کپسول آتش نشانی مناسب ساختمان

کپسول آتش نشانی مناسب ساختمان

به تجهیزات ایمنی که هدف از تولید آنها کنترل شعله‌های آتش است، کپسول‌های آتش نشانی گفته می‌شود. هدف اصلی از تولید این محصول مهار و کنترل آتش بوده، پس در هر مکانی باید کپسول اطفا حریق را نگهداری کرد. درواقع یکی از دغدغه‌های اصلی افراد در هنگام تهیه کپسول آتش‌نشانی، انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب است، اما آیا با انواع کپسول آتش نشانی مناسب ساختمان آشنایی دارید؟ برای گرفتن پاسخ سؤالات خود و کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

معرفی کپسول آتش نشانی ساختمان

کپسول آتش نشانی یکی از وسایل ضروری است که نگهداری آن در هر ساختمانی لازم است؛ زیرا به راحتی به پیشگیری و مهار آتش‌سوزی کمک می‌کند. به بیان دیگر آتش‌سوزی یکی از حوادث خطرناک و مرگبار است که این حادثه در منازل مسکونی و ساختمان‌ها بسیار اتفاق می‌افتد. پس برای مهار شعله‌های آتش باید تجهیزات و ابزارهای لازم را در منزل نگهداری کرد.

یکی از مناسب‌ترین و بهترین ابزارها برای مهار آتش‌سوزی ساختمان‌ها، استفاده از کپسول‌هایی است که علاوه بر قدرت بالایی در خاموش کردن شعله آتش، ضرری برای ساکنین ساختمان نداشته باشد. به‌طورکلی کپسول‌های اطفا حریق در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند، پس باید با توجه به محیط، ابعاد ساختمان، وسایل و… برای خرید کپسول مناسب اقدام کنید.

پیش از انتخاب کپسول آتش نشانی باید ابتدا مواد، مایعات، وسایل و ابزار موجود در ساختمان را در نظر بگیرید و درنهایت با توجه به آنها و میزان مشتعل شدن در هنگام آتش‌سوزی برای تهیه کپسول اقدام کنید.

انتخاب نوع کپسول آتش نشانی با توجه به شرایط مختلف مانند اندازه محیط، دما و…

کپسول آتش نشانی مناسب ساختمان چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای مهار آتش در کوتاه‌ترین زمان و به بهترین شکل، بهتر است اطلاعات کافی را در مورد انواع کپسول آتش نشانی و عملکرد آنها در برابر شعله‌های آتش داشته باشید.

در صورت عدم توجه به این نکته احتمال گرفتن نتیجه عکس و تشدید شعله‌های آتش وجود خواهد داشت. به عنوان مثال کپسول آتش نشانی ساختمانی تک سیلندر از 1 تا 12 کیلوگرم می‌تواند وزن داشته باشد که میزان ذکرشده نهایت بار قابل تحمل توسط آن است که برای کل ساختمان کافی نخواهد بود.

چگونگی انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب ساختمان بر اساس انواع آن

در ابتدا باید کپسول‌هایی را انتخاب کنید که با نوع آتش‌سوزی احتمالی در اطراف ساختمان شما تناسب داشته باشد. همچنین برخی از کپسول‌ها را برای چند کلاس آتش‌سوزی قابل استفاده هستند، درصورتی‌که برخی دیگر از انواع آنها برای استفاده بیش از 1 کلاس آتش‌سوزی خطرناک خواهند بود. به‌طورکلی تمامی کپسول‌های آتش نشانی برای خنک کردن و خاموش کردن شعله‌های آتش و شکستن زنجیره واکنش شیمیایی کاربرد دارند.

