ویژگی های کپسول بیوورسال

ویژگی های کپسول بیوورسال

بیوورسال یکی از برترین برندهای کپسول اطفای حریق و گزینه‌ای مطمئن برای مقابله با آتش سوزی در انواع محیط‌های مسکونی و صنعتی به‌حساب می‌آید؛ اما بیوورسال چگونه به این جایگاه دست‌یافته؟‌ در این مطلب با بررسی ویژگی های کپسول بیوورسال و کارکرد انواع مختلف آن، به این سؤال پاسخ‌خواهیم داد.

انواع مختلف کپسول آتش نشانی بیوورسال

قبل از آنکه با مشخصات کپسول آتش نشانی بیوورسال آشنا شویم، بهتر است راجع انواع آتش سوزی و نحوه مقابله با آن اطلاعاتی داشته باشیم. آتش سوزی به انواع پنج‌گانه‌ای تقسیم می‌شود که به آن‌ها کلاس آتش سوزی می‌گویند.

این تقسیم‌بندی مشخص می‌کند که سرعت آتش سوزی چقدر است، تا چه حد یک آتش سوزی خطرناک است و مؤثرترین راه برای اطفاء حریق چیست. درنتیجه با توجه به کلاس آتش سوزی که ممکن است با آن روبه‌رو شوید، می‌توانید بهترین نوع کپسول را که مطابق با خطرات احتمالی در محیط شما است را انتخاب کنید.

کلاس‌های آتش سوزی بر اساس دلیل آتش سوزی و یا اینکه چه چیزی سوخت آتش سوزی را تأمین می‌کند دسته‌بندی شده‌اند. این کلاس‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • کلاس A: مواد خشک و جامد مثل چوب، کاغذ، پارچه یا بعضی از پلاستیک‌ها
  • کلاس B: مواد مایع یا گاز مثل الکل، اتر، گازوئیل یا روغن گریس
  • کلاس C: نقص الکتریکی در لوازم‌خانگی، تجهیزات برقی، سیم‌کشی ساختمان
  • کلاس D: مواد فلزی قابل اشتعال مثل سدیم، تیتانیوم، زیرکونیوم یا منیزیوم
  • کلاس K: آتش سوزی براثر روغن یا چربی به‌خصوص روغن آشپزی

هرکدام از این انواع آتش سوزی خطرات و ویژگی های خودشان را دارند و نمی‌شود با یک نوع کپسول با همه آن‌ها مقابله کرد؛ بنابراین ضروری است که هنگام خرید کپسول آتش نشانی، ابتدا مشخص کنید که محل موردنظر با خطر کدام نوع از آتش سوزی مواجه است و سپس کپسول متناسب با آن را خریداری کنید.

یکی از مزایای کپسول اطفاء حریق بیوورسال این است که محصولات این برند برای انواع کلاس‌های آتش سوزی طراحی‌شده‌اند. از آتش سوزی کلاس A که باید با استفاده از پودر ABC، آب و کف خاموش شود تا آتش سوزی کلاس K که کپسول خاموش‌کننده آن باید دارای مواد شیمیایی خیس و بخار آب باشد.

مزایای کپسول اطفاء حریق بیوورسال – سازگاری کامل با محیط زیست

یکی از ویژگی های کپسول بیوورسال که باعث موفقیت آن در بازار شده است، سازگاری این کپسول با محیط زیست است. چراکه بسیاری از کپسول‌های آتش نشانی از موادی استفاده می‌کنند که باقی ماندن آن‌ها در محیط، به محیط زیست آسیب می‌رساند؛ اما در کپسول‌های بیوورسال تلاش شده تا همگی مواد مورداستفاده برای اطفاء حریق، درعین‌حال که کارکرد مؤثری دارند آسیبی به محیط زیست نرسانند.

درنتیجه هنگام استفاده از کپسول‌ آتش نشانی بیوورسال، می‌توانید مطمئن باشید که گیاهان، حیوانات و حتی میکروارگانیسم‌های موجود در محیط هیچ آسیبی براثر مواد به‌جامانده از کپسول نخواهند دید.

علاوه بر آن، در مواد تشکیل‌دهنده کپسول بیوورسال باکتری‌هایی قرار دارند که به احیای زیست طبیعی بعد از آتش سوزی جنگل‌ها کمک می‌کنند و روند احیای خاک را سرعت می‌بخشند. همین امر کپسول‌های بیوورسال را به یک گزینه ایده آل برای استفاده در محیط‌ طبیعی و خاموش کردن آتش‌هایی که در جنگل یا باغ‌ رخ می‌دهند تبدیل کرده.

ویژگی های کپسول بیوورسال – عدم نیاز به شارژ تا پنج سال

استفاده از مواد اولیه مدرن و بهینه یکی از مهم‌ترین مشخصات کپسول آتش نشانی بیوورسال محسوب می‌شود. این مواد تاریخ انقضای طولانی‌تری نسبت به مواد سنتی دارند. درنتیجه برخلاف کپسول‌های قدیمی، کپسول‌های بیوورسال نیاز به شارژ سالانه ندارند و با هر بار شارژ تا پنج سال آماده‌به‌کار خواهند بود.

این موضوع علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های نگهداری کپسول آتش نشانی، باعث افزایش ایمنی محیط نیز می‌شود. چراکه بسیاری از افراد موعد سالانه شارژ کپسول را فراموش می‌کنند و یا پشت گوش می‌اندازند که باعث می‌شود هنگام مواجهه با حریق، کپسول آماده در دسترس نداشته باشند.

جلوگیری از بک درفت (Back Draft) و فلش اوور (Flashover) در آتش سوزی

حتی پس از خاموش کردن شعله‌های آتش در یک آتش سوزی نسبتاً بزرگ، بازهم خطر کاملاً رفع نشده است و ممکن است پدیده‌های بک درفت یا فلش اوور باعث انفجار و آغاز دوباره آتش سوزی شوند؛ اما این پدیده‌ها چه هستند و کپسول‌های بیوورسال چگونه از آن‌ها جلوگیری می‌کند؟

  • پدیده Flashover

وقتی اتفاق می‌افتد که براثر آتش سوزی اولیه، دمای مواد قابل اشتعال در یک محیط بسته آن‌قدر بالا رفته که به شکل ناگهانی و با سرعت‌بالا شروع به سوختن می‌کنند. این اتفاق معمولاً وقتی رخ می‌دهد که قسمت بالایی ماده موردنظر تا دمای ۱۱۰۰ درجه فارنهایت داغ شده باشد. از عواملی که باعث رخ دادن فلش اوور می‌شوند سقف کوتاه، پارتیشن‌بندی اتاق‌ها، پنجره‌های دوجداره و فضاهای عایق‌بندی شده هستند.

·      پدیده Back Draft

در بک درفت چیزی که باعث آغاز مجدد آتش می‌شود، جریان هوا است. این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که اکسیژن به شکل ناگهانی وارد فضایی با تهویه محدود می‌شود که در آن سوخت یا گازهای قابل اشتعال وجود دارند. وقتی‌که اکسیژن ورودی با مواد یا گازهای قابل اشتعال در محیط ترکیب می‌شود، یک جرقه ناگهانی به شکل انفجار و باقدرتی مهیب اتفاق می‌افتد که می‌تواند صدمات آتش سوزی را چند برابر کند.

اما خبر خوب این است که یکی از ویژگی های کپسول بیوورسال جلوگیری از همین پدیده‌های رایج و سهمگین در آتش سوزی است. مواد پیشرفته موجود در کپسول‌های بیوورسال با ایجاد پوششی از کف روی مواد قابل اشتعال، جلوی تماس آن‌ها با اکسیژن و انفجار ناگهانی را می‌گیرند.

همچنین یکی دیگر از مزایای کپسول اطفاء حریق بیوورسال این است که مواد آن کشش سطحی آب موجود در کپسول را افزایش داده و از این طریق خاصیت خنک‌کنندگی آب را تقویت می‌کنند. درنتیجه حرارت محیط در حال آتش سوزی کاهش می‌یابد و از پدیده فلش اوور نیز جلوگیری می‌شود.

خرید کپسول‌های آتش نشانی بیوورسال

اگر به دنبال یک کپسول مدرن و دوستدار محیط زیست هستید که آمادگی مقابله با مهیب‌ترین آتش‌سوزی‌ها را نیز داشته باشد، پس بهتر است هرچه زودتر دست‌به‌کار شده و یکی از انواع مدل‌های کپسول بیوورسال را خریداری کنید.

شما می‌توانید همین حالا با مراجعه به سایت گروه تولیدی صنعتی تدبیر کپسول ایدئال برای محیط موردنظر خود را خریداری کرده و آن را در هر نقطه‌ای از ایران و حتی کشورهای همسایه تحویل بگیرید.

یکی از ویژگی های کپسول بیوورسال موجود در وب‌سایت تدبیر این است که با استفاده از ماده خاموش‌کننده بیوورسال که تولیدی کشور آلمان است پرشده‌اند. همچنین گروه تدبیر یک سال گارانتی تعویض و ده سال خدمات پس از فروش را نیز به مشتریان خود ارائه می‌کند.

پست قبلی

کاربرد سیستم اطفا حریق آیروسل

پست بعدی

مزایا و معایب سیستم اطفا آیروسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.