مزایا و معایب سیستم اطفا آیروسل

مزایا و معایب سیستم اطفا آیروسل

آیروسل به نوعی گاز بی‌خطر گفته می‌شود که برای اطفاء حریق در مکان‌های حساس مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع سیستم آتش نشانی را به‌گونه‌ای طراحی کرده‌اند که به‌صورت خودکار، عمل خاموش کردن آتش را انجام می‌دهد.

با توجه به طراحی پیشرفته و مناسب در مکان‌های دارای کابل برق، برد الکتریکی و… نیز قابل استفاده است، اما مزایا و معایب آیروسل چیست؟ از سیستم اطفاء حریق آیروسل در چه مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد؟ برای گرفتن پاسخ سؤالات خود و کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با آیروسل و نکات مهم آن

آیروسل را نسل جدیدی از سیستم اطفاء حریق ترکیبی از مواد گازی و ذرات ریز می‌دانند که زنجیره‌ای از ذرات گازی و مواد جامد را تولید کرده و برای خاموش کردن آتش در محیط پخش می‌کند.

این سیستم یکی از عوامل مثلث آتش که شامل اکسیژن، گرما و سوخت است را با از بین بردن گرما از بین می‌برد و درنهایت باعث مهار شدن آتش می‌شود. به‌بیان‌دیگر با آزاد کردن ذرات، بزرگی آتش را احاطه کرده و با کاهش گرمای آتش به خاموش شدن آن کمک می‌کنند.

عملکرد سیستم اطفاء حریق آیروسل چگونه است؟

این سیستم‌ها را می‌توان به 2 روش دستی و یا اتوماتیک فعال کرد که در روش اتوماتیک با تشخیص دود و حرارت به‌صورت خودکار فعال می‌شود. بعد از وارد شدن ضربه الکتریکی و تبدیل شیمیایی جامد و گاز، این سیستم فعالیت خود را آغاز می‌کند.

پس از فعال شدن سیستم آیروسل با تبدیل ماده جامد به خاموش‌کننده در حال گسترش و با عبور از قسمت خنک‌کننده، از قسمت خروجی کپسول خارج شده و به مهار آتش کمک می‌کند. ناگفته نماند که این نوع سیستم با روش‌های خنک‌کنندگی و یا حذف اکسیژن به مهار آتش کمک نمی‌کند، درواقع به‌صورت مولکولی و بدون هیچ‌گونه اثرگذاری بر اکسیژن آتش، آن را مهار می‌کند. پس هیچ‌گونه ضرری برای محیط زیست ندارد.

استفاده از سیستم آیروسل چه مزایا و معایبی دارد؟

استفاده از هر سیستمی مزایا و معایب خود را دارد که سیستم اطفاء حریق آیروسل از این قاعده مستثنی نیست. به‌طورکلی از مزایا و معایب این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

معرفی مزایای استفاده از سیستم اطفاء حریق آیروسل

از مزایای این سیستم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • به‌سادگی می‌توان آن را نصب کرد.
 • با توجه به خودداری از حذف اکسیژن، با محیط زیست سازگاری بالایی دارد.
 • این سیستم نیازی به لوله‌کشی ندارد.
 • با توجه به طول عمر بالایی که دارد (حدود 15 سال)، صرفه اقتصادی دارد.
 • قدرت بالایی در خاموش کردن انواع آتش دارد.
 • مواد موجود در آن از نمک‌های پتاسیم است.
 • هیچ‌گونه نیازی به شرایط غیر نشتی موجود در محیط ندارد.
 • در کشور ایران موجود است.
 • ازآنجایی‌که برای مهار آتش به آب نیاز ندارد، به تجهیزات الکتریکی هیچ‌گونه آسیبی وارد نمی‌کند.
 • جابجایی آن ساده است و گزینه‌ مناسبی برای مهار آتش در مکان‌های کوچک و مکان‌هایی که به کثیف شدن حساس نیستند، به شمار می‌آید.
 • در ژنراتور این سیستم اطفاء حریق یک عامل خاموش‌کننده به شکل جامد وجود دارد.
 • نیازی به ظروف یا مخازن تحت‌فشار ندارد.

معرفی معایب استفاده از سیستم اطفاء حریق آیروسل

معایب استفاده از این سیستم شامل موارد زیر می‌شود:

 • بهتر است در مکان‌هایی که افراد حضور دارند استفاده نشود؛ زیرا در هنگام انتشار مواد آیروسل روی کل فضای محیط مه غلیظی ایجاد می‌کند که در کمتر از یک شبانه‌روز باید هوای اتاق و وسایل را پاک‌سازی کرد.
 • مواد آیروسل به سادگی پاک می‌شوند، اما باید به مدت 1 روز روی تجهیزات قرار داشته باشد تا کارشناس آتش نشانی آن را بررسی کند.

نکته بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید این است که اگر این سیستم را از شرکت‌های معتبر سفارش دهید؛ می‌توانید معایب ذکرشده را به حداقل برسانید.

سیستم اطفاء حریق آیروسل برای چه مکان‌هایی مورداستفاده قرار می‌گیرد؟

از این سیستم می‌توان در تمام مکان‌ها به‌ویژه مکان‌های دارای تجهیزات مهم و گران‌قیمت استفاده کرد. همچنین با توجه به عدم استفاده از آب برای خاموش کردن آتش در مکان‌های دارای برد الکتریکی نیز قابل استفاده خواهد بود.

به‌عنوان‌مثال در اتاق‌های دیتاسنترها و سرور، اتاق‌های ژنراتور و ترانس، مراکز کامپیوتری، تونل کابل‌ها، کتابخانه‌ها، اتاقک‌های موتور خودروها، تابلوهای برق، مکان‌های اداری و تجاری، فضاهای دارای دستگاه‌های چاپ، سایت‌های مخابراتی سیار و فضای آرشیوها و بایگانی‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. با تهیه این سیستم از شرکت‌های معتبر معایب آن را کاهش دهید.

گروه تولیدی صنعتی تدبیر؛ تولیدکننده باکیفیت‌ترین ژنراتور آیروسل

همان‌گونه که در قسمت‌های بالا ذکر شد، سیستم اطفاء حریق آیروسل یکی از بهترین سیستم‌ها برای خاموش کردن آتش در مکان‌های حساس است. با طراحی حرفه‌ای این سیستم هیچ‌گونه ضرری برای محیط زیست ندارد و انواع آتش را درزمانی کوتاه خاموش می‌کند.

گروه تولیدی صنعتی یکی از معتبرترین شرکت‌های ایرانی درزمینهٔ تولید انواع تجهیزات آتش نشانی است. این شرکت با استفاده از بهترین فناوری‌های روز دنیا درزمینهٔ تولید انواع تجهیزات آتش نشانی در ایران فعالیت دارد.

یکی از افتخارات این مجموعه تولید سیستم اتوماتیک آیروسل با برند تدبیر و آتا بوده که به سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه عرضه می‌شود. این سیستم‌های آیروسل دارای یکی از باکیفیت‌ترین‌ ژنراتورهای تولید داخل هستند. پس با مراجعه به سایت این شرکت می‌توانید با خیالی آسوده محصول موردنظر خود را سفارش دهید.

پست قبلی

ویژگی های کپسول بیوورسال

پست بعدی

طراحی سیستم اطفا حریق آیروسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.