  • به صورت معمول مهار کننده‌‌های آتش برای خاموش کردن و جلوگیری از گسترش شعله‌های آتش، یک یا چند ماده شیمیایی مایع یا جامد به عنوان محرک دارند. همچنین در برخی از موارد نیز ماده خاموش‌کننده شعله‌های آتش از گازی مانند کربن دی اکسید تشکیل شده است. انواع کپسول‌های آتش نشانی شامل فوم، آب، مواد شیمیایی خیس، مواد شیمیایی خشک، مواد پاک کننده، کربن دی اکسید و موارد دیگر می‌شود.
  • بدون درنظر گرفتن محتویات درون کپسول آتش نشانی، برای تعیین کلاس آتش‌سوزی و داشتن اطلاعات کافی و لازم بر روی بدنه کپسول‌ها برچسبی تعبیه شده است که استاندارد آن را تعیین می‌کند. برای مثال بر روی کپسول‌های خاموش‌کننده آب، برچسب مهار آتش کلاس A قرار داده شده است.
  • اکثر کپسول‌های آتش نشانی برای کلاس‌های مختلف آتش‌سوزی قابل استفاده هستند که کپسول آتش‌نشانی ABC یکی از رایج‌ترین آنها است. این نوع کپسول برای کلاس‌های آتش‌سوزی A،B و C کاربرد دارد. همچنین کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن نیز گزینه‌ای مناسب برای مهار آتش‌سوزی ماشین آلات و قطعات الکترونیکی به شمار می‌آید.
  • هنگامی‌که میزان ظرفیت کپسول از حداقل میزان، بیشتر باشد، برچسب تعبیه‌شده روی کپسول نسبت هر طبقه‌بندی را نشان خواهد داد، به عنوان مثال B- 10 قدرت خاموش کردن 0.9 متر آتش شعله‌ور را نشان می‌دهد.

آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی مناسب ساختمان

از انواع کپسول آتش نشانی مناسب برای ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کپسول آتش نشانی پودری

کپسول‌های پودری بهترین گزینه برای استفاده در ساختمان‌ها و منازل به شمار می‌آید. این نوع کپسول در هنگام استفاده بر پایه مواد شیمیایی، پودری اسپری کرده که به مهار آتش کمک می‌کند.

کپسول آتش نشانی آب

این نوع کپسول از آب غنی‌شده به همراه مواد افزودنی تشکیل‌شده است، این مدل خاموش‌کننده قدرت کمتری برای مهار انواع آتش دارد. از سوی دیگر با توجه به مواد افزودنی موجود در این کپسول نباید با پوست هیچگونه تماسی داشته باشد.

کپسول آتش نشانی گاز

این نوع کپسول با کاهش میزان اکسیژن اطراف آتش به مهار شعله‌های آتش و جلوگیری از گسترش تأثیر خواهد گذاشت. این مدل کپسول آتش نشانی را تمیزتر از کپسول‌های آب یا پودر می‌دانند.

کپسول آتش نشانی فوم

این نوع کپسول برای وسایل برقی و الکترونیکی قابل استفاده نیست. به ط‌ورکلی بهتر است با توجه به هر قسمت و وسایل موجود برای تهیه کپسول اقدام کنید.

شرکت تولیدی تدبیر؛ پیشگام در تولید انواع کپسول آتش نشانی مناسب ساختمان

همانگونه که ذکر شد آتش‌سوزی یکی از بلایای طبیعی مرگبار و خطرناک است، پس بهتر است قبل از وقوع برای پیشگیری و مهار شعله‌های آتش وسایل لازم را داشته باشید. شرکت تولیدی تدبیر یکی از معتبرترین و با سابقه‌ترین شرکت‌های تولیدکننده انواع تجهیزات ایمنی و خاموش‌کننده‌های آتش است.

این شرکت تمامی محصولات با کیفیت خود را از طریق نمایندگان خود به سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه‌ها مانند آذربایجان، عراق و حتی کشورهای اقلیم کردستان ارسال می‌کند. پس می‌توانید با خیالی آسوده وسایل مورد نیاز خود را از این شرکت خریداری کنید.

سوالات متداول بهترین کپسول آتش نشانی ساختمان

بهترین کپسول آتش نشانی ساختمان چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

بهترین کپسول آنشانی برای ساختمان در مرحله اول باید برای همه کلاس های آتش مناسب باشد و برای انسان و محیط زیست زیان اور نباشد.

پرفروش ترین کپسول آتش نشانی برای ساختمان کدام است؟

پرفروش ترین کپسول آتش نشانی برای ساختمان کپسول آتش نشانی بیوورسال است که غیر سمی است و از اشتعال دوباره آتش جلوگیری می کند.

پست قبلی

ضرورت وجود کپسول آتش نشانی در ساختمان‌ها

پست بعدی

آشنایی با انواع کپسول آتشنشانی در بیمارستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.