اطفا حریق ساده بوده و در برخی موارد نیاز به حضور فرد متخصص برای نصب نخواهد بود.
  • در تمامی مکان‌ها می‌توان از سیستم اطفا آیروسل استفاده کرد و به صورت بسیار عالی این سیستم مهار آتش را انجام می‌دهد. به بیان دیگر امکان دسترسی به این سیستم اطفا حریق ساده است و به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.
  • ü      قدرت مهار آتش بعضی از سیستم‌های مهارکننده آتش در هنگام آتش‌سوزی کاهش می‌یابد و نمی‌تواند به صورت صحیح مهار آتش را انجام دهند. این موضوع باعث ایجاد خسارات جبران‌ناپذیری می‌شود که سیستم آیروسل این‌گونه نیست و به بهترین صورت ممکن مهار آتش را انجام می‌دهد.
  • تمامی افراد به دنبال تهیه ابزار و تجهیزات با طول عمر بالا هستند تا سالیان بسیاری بتوانند از آنها استفاده کنند. ناگفته نماند که خاموش کننده آیروسل بیش از 10 سال عمر می‌کند و شما مجبور به تعمیر و یا تعویض آن در کوتاه مدت نخواهید بود.
  • توجه داشته باشید که در زمان تهیه سیستم اطفا آیروسل باید تحقیقات لازم را درباره استانداردهای جهانی انجام دهید. انجام این کار به تهیه یک کالای بی نقص و مناسب کمک می‌کند. به‌طورکلی این سیستم اطفا حریق تأییدیه سازمان آتش نشانی و استاندارد ملی ایران را دارد.
  • همانگونه که ذکر شد این خاموش‌کننده با تشخیص آتش‌سوزی به‌وسیله سنسور فعال شده و درنهایت با انتشار گاز به مهار آتش کمک می‌کند.
  • این سیستم با کاهش درجه حرارت و شکستن پیوند مولکولی شعله‌های آتش به مهار آتش‌سوزی کمک کرده و سریعاً آن را خاموش می‌کند. این خاموش‌کننده به علت تکنولوژی مناسب در رطوبت بالای 95 درصد نیز قابل استفاده خواهد بود. این ویژگی سبب ایجاد برتری آن نسبت به سایر سیستم‌های مهارکننده آتش می‌شود.

به‌طورکلی با تهیه این محصول کارآمد در هر مکانی دیگر نگرانی آتش‌سوزی و خسارات مالی و جانی نخواهید بود؛ زیرا همانگونه که ذکر شد با ایجاد شعله‌های آتش این خاموش کننده در کوتاه‌ترین زمان برای مهار آن اقدام خواهد کرد.

شرکت تولیدی تدبیر؛ پیشگام در تولید سیستم‌های آیروسل تدبیر

شرکت تولیدی تدبیر؛ پیشگام در تولید سیستم های آیروسل

خاموش کننده آیروسل یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های اطفا حریق به شمار می‌آید که در این مطلب به بررسی مزایای آن پرداختیم. بهتر است این سیستم را از شرکت‌های معتبر و پس از تحقیقات لازم درباره استانداردهای جهانی تهیه کنید. شرکت تدبیر یکی از شرکت‌های معتبر بوده که در زمینه تولید انواع خاموش‌ کننده‌ها و محصولات مانند مانند سیستم‌ اتوماتیک آیروسل با برند آتا و تدبیر فعالیت دارد. از سوی دیگر این شرکت یکی از با کیفیت‌ترین ژنراتورهای آیروسل تولید داخلی را تولید کرده و به بازار عرضه می‌کند. ناگفته نماند که برای دسترسی راحت مشتریان به کالاهای با کیفیت این شرکت، در سراسر کشور ایران نمایندگی‌های این شرکت در حال فعالیت هستند که با خیالی راحت محصولات مورد نظر خود را خریداری کنید. از سوی دیگر با توجه به کیفیت بالای محصولات این شرکت، انواع خاموش کننده‌ها و ابزارهای شرکت تدبیر به کشورهای همجوار مانند عراق، آذربایجان و کشورهای همجوار اقلیم کردستان ارسال می‌شود.

پست قبلی

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

پست بعدی

بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی کلاس a

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *