نحوه عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال

عملکرد کپسول آتش نشانی بیوورسال

آتش‌سوزی یکی از بلایای طبیعی و مرگبار است که باید برای پیشگیری و مهار آتش برنامه‌ریزی داشته باشید. یکی از موارد بسیار مهم داشتن کپسول آتش نشانی در هر مکانی مانند مکان‌های بزرگ و حساس است. کپسول بیوورسال یکی از بهترین ابزارها برای مهار آتش به شمار می‌آید، اما نحوه عملکرد بیوورسال در برابر آتش چگونه است؟ برای گرفتن پاسخ سوالات خود و کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

معرفی کپسول بیوورسال

به دلایل مختلفی مانند افزایش دما، افزایش میزان ساخت و ساز و حتی نزدیک شدن به فصل تابستان احتمال آتش‌سوزی در هر محیطی افزایش می‌یابد. به همین علت باید در هر محیطی یک کپسول آتش‌نشانی مناسب وجود داشته باشد. همانگونه که ذکر شد کپسول آتش‌نشانی بیوورسال روشی نوین و بسیار مناسب برای خاموش کردن هر نوع آتش است. این نوع کپسول مانند سایر کپسول‌های آتش‌نشانی دیگر دارای فوم بوده، اما مواد تشکیل‌دهنده کپسول بیوورسال دارای کارایی بیشتر و کیفیت بهتری است.

مواد تشکیل دهنده کپسول آتش‌نشانی بیوورسال به گونه‌ای طراحی شده‌انده که علاوه بر اینکه هیچگونه آسیب و ضرری به محیط زیست وارد نمی‌کنند، در تجهیزات مختلف نیز هیچ خوردندگی ایجاد نخواهند کرد. لازم به ذکر است که برای مهار کردن آتش در کپسول آتش‌نشانی بیوورسال از هیدروکربن استفاده می‌شود که این ویژگی از شدت گرفتن آتش جلوگیری می‌کند.

نحوه عملکرد بیوورسال در برابر آتش چگونه است؟

نحوه عملکرد کپسول آتش‌نشانی بیوورسال منحصر به فرد بوده که در این روش به تمام زوایای آتش‌سوزی توجه شده است. به‌طورکلی ماده درون کپسول بیوورسال به روش‌های مختلفی آتش را مهار می‌کند. ناگفته نماند که این ماده توانایی مهار کلاس‌های آتش‌سوزی F، C، B و A را دارد، پس با استفاده از آن می‌توان آتش‌های بزرگ را نیز خاموش کرد. به‌طورکلی نحوه عملکرد کپسول آتش‌نشانی بیوورسال در برابر آتش به صورت زیر است:

مقابله با سوخت

ماده مهار آتش کپسول آتش‌نشانی بیوورسال برای از خاموش کردن آتش‌سوزی‌هایی دارای منشا سوختی، با احاطه مولکول‌های سطحی سوخت، مانع از تبخیر آن می‌شود. این موضوع سبب از بین رفتن خاصیت مولکول‌های سوخت شده و درنهایت آتش را خاموش می‌کند.

مقابله با حرارت

مواد درون کپسول آتش‌نشانی بیوورسال با کمک مواد فعال به افزایش کشش سطحی آب کمک کرده که این موضوع درنهایت به افزایش خاصیت سردکنندگی آب و افزایش نفوذپذیری کمک می‌کند و باعث کاهش حرارت آتش می‌شود.

چگونگی مقابله با اکسیژن

به‌طورکلی هیچ آتشی بدون اکسیژن روشن نمی‌شود، پس ماده‌ای که برای خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ابتدا روی آتش لایه‌ای از فوم ایجاد می‌کند تا بدون هیچگونه تماسی با اکسیژن هوا، شعله‌های آتش را کنترل کند.

از بین برد زنجیره آتش

انفجار گازهای متصاعد شده را می‌توان به عنوان یکی از پرخطرترین زوایای آتش‌سوزی دانست. ماده‌ای که برای خاموش کردن آتش در کپسول آتش‌نشانی بیوورسال استفاده می‌شود برای از بین بردن زنجیره آتش و جلوگیری از ایجاد انفجار، گازهای متصاعد شده را محصور می‌کند. پس می‌توان این ویژگی را یکی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های کپسول بیوورسال دانست.

خاموش کردن آتش در کوتاه‌ترین زمان با استفاده از کپسول بیوورسال

با موارد استفاده از کپسول بیورسال بیشتر آشنا شوید

احتمال بروز آتش‌سوزی در هر محیط یا وسیله‌‌ای وجود دارد، به عنوان مثال ممکن است باتری ماشین، فروشگاه، کارخانه و یا هر مکان یا وسیله دیگری دچار آتش‌سوزی شود. پس کپسول بیوورسال کاربردهای فراوانی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آتش‌سوزی خودرو

آتش‌سوزی وسایل نقلیه و خودرو یکی از رایج‌ترین و بیشترین حوادث آتش‌سوزی است، پس وجود کپسول پرکاربرد بیوورسال در هر خودرویی برای مهار آتش ضروری خواهد بود. به بیان دیگر با توجه به اثربخشی بالای این کپسول‌ها در خاموش‌کردن آتش برای مهار آتش‌سوزی خودرو نیز بسیار مناسب است.

آتش‌سوزی ساختمان

اکثر افراد با شنیدن نام آتش‌سوزی، آتش گرفتن ساختمان را تصور می‌کنند که این نوع آتش‌سوزی را می‌توان یکی از خطرناک ‌ترین و مرگبارترین انواع آتش‌سوزی دانست. پس برای پیشگیری از وقوع این حادثه‌ی مرگبار باید هر فردی کپسول اطفا حریق بیوورسال را داشته باشد تا در صورت بروز هرگونه آتش‌سوزی بتواند آن را مهار کند.

نگهداری از کپسول بیوورسال در هر مکانی

آتش‌سوزی جنگل

در سال‌های اخیر به دلایل مختلفی مانند گرم شدن زمین، حوادثی مانند آتش‌سوزی جنگل افزایش یافته است. پس می‌توان این نوع آتش‌سوزی را نیز یکی از رایج‌ترین انواع آتش‌سوزی در سال‌های اخیر دانست که بهترین روش برای مهار آتش، استفاده از کپسول بیوورسال است. به بیان دیگر یکی از سازگارترین مواد برای مهار آتش که با محیط زیست سازگاری دارد، مواد داخل کپسول بیوورسال است.

پس افراد آتش‌نشان و مردم می‌توانند با خیالی آسوده برای خاموش‌کردن آتش‌سوزی جنگل از آن استفاده کنند. ناگفته نماند که استفاده از مواد بیوورسال پس از مهار آتش به بازسازی محیط نیز کمک خواهد کرد.

مهار آتش‌سوزی در ساختمان‌های صنعتی

معمولا خطر آتش‌سوزی در ساختمان‌های صنعتی تحت ریسک بالا است و در این نوع ساختمان‌ها آتش‌سوزی بسیار اتفاق می‌افتد. پس برای پیشگیری از وقوع این حادثه و مهار آتش در کوتاه‌ترین زمان بهتر است در این ساختمان‌ها کپسول بیوورسال نگهداری شوند.

مهار آتش با استفاده از کپسول بیوورسال

شرکت تولیدی صنعتی تدبیر؛ عرضه‌کننده کپسول بیوورسال به صورت انحصاری

آتش‌سوزی یکی از حوادث خطرناک و دردناک است که هر فردی باید برای پیشگیری از وقوع این حادثه به فکر یک راه‌حل مناسب باشد. کپسول بیوورسال یکی از بهترین گزینه‌ها برای خاموش کردن انواع آتش بوده و همانگونه که ذکر شد در کوتاه‌ترین زمان قادر به مهار آتش‌سوزی بدون ضرر رساندن به محیط زیست است. شرکت تولیدی صنعتی تدبیر یکی از شرکت‌های معتبر و معروف در زمینه تولید و عرضه انواع ابزار آتش‌سوزی بوده که کپسول آتش نشانی بیوورسال را به صورت انحصاری تولید و به سراسر کشور عرضه می‌کند.

پست قبلی

نکات مهم کارگاه شارژ کپسول آتش نشانی

پست بعدی

قیمت شارژ کپسول آتش نشانی بیوورسال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